Naprawić czy wymienić deskę wolnoopadającą? Praktyczne porady i wskazówki

Dodano: piątek, 21.07.2023


Wolnoopadająca deska sedesowa należy do praktycznych akcesoriów wyposażenia łazienek. Funkcja powolnego i cichego domyku sprawia, że muszla zawsze zasłonięta jest deską. Woda nie rozchlapuje się na posadzkę podczas spłukiwania, a domownicy nie sprzeczają się, kto ostatni był w toalecie i nie zamknął sedesu. Problem powstaje, gdy nastąpi awaria takiej deski. Pojawia się pytanie, co dalej? Kiedy da się naprawić deskę, a kiedy trzeba ją wymienić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Męska ręka otwiera toaletę

Sprawdź deski wolnoopadające do WC w hurtowni Onninen

Czy da się naprawić deskę wolnoopadającą?

Deska wolnoopadająca ma wiele zalet. Przede wszystkim opada powoli i cicho, nawet jeśli jest wykonana z ciężkiej ceramiki. Nie powoduje zatem hałasu. Nie ma też ryzyka przytrzaśnięcia palców, na przykład przez dzieci, w razie niekontrolowanego opadnięcia takiej deski. Każdy, kto miał w toalecie zwykłą deskę, wie, ile hałasu można zrobić niechcący, gdy się w środku nocy Deska sedesowa Onnline białaopuści ją raptownie na muszlę. Dlatego właśnie warto wybrać deskę wolnoopadającą, uniwersalną lub dedykowaną do konkretnego modelu sedesu, a najczęściej w komplecie z konkretną muszlą klozetową. Zdarza się, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu, że po pewnym czasie deska toaletowa psuje się. 

Czy da się naprawić deskę wolnoopadającą? To zależy od przyczyny i rodzaju awarii. Z czasem mechanizmy wolnego opadania zużywają się lub rozregulowują. Zawiasy skrzypią, a siłowniki słabo trzymają ciężar opadającej klapy. Sama deska sedesowa, niezależnie od materiału, z jakiego ją wykonano, może ulec mikropęknięciom, zarówno na siedzisku, jak i na klapie deski. Jednak wiele takich mankamentów da się naprawić. 

Najczęstsze awarie desek wolnoopadających

Deska sedesowa Cronat Slim MasmaPoznaj najczęściej występujące awarie desek wolnoopadających i sposoby ich naprawy:

  • skrzypienie zawiasów deski, spowodowane eksploatacją mechanizmu, zlikwidujesz, gdy zdemontujesz deskę i nasmarujesz mechanizm używając WD-40 lub innego smaru;
  • zbyt szybkie opadanie deski wywołane jest zwykle złym ustawieniem siłowników, które należy wyregulować, w razie potrzeby starannie oczyścić, a w przypadku zużycia wymienić, pamiętając, aby zamontować nowe po właściwych stronach;
  • pękniętą deskę można spróbować skleić przy pomocy kleju na bazie silikonu.

Zdarza się, że powodem nieprawidłowego działania deski wolnoopadającej są wady fabryczne, wówczas trzeba taką deskę zwrócić. Częściej jednak zdarzają się błędy przy montażu. Warto więc kierować się zaleceniami instrukcji, załączonej przez producenta. Jeśli deska jest intensywnie użytkowana przez kilka lat, to konieczne może być wymiana mechanizmu wolnego opadania, czyli obydwu zawiasów z siłownikami. Deskę popękaną lub z dużymi ubytkami, należy wymienić na nową, która zapewni higieniczne korzystanie z toalety i estetyczny wygląd łazienki.

Deski wolnoopadające w hurtowni Onninen

Deska sedesowa Wolnoopadająca Roca Inspira SquareZasadnicze różnice w wyglądzie i parametrach technicznych desek wolnoopadających, wynikają z różnych wymiarów i różnego materiału wykonania. W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen mamy wolnoopadające deski do WC, wykonane z duroplastu, z polipropylenu, z supralitu, będącego mieszanką żywic poliestrowych oraz deski ceramiczne. Jeśli chodzi o wymiary, w sprzedaży są deski uniwersalne, pasujące do większości muszli, oraz deski dedykowane do konkretnych modeli muszli, w tym deski slim i deski kwadratowe. Oto najpopularniejsze modele desek wolnoopadających do toalety:

  • uniwersalna deska sedesowa Onnline wykonana z polipropylenu w kolorze białym, z plastikowym zawiasem – produkt pasuje do wielu modeli muszli najpopularniejszych producentów, wymiary: dł./szer./wys./waga/obj.:0,441 m / 0,359 m / 0,049 m / 0,524
  • deska sedesowa Cronat Slim Masma, wykonana z duroplastu w kolorze białym, tworzywo z powłoką antybakteryjną, produkt pasuje do kilku modeli muszli różnych producentów, wymiary deski dł./szer./wys./waga/obj.: 0,435 m / 0,36 m / 0,03 m / 2,3 kg / 0,005 m3;
  • deska sedesowa Roca Inspira Square, wykonana z supralitu w kolorze białym, zalety produktu to powłoka antybakteryjna i materiał odporny na żółknięcie, deska ma prostokątny kształt i elegancki i minimalistyczny wygląd, pasuje do prostokątnych misek klozetowych marki Roca, wymiary deski dł./szer./wys./waga/obj.: 0,476 m / 0,386 m / 0,061 m / 3,202 kg / 0,011 m3.

Montaż deski wolnoopadającej jest łatwy, jednak trzeba wykonać go zgodnie z instrukcją producenta. Kolejna istotna sprawa, to odpowiednie użytkowanie deski wolnoopadającej. Niewskazane jest siadanie na klapie, ani tym bardziej stawanie, które niszczą deskę i obciążają zawiasy. Mechanizm cichego domyku jest niszczony również podczas zamykania klapy przy użyciu siły czy raptownego jej podnoszenia. Nie mniej jednak, jeśli domownicy będą ją opuszczać i podnosić delikatnie, to deska posłuży kilka, a nawet kilkanaście lat.

Sprawdź deski wolnoopadające do WC w hurtowni Onninen

Deska sedesowa wolnoopadająca
Deska sedesowa