Najnowsze technologie w oświetleniu zewnętrznym

Dodano: wtorek, 2.07.2024


Zmiany w życiu następują w każdym obszarze, przyczyniając się do tego, że codzienne funkcjonowanie jest wygodniejsze, ale i bardziej oszczędne. Doskonałym przykładem najnowsze technologie w oświetleniu zewnętrznym, dzięki którym zyskujemy wygodę, niezawodność, jak i niższe rachunki za prąd. W poniższym artykule przybliżymy tę tematykę, opisując najnowsze trendy w oświetleniu, wskazując na lampy LED i lampy solarne, które pozwalają stworzyć w każdym ogrodzie interesujące kompozycje świetlne, które są jednocześnie maksymalnie energooszczędne!

Słupki oświetleniowe LED w ogrodzie przed domem jednorodzinnym w ogrodzie

Sprawdź oświetlenie ogrodowe w hurtowni Onninen

Niższe rachunki za prąd z oświetleniem LED

Oświetlenie LED (Light Emitting Diode) to obecnie jedno z bardziej efektywnych, a jednocześnie ekonomicznych dostępnych na rynku rozwiązań. Dzięki temu, że zapewniają mniejsze zużycie energii, możemy być pewni niższych rachunków za prąd. Oszczędność energii widać szczególnie, jak porównamy sobie to inteligentne oświetlenie z tradycyjnymi rozwiązaniami, jak żarówki żarowe czy halogenowe, gdyż LED-y zużywają nawet o 80-90% mniej energii! Ich niskie zużycie energii wynika w dużej mierze z tego, że mają ono wysoką sprawność energetyczną. To możliwe, ponieważ diody LED przekształcają znakomitą część energii elektrycznej w światło, nie zaś w ciepło, jak ma to miejsce w przypadku oświetlenia tradycyjnego, zwłaszcza żarówek. 

Oprawa elewacyjna Kanlux ZEW EL-235U-GR 2xGU10 IP44 22443Widzimy więc, że niskie zużycie energii to jedno, bo równie ważne jest to, że to oświetlenie nie nagrzewa się tak intensywnie. Zwiększa więc to poziom bezpieczeństwa. Wykluczone jest więc ryzyko oparzenia wskutek kontaktu z oświetleniem. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na to, że funkcjonalność świetlówek LED objawia się też w ich długowieczności. To oznacza, że mogą one działać bez przeszkód nawet 25 tysięcy godzin. Pozwala to więc używać ich przez bardzo długi czas, nieosiągalny w tradycyjnym oświetleniu.

Co więcej, odpowiednie oświetlenie LED łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb, umożliwia stworzenie przestrzeni, w której dobrze się czujemy, godząc estetykę z funkcjonalnością. Nie można też nie wspomnieć o ekologicznym aspekcie używania światła LED. To szczególnie ważne w kontekście zmian klimatycznych i coraz gorszego stanu środowiska naturalnego. Mniejsze zużycie energii wpływa na mniejszy ślad węglowy. Diody LED nie zawierają też szkodliwych substancji, jak na przykład rtęć. 

Zautomatyzowanie systemu oświetlenia zewnętrznego z czujnikami ruchu

Nie ma więc wątpliwości, że wybierając oświetlenie zewnętrzne domu, warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania LED. Pozwalają one bowiem oszczędzić na rachunkach, zapewniając jednocześnie optymalne warunki oświetleniowe. Ich zastosowanie oczywiście nie ogranicza się tylko do okolicy domu czy ogrodu, bo tak samo doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, zapewniając przyjazne, funkcjonalne rozwiązania, a do tego maksymalne bezpieczeństwo dla domowników. 

Oprawa ogrodowa Kanlux INVO TR 107-O-GR 3xGU10 grafitowa IP54 h=1070mm 29177Wracając jednak stricte do oświetlenia zewnętrznego, powinniśmy pamiętać, że mamy dostęp do szeregu nowoczesnych nowinek związanych z automatyzacją za pomocą czujników ruchu. Wykrywają one ruch w określonym obszarze, uruchamiając oświetlenie właśnie wtedy, gdy jest ono potrzebne. To oświetlenie zewnętrzne więc nie włącza się, gdy nie ma takiej konieczności. Żeby było one jak najbardziej praktyczne i dopasowane do naszych wymagań, powinniśmy dobrać odpowiednie czujniki ruchu. Najistotniejsze, aby miały właściwy zasięg, jak również kąt detekcji do specyfiki danego otoczenia. Ma to ogromne znaczenie w oświetleniu zewnętrznym. Czujniki przeważnie wyposażone są w technologie podczerwieni (PIR), ale może to też być inne rozwiązanie, jak na przykład czujniki mikrofalowe. 

Bardzo ważnym etapem jest integracja czujników z systemem oświetleniowym. W tym celu należy podłączyć je do sterowników odpowiedzialnych za pracę lamp. Tak zautomatyzowane oświetlenie zewnętrzne domu jest niezwykle wszechstronne, bo może urozmaicić każdą przestrzeń, co dotyczy zarówno ścieżek, podjazdów, parkingów, jak i wejść do budynku. Automatyzacja zwiększa też bezpieczeństwo panujące w otoczeniu, odstraszając potencjalnych włamywaczy, nie mówiąc już o optymalizacji zużycia energii. Wielką zaletą tej instalacji jest jednocześnie ekonomiczność i ekologiczność.

Sprawdź oświetlenie ogrodowe w hurtowni Onninen

Zaoszczędź na energii z lampami solarnymi w ogrodzie

Aranżacja oświetlenia w ogrodzie powinna być podyktowana własnymi potrzebami i zapatrywaniami, aby nie zabrakło w nim atmosfery, jaką lubimy. Oświetlenie ścieżek, podjazdów, podświetlenie ulubionych punktów nadaje ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Pamiętajmy jednocześnie, aby oświetlenie ogrodowe było nie tylko wspaniałą ozdobą, ale też pozwalało oszczędzić energię. Takie możliwości zapewnia nie tylko oświetlenie LED, ale też lampy solarne, występujące pod różnymi postaciami, jako lampy wiszące, ścienne, kinkiety itp. To możliwe, bo wykorzystują one energię słoneczną, która jest zupełnie darmowa. 

Oprawa ogrodowa słupkowa Kanlux GORI 80 GU10, 35W, h=80cm, IP44, antracyt 29003Bardzo ważne też jest to, że instalacja lamp solarnych jest bardzo łatwa, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Najważniejsze to umieścić je w nasłonecznionym miejscu, gdyż dzięki temu wbudowane w świetlówki panele fotowoltaiczne będą w stanie pobierać energię. Co niezwykle istotne, lampy solarne dostępne są w bogatej palecie różnych kształtów i stylów, więc personalizacja oświetlenia stoi na wysokim poziomie. Możemy dopasować je pod kątem własnych potrzeb, ale i tego, jakie są trendy. 

Pamiętajmy jednocześnie, aby były one praktycznie, chronione przed wilgocią, o czym decydują specjalne oprawy. Wybierając więc lampy solarne, sprawdźmy, czy oprawy zewnętrzne są odpowiednio skonstruowane, z uwzględnieniem najważniejszych parametrów odpornościowych. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania. 

Nadaj odpowiedni nastrój z oświetleniem zewnętrznym z regulacją jasności

Przyjemne, wiosenno-letnie wieczory w ogrodzie są tym, na co czekamy cały rok. Za sprawą oświetlenia zewnętrznego z regulacją jasności stworzymy wspaniały klimat. Możemy zwiększyć jasność światła, jeśli na przykład siedzimy przy stole i jemy kolację, lub wręcz przeciwnie - zmniejszyć jego natężenie, aby atmosfera była prawdziwie magiczna. Wiele oczywiście też zależy od miejsca, ponieważ oświetlenie ścieżek wymaga średniej mocy światła, aby swobodnie się poruszać, ale już do tarasu intensywność żarówki czy świetlówki nie musi być tak duża. 

Niezależnie jednak od tego, gdzie umieścimy lampę - czy w suficie, ścianie czy lamie wolnostojącej, za sprawą regulacji jasności, stworzymy miejsce spokoju i relaksu. Regulacja wpływa jednocześnie na oszczędność energii, co jest korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla środowiska. Co więcej, nowoczesne systemy oświetleniowe często wyposażone są w zdalne sterowanie, dzięki czemu możemy komfortowo dostosować natężenia światła bez potrzeby wstawania z miejsca. 

Steruj swoim oświetleniem zewnętrznym wygodnie ze smartfona

Oprawa ogrodowa Kanlux VADRA 50 E27 IP44 antracyt h=500mm 29012Relaks w ogrodzie może być jeszcze większy, jeśli zdecydujemy się na sterowanie oświetlenie za pomocą smartfona. To nowoczesne rozwiązanie możliwe za sprawą dedykowanych aplikacji. Możemy kontrolować oświetleniem, niezależnie od tego, gdzie akurat przebywamy, z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu i kilka kliknięć, aby dostosować, takie parametry, jak jasność czy kolor światła, do potrzeb. Nie ma też oczywiście problemu, żeby ustawić harmonogram włączania i wyłączania lamp. To sprawia, że możemy wcześniej włączyć światło, jeszcze nim dojedziemy do domu, ciesząc się z pięknie oświetlonego ogrodu, jak już przybędziemy na miejsce. Inteligentne oświetlenie doskonale działa z systemami smart, co umożliwia sterowanie oświetleniem zarówno w ogrodzie, jak i w domu. 

Najnowsze technologie w oświetleniu zewnętrznym powinny zainteresować każdego, komu zależy na estetycznych i funkcjonalnych walorach. Za sprawą oświetlenia LED i lamp solarnych zyskujemy jedno i drugie - piękny wygląd ogrodu i duże oszczędności w zakresie zużycia prądu.

Sprawdź oświetlenie ogrodowe w hurtowni Onninen