Najlepsze zgrzewarki elektrooporowe - którą wybrać? Podpowiadamy

Dodano: czwartek, 18.05.2023


Łączenie elementów instalacji z tworzywa sztucznego wykonuje się na gorąco. Taka metoda zapewnia trwałe oraz bardzo szczelne połączenie - struktura elementów łączy się bowiem w jedną całość. Jednak nagrzanie rurek do odpowiedniej temperatury nie jest prostym zadaniem. Aby równomiernie rozprowadzić ciepło, koniecznie trzeba wykorzystać profesjonalne zgrzewarki elektrooporowe. Jak one działają? I który model będzie najlepszy? Sprawdź nasz mały ranking 3 najlepszych modeli na rynku!

Zgrzewarka

Sprawdź zgrzewarki elektrooporowe w hurtowni Onninen

Jak działają zgrzewarki elektrooporowe?

W celu połączenia dwóch elementów instalacji rurki muszą być równomiernie rozgrzane do konkretnej temperatury. Dopiero w takim stanie zaczynają się topić. Wtedy można je docisnąć do siebie, uzyskując trwałe i mocne połączenie. Nadtopione elementy połączą się, tworząc jednorodny materiał, co oznacza również brak jakichkolwiek przecieków. Kluczem jest jednak precyzja. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do powstania wypływki, zmniejszającej światło rurki, a tym samym - jej przepustowość. Natomiast za mało ciepła użytego w procesie nie pozwoli na powstanie wysokiej jakości połączenia.

Zgrzewarka elektrooporowa posiada elementy grzejne działające na zasadzie opornika. Stawiany przez nie opór przekształca energię elektryczną w ciepło. Cały proces podlega dość prostym prawom fizyki, co pozwala na prostą kontrolę całego procesu - wystarczy ustawić odpowiednie natężenie prądu, by uzyskać pożądaną temperaturę. Cały mechanizm jest również bardzo prosty, a zgrzewarki - niewielkie. To sprawia, że są one mobilne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zgrzewarki elektrooporowej?

Zastanawiasz się nad zakupem zgrzewarki elektrooporowej? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

  • Rozmiary. Zgrzewarki elektrooporowe są niewielkimi urządzeniami. Ich wielkość jest uzależniona głównie od średnic rur, jakie mają być łączone. Zatem pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest ustalenie, co chcesz zgrzewać.
  • Parametry elektryczne. Każdy model posiada przewód do podłączenia się do gniazdka. Napięcie na wejściu wynosi zatem standardowe 230 V. Jednak na wyjściu jest to zazwyczaj od 8 do 48 V. Zwróć uwagę także na moc urządzenia - musi być ona wystarczająca do rozgrzania tworzywa sztucznego.
  • Kształtki elektrooporowe. Ich standaryzowane wymiary pozwalają na zgrzewanie typowych średnic rurek. Zwróć uwagę, czy w zakupionym zestawie znajdują się potrzebne wymiary.
  • Wysoka jakość wykonania. Stawiaj na znane firmy o dobrej renomie. Zaoszczędzenie kilkuset złotych na nieznanym produkcie może kosztować Cię znacznie więcej: opóźnienia w pracy, dodatkowe dojazdy i szybkie szukanie nowej zgrzewarki elektrooporowej.
  • Dodatkowe funkcje. Jednym z przykładów jest możliwość rejestrowania parametrów operacji oraz skaner kodów kreskowych, pozwalający na szybki odczyt optymalnych parametrów zgrzewania.

Wybór idealnego modelu mocno uzależniony jest więc od tego, jaką pracę będziesz wykonywać swoją nową zgrzewarką.

Najlepsze zgrzewarki elektrooporowe w hurtowni Onninen

Wybór najlepszej zgrzewarki nie jest łatwy. Nasi specjaliści wybrali jednak trzy modele, cieszące się największą popularnością oraz wysokimi ocenami użytkowników. Ich listę znajdziesz poniżej.

Zgrzewarka elektrooporowa Roweld Rofuse 400 Turbo

Dla profesjonalnych firm przeznaczone są też najbardziej zaawansowane zgrzewarki elektrooporowe. Roweld Rofuse 400 Turbo to prawdziwy komputer. Posiada czytnik kodów kreskowych. Dzięki temu przy każdym zgrzewie możesz odczytać parametry naklejone wcześniej na rurkę. Ponadto urządzenie zapisze dane inwestycji czy operatora. Po wykonaniu pracy zapisze protokół w formacie PDF (nawet do 2000 protokołów w pamięci). Urządzenie posiada również systemy kontroli temperatury. Skutek? Nawet do 20% większa żywotność urządzenia!

Zgrzewarka Roweld Rofuse Sani 160

Nie potrzebujesz aż tak zaawansowanego urządzenia? Wypróbuj zgrzewarkę Roweld Rofuse Sani 160. Omawiany model posiada zakres roboczy od 40 do 160 mm, jednak dostępne są u nas także większe urządzenia. Niewielka, mobilna zgrzewarka, z możliwością ustawienia odpowiedniej temperatury, to z pewnością doskonałe rozwiązanie dla hydraulików.

Zgrzewarka polifuzyjna Roweld P 125

Dla specjalistów zajmujących się tylko okazyjnym zgrzewaniem instalacji wodnych mamy z kolei zgrzewarkę polifuzyjną Roweld P 125. Bardzo prosta w obsłudze, a jednocześnie niezwykle trwała i praktycznie bezawaryjna. Za tym produktem przemawia też jego niska cena w porównaniu do bardziej zaawansowanych modeli. Jest to też rozwiązanie uniwersalne, o bardzo szerokim zakresie roboczym - wystarczy dokupić odpowiednie kształtki.

Którą zgrzewarkę elektrooporową wybrać?

Trudno wskazać jedną, najlepszą zgrzewarkę elektrooporową. Wiele zależy od doświadczenia operatora, sposobu stosowania czy wielkości firmy. Dlatego podaliśmy trzy najczęściej wybierane rozwiązania. Jeśli żadna z wymienionych zgrzewarek nie odpowiada Ci w zupełności, napisz do nas. Chętnie wskażemy Ci rozwiązania dedykowane Twoim potrzebom.

Sprawdź zgrzewarki elektrooporowe w hurtowni Onninen

Zgrzewarka do rur
Zgrzewarka elektrooporowa Geberit
Zgrzewarka elektrooporowa Rothenberger
Zgrzewarka elektrooporowa Wavin
Zgrzewarka elektrooporowa Rems
Zgrzewarka elektrooporowa Fox