Naprawa pęknięć bez wymiany całej rury: obejma do rury

Dodano: poniedziałek, 29.01.2024


Obejma do rur (inaczej opaska) to standardowe narzędzie w rękach instalatorów. Obejmy zapewniają niezawodne, trwałe mocowania rur. Modele naprawcze pozwalają na naprawę uszkodzonych odcinków rury bez konieczności jej wymiany. Montaż obejmy na rurze jest możliwy zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Odpowiednia obejma oferuje funkcjonalność przez długi czas i nie ulega korozji nawet w trudnych warunkach środowiskowych.

Instalatorzy kanalizacji wodnych przy rurze z obejmą do rur

Sprawdź obejmy do rur w hurtowni Onninen

Prawidłowy montaż obejmy do rur

Obejma naprawcza Gebo DSK 2 1/2" do rur stalowychIstnieją różne rodzaje obejm do rur. Każdy typ charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami w zakresie montażu i przeznaczony jest do konkretnej instalacji. Wybrany uchwyt do rur musi pasować do jej rodzaju, średnicy i materiału, z jakiego została wykonana.

Powszechne zastosowanie w przemyśle ma obejma zaciskowa. Prosty, szybki i bezproblemowy montaż bez konieczności wykorzystywania specjalistycznych narzędzi to jedna z największych zalet użycia tego elementu. Mechanizm zaciskowy gwarantuje mocne i stabilne mocowanie także w systemach narażonych na znaczne obciążenia i wibracje.

Z kolei obejma do rur naprawcza pozwala uzyskać szczelne i trwałe połączenie bez wycinania fragmentów, spawania ani gwintowania. Wewnątrz obejmy znajduje się uszczelka, która gwarantuje doskonałe przyleganie i uszczelnienie połączenia. Założyć obejmę na rurę można nawet w przypadku małych ubytków i pęknięć. Cały proces trwa kilka minut. Dzięki użyciu obejmy, instalator oszczędza czas i pieniądze. Nie musi wymieniać całego rurociągu. Z naprawą powinna poradzić sobie nawet osoba niebędąca profesjonalistą.

Standardowo stosowana jest również metalowa obejma skręcana. System skręcania pozwala na precyzyjne dostosowanie nacisku, a co za tym idzie - idealne dopasowanie do opracowywanego fragmentu instalacji. Do wyboru pozostają modele jednośrubowe i wyposażone w otwory na dwie śruby. Te pierwsze są wygodniejsze i łatwiejsze w montażu.

W jakiej sytuacji lepiej użyć obejmę do rur niż wymieniąć rurę?

Opaska skręcana ONNLINE DN100mm W nowoczesnych instalacjach rzadko dochodzi do awarii rur. Jednak gdy zdarzy się jakaś usterka, serwisanci mają na nią skuteczny sposób – opaskę naprawczą. Odpowiednio dobrane obejmy naprawcze pozwalają zapobiec skomplikowanym, inwazyjnym, kosztownym i czasochłonnym naprawom. Sprawdzają się zawsze wtedy, gdy liczy się czas, a podziurawione lub uszkodzone części rur nie wymagają całkowitej wymiany.

Zwykle stosowane są, gdy ubytek w materiale jest niewielki i dość prosty do wyeliminowania. Montaż obejmy na uszkodzonym odcinku zajmuje zaledwie kilka minut i na ogół nie wymaga odłączania wody. Uzyskane połączenia są trwałe i szczelne. W wielu przypadkach, osoba posługująca się obejmami nie musi dysponować ani specjalistycznymi narzędziami, ani nawet fachową wiedzą.

Obejmy naprawcze doskonale nadają się do:

  • naprawy uszkodzonych odcinków rury,
  • uszczelniania małych dziur,
  • zabezpieczania obszarów dotkniętych korozją,
  • eliminowania wszelkiego typu pęknięć.

Oczywiście to specjalista powinien ocenić, czy w danej sytuacji można zastosować obejmę naprawczą, czy konieczna jest wymiana całej rury. 

Kiedy warto zdecydować się na stalową obejmę do rur?

Obejma stalowa Ricom Energy pionująca systemu kominowego DN110mmW procesie produkcji nowoczesnych obejm do rur używane są różne materiały. Często jest to wysokiej jakości stal. Stalowe obejmy naprawcze służą do szybkiego i nieinwazyjnego usuwania awarii, zapewniają ochronę elementów instalacji oraz pełnią funkcję izolatorów w rurociągach. Dzięki wysokiej trwałości i odporności na korozję, znajdują zastosowanie w instalacjach nadziemnych i podziemnych, także w miejscach trudnodostępnych. Ich montaż jest prosty i bezpieczny.

Wśród współcześnie produkowanych obejm stalowych można znaleźć wyroby atestowane, dopuszczone do montażu w instalacjach wody pitnej. Obejma stalowa wykorzystywana jest również w energetyce, gdzie zapewnia mocowanie i ochronę przewodów elektrycznych. W budownictwie służy do stabilizacji elementów konstrukcyjnych. Natomiast w branży automotive umożliwia solidne mocowanie różnych części. 

Obejmy do rur w hurtowni Onninen

W asortymencie hurtowni hydrauliczno-instalacyjnej Onninen znajdziesz obejmy na rury w niemal 500 wariantach. Poszczególne produkty dostosowane są do zróżnicowanych potrzeb i warunków instalacyjnych. Oferujemy obejmy stalowe, w tym ze stali nierdzewnej, opaski wykonane z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, modele żeliwne, aluminiowe i inne.

Nadal nie wiesz, jaka obejma do rur będzie najlepsza do planowanej aplikacji? Skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci w zakresie doboru elementów mocujących i ich montażu.

Sprawdź obejmy do rur w hurtowni Onninen