Najnowsze trendy w projektowaniu rozdzielnic elektrycznych

Dodano: wtorek, 25.06.2024


W przygotowaniu instalacji elektrycznych ważna jest nie tylko precyzja, ale też konieczność przestrzegania określonych norm. Projektowanie rozdzielnic nie jest łatwe, tym bardziej że występują duże wyzwania związane z efektywnością ich pracy. Kluczową rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo. Dziś podpowiemy Wam, jakie są najnowsze trendy w projektowaniu, ale i montażu rozdzielnicy.

Instalator sprawdza napięcie w rozdzielnicy elektrycznej przy szafce rozdzielczej

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Podstawa prawna do projektów rozdzielnicy elektrycznej: Norma PN-EN IEC 61439 

Rozdzielnica elektryczna to bardzo ważny element sieci elektrycznej, który zawiera urządzenia oraz podzespoły. Przygotowanie prądu wymaga kombinacji rozdziału obwodów elektrycznych, a także sterowania urządzeniami ochronnymi i regulacyjnymi. Aby zyskać maksymalne bezpieczeństwo użytkownika każda rozdzielnica elektryczna musi spełniać normę PN-EN IEC 61439. Pokazuje ona, w jaki sposób można zbudować rozdzielnicę, która pracuje efektywnie. Jednocześnie doskonale sprawdzi się w domu jednorodzinnym.

Rozdzielnica natynkowa Onnline RH-1x12 modułów IP65 1000V DC PV 36.12Projektanci mają nowe wyzwania, jak wykonać rozdzielnice elektryczne w łatwy sposób w domu jednorodzinnym. Aby przestrzegać tej normy, konieczne jest stosowanie sterownic niskonapięciowych. Na początek trzeba określić parametry rozdzielnicy. W następnym etapie należy zastosować listę kontrolną, stosując tutaj właściwą grupę parametrów. Dotyczy to choćby obwodów elektrycznych, a także przewodów rozdzielnicy oraz jej konstrukcji. Duże znaczenie odgrywa też projektowanie obwodu całego zestawu.

Należy określić rodzaj zasilania zestawu, ilość prądu znamionowego obwodu odbiorczego. Konieczne jest też ustalenie prądu roboczego oraz obliczenie strat mocy. Ustalenie znamionowego współczynnika jednoczesności ma także duże znaczenie dla funkcjonalności oraz bezpieczeństwa domowników. Rozdzielnica powinna być funkcjonalna. Rozmieszczenie podzespołów także ma znaczenie dla integracji całego procesu. Napięcie znamionowe zestawu nie może przekraczać 1000 V prądu przemiennego i 1500 V prądu stałego. Taki zestaw sprawdzi się zarówno przy wytwarzaniu, jak i przesyłaniu czy rozdziale energii elektrycznej.     

Jak obliczyć zapotrzebowanie rozdzielnicy elektrycznej? 

W projektowaniu instalacji trzeba szukać takich rozwiązań, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj rozdzielnica elektryczna zewnętrzna. Oczywiście trzeba dobrać ją pod kątem zapotrzebowania na moc elektryczną. Otóż w budownictwie mieszkaniowym typowe zapotrzebowanie waha się w przedziale 10-15 kW. Konieczne jest też określenie, jaki sprzęt elektryczny będzie użytkowany. Nie bez znaczenia jest także fakt, że stosując urządzenia grzewcze takie jak np. podgrzewacze wody, trzeba liczyć się z dwukrotnie wyższym zapotrzebowaniem.

Rozdzielnica ABB MISTRAL65 54 modułowa z listwą N+PE 1SLM006501A1208Jednocześnie od lat 90. większość osób posiada różnego rodzaju sprzęty. Od początku XXI wieku kupujemy jeszcze więcej produktów, które zużywają energię elektryczną. Mowa tutaj choćby o ekspresach do kawy, frytkownicach czy robotach kuchennych. Oznacza to, że normy projektowe także się zmieniają, a więc może się okazać, że również w przyszłości konieczna będzie większa moc rozdzielnic. Osoby mające domy wybudowane przed 1990 rokiem potrzebują ich modernizacji. Trzeba zastosować nowe przewody, ale też różnego rodzaju gniazdka. Obecnie uważa się, że zapotrzebowanie wynosi minimum 15 kW.

Warto także zastosować zabezpieczenia np. urządzenia ochronne różnicoprądowe, wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych, a także urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej. Właściwie dobrana aparatura modułowa także odgrywa ważną rolę. Otóż chroni ona instalację elektryczną oraz podpięte pod nią urządzenia, zarówno przed zwarciami, jak i przeciążeniami. W rozdzielnicy może zmieścić się nawet 40 modułów. Warto dobrać taki rozmiar rozdzielnicy, że w razie konieczności będzie można rozbudować sieć oraz instalację elektryczną. Zatem rozdzielnica powinna być o ok. 30% większa od zapotrzebowania.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen

Obliczenie elementów ilościowych w składzie rozdzielnicy 

Instalacje powinny być tak projektowane, by zapewniały wygodę, ale też bezpieczeństwo oraz poczucie estetyki. Trzeba pamiętać, jak ważne jest obliczenie elementów ilościowych w składzie rozdzielnicy. Na pewno bardzo dobrze sprawdzają się gotowe tablice, do których podłącza się przewody. Wielkość tablicy rozdzielczej w standardowym domu jednorodzinnym waha się w granicach 24 - 36 modułów. Oczywiście w teorii instalator może wykonać rozdzielnicę z pojedynczych elementów, jednak sam proces wykonania jest zdecydowanie trudniejszy i bardziej czasochłonny.

Już na etapie projektowania mogą pojawić się problemy, zatem aby nie doszło do przerwy w dostawie energii elektrycznej konieczne jest zastosowanie właściwie dobranych rozdzielnic, tak aby ilość elementów nie była zbyt mała, gdyż w takim przypadku zmniejsza się wygodę użytkowania. Na uwagę zasługuje na pewno rozdzielnica elektryczna 3 fazowa, która posiada 3 rzędy. Może mieć nawet 36 modułów i zasilanie trójfazowe. Bardzo dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych.         

Jakie warunki w miejscu instalacji należy wziąć pod uwagę przy projekcie rozdzielnicy elektrycznej? 

Energia słoneczna jest coraz częściej wykorzystywana, choćby dzięki panelom fotowoltaicznym. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię konieczne jest produkowanie prądu z ekologicznych źródeł. Jednocześnie nadal dla niezawodności instalacji, a także jej wysokiej funkcjonalności konieczne jest stosowanie rozdzielnic. Pomieszczenia muszą spełniać określone normy. Rozdzielnica powinna znajdować się w suchym miejscu i to z dala od potencjalnych źródeł wilgoci.

Rozdzielnica natynkowa ETI ECH-12PT 12 IP65 1500V DC PV 001101062Dzięki temu unika się ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Ponadto nie dochodzi do przypadkowego porażenia prądem. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od rur gazowych oraz wodociągowych. Dostęp do niej powinien być bardzo łatwy. Przestrzeń powinna też być dobrze oświetlona. Jeżeli zamierzacie umieścić rozdzielnicę elektryczną w kotłowni czy też na zewnątrz, to pamiętajcie, że w takim przypadku jej obudowa musi spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe.

Otóż powinna być jeszcze bardziej chroniona przed uszkodzeniami zewnętrznymi, a także pyłami czy wilgocią. Powinna spełniać normę IP 65. Można też zabudować rozdzielnicę np. w ścianie oddzielającej mieszkania. Rozdzielnice podtynkowe to także ciekawe rozwiązanie. Są to urządzenia, które umożliwiają doprowadzenie energii do wszystkich elementów budynku. Jednocześnie w tego typu rozdzielnicach ceniona jest przede wszystkim estetyka.   

Jakie wyposażenie powinno się znaleźć w rozdzielnicy domowej? 

Aparatura elektryczna w rozdzielnicy pozwala na sprawdzenie poszczególnych obwodów, ale też sterowanie nimi i ochronę sekcji instalacji. Ważne jest wyposażenie rozdzielnicy. Otóż w rozdzielnicy domowej zgodnie z polskim prawem powinny znaleźć się: wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć, wyłączniki różnicoprądowe. Samą część odbioru trzeba realizować, biorąc pod uwagę układ TN-S. Przyrządy rozdzielcze oraz pomiarowe, a także elementy sygnalizacyjne także są istotne.    

Dobór ilości obwodów w rozdzielnicy elektrycznej 

Wiele osób zastanawia się, jaka ilość obwodów powinna znajdować się w rozdzielnicy elektrycznej. Jeżeli znajdziecie dobrego instalatora, to dobierze on odpowiednią ilość obwodów zarówno do rozdzielnicy, jak i Waszych potrzeb. Standardowo ilość obwodów nie powinna być mniejsza niż 2. Jednocześnie trzeba zastosować także osobne obwody dla kuchni, pomieszczeń ogólnodostępnych, a także tych o wysokim poborze mocy. Mamy tutaj na myśli klimatyzację czy pompy ciepła. Na jeden bezpiecznik powinno się zastosować do trzech, maksymalnie czterech obwodów, co także poprawia bezpieczeństwo. Konieczność spełnienia wysokich norm jakościowych zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo na lata.    

Rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen 

Warto wybrać rozdzielnice elektryczne wysokiej jakości w hurtowni Onninen. Na uwagę zasługuje rozdzielnica natynkowa Onnline RH-1x12 modułów IP65 1000V DC PV 36.12. Jest to produkt najwyższej jakości. Pomimo niskiej ceny zapewnia bardzo dużą funkcjonalność. Zastosowane tworzywo sztuczne wykazuje odporność mechaniczną. Ta rozdzielnica przeznaczona jest do montażu powierzchniowego. Spełnia stopień ochrony IP 65.

Można zdecydować się także na produkt jakim jest rozdzielnica ABB MISTRAL65 54 modułowa z listwą N+PE 1SLM006501A1208. Zachwyca ona swoją estetyką oraz trwałością. Stopień ochrony również wynosi IP 65. Zapewnia ochronę przed pyłem i wilgocią. Ten produkt daje pełną możliwość rozbudowy. Pozwala także na łatwe monitorowanie stanu urządzeń.

Dobrym wyborem będzie ponadto rozdzielnica natynkowa ETI ECH-12PT 12 IP65 1500V DC PV 001101062. Niska cena i łatwy montaż to na pewno jedne z zalet. Kolor szary także zasługuje na uwagę, gdyż może wpisywać się w estetykę domu. Tutaj również zastosowano stopień ochrony IP 65, przy czym nie ma możliwości rozbudowy instalacji.

Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen