NIBE - największa oferta pomp ciepła w Polsce

Dodano: niedziela, 15.11.2020


Firma NIBE-BIAWAR oferuje kilkadziesiąt modeli pomp ciepła NIBE o zróżnicowanej mocy od 1,5 aż do 160kW, w jednej jednostce i wg danych statystycznych BRG Building Solutions, jest liderem sprzedaży pomp ciepła w Polsce. 

Pompy ciepła Nibe

Powietrze jest darmowe. Dlaczego tego nie wykorzystać?

Nibe oferuje obecnie największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych, niezależnie czy jest to mały domek, blok mieszkalny czy duży budynek z basenem. Urządzenia te jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada do -25°C.

Oferta powietrznych pomp ciepła NIBE z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W segmencie pomp ciepła typu monoblok, NIBE oferuje aktualnie pompy powietrze/woda NIBE F2030 o mocy 7 i 9kW o niewiarygodnie wysokim współczynniku sprawności, porównywalnym z pompami gruntowymi. Dla przykładu podam, że COP pompy ciepła NIBE F2030-7kW wynosi aż 4,81 dla A7/W35 wg EN14511.

Do oferty pomp powietrznych dedykowanych dla budownictwa jednorodzinnego dołączyły również pompy ciepła typu monoblok z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia NIBE F2040 o mocy do 8, do 12 i do 16 kW, które z kolei cieszą inwestorów niską ceną (NIBE F2040-8kW kosztuje tylko 18 000zł netto!). Pompy ciepła NIBE F2040 w połączeniu ze sterownikiem SMO 20 i zbiornikiem multiwalentnym BUZ są świetnym rozwiązaniem również do budynków modernizowanych. Powietrzna pompa ciepła umożliwia w tym przypadku obniżenie kosztów ogrzewania do 60% przy jednocześnie niskim koszcie instalacji. W tym przypadku NIBE oferuje gotowe rozwiązania do podłączenia pompy ciepła z kotłem stałopalnym, kominkiem z płaszczem wodnym, kolektorami słonecznymi, kotłem olejowym (Rys.1) czy gazowym.

 Schemat podlaczenia pompy ciepla NIBE

Rysunek 1. Schemat podłączenia pompy ciepła NIBE F2040, zbiornika multiwalentnego BIAWAR BUZ i sterownika NIBE SMO w instalacji z kotłem olejowym.

NIBE wprowadziło również nowe monobloki o większej mocy grzewczej NIBE F2300-14,20 kW oraz NIBE AP-AW30 o mocy 35kW, osiągających w kaskadzie do 180kW (przy A7/W35 wg EN14511), polecane do obiektów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, które już znalazły swoich fanów wśród zarządców spółdzielni mieszkaniowych.

Zobacz produkty marki NIBE w hurtowni Onninen

Powietrzne pompy ciepła NIBE zapewniają aż 650C na zasilaniu systemu grzewczego, co czyni je idealnym rozwiązaniem do termomodernizacji budynków, w których użytkownicy chcą zachować istniejący system grzejnikowy. Pompy ciepła NIBE instalowane są na zewnątrz budynku i dzięki nowej wysokowydajnej sprężarce spiralnej, pracującej w oparciu o technologię EVI, zapewniają temperaturę 630C nawet przy temperaturze -250C !!!  Wyższa efektywność w stosunku do poprzednich modeli i niski poziom hałasu (37/45 dB w odległości 2 m odpowiednio przy wysokiej/niskiej prędkości wentylatora) stawia pompy ciepła NIBE MONOBLOK na najwyższej półce, pośród najlepszych pomp ciepła dostępnych na świecie.

Systemy NIBE są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić prostą instalację i przyjemną obsługę urządzenia. Przykładem są elastyczne złącza antywibracyjne, w które wyposażone są jednostki zewnętrzne NIBE oraz bogata gama akcesoriów podnosząca komfort użytkowania pompy ciepła. Wartością dodaną pomp ciepła NIBE jest również wbudowana taca ociekowa czy automatyczna regulacja wydajności pracy wentylatora. Potwierdzeniem wysokiej sprawności i jakości tego typoszeregu, jest przyznany przez niezależne laboratoria badawcze, znak jakości EHPA (Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła).

Pompa ciepła NIBE MONOBLOK F 2030/2300 Sterownik NIBE SMO 40 przeznaczony do pomp ciepła NIBE MONOBLOK Pompa ciepła NIBE SPLIT
Pompa ciepła NIBE MONOBLOK F 2030/2300 Sterownik NIBE SMO 40 przeznaczony do pomp ciepła NIBE MONOBLOK Pompa ciepła NIBE SPLIT

Doskonałym rozwiązaniem do nowych budynków są pompy ciepła typu split. Jest to urządzenie typu powietrze/woda składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które utrzymuje komfort cieplny w budynku przez cały rok, zapewniając jednocześnie ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową nawet przy temperaturze -200C. NIBE SPLIT oparta jest na technologii inwerterowej, dzięki czemu posiada modulowaną moc grzewczą w zakresie 3-8kW, 3-12kW i 4-16 kW (zgodnie z EN14511 dla A7/W45) w zależności od typu jednostki zewnętrznej AMS 10.

Cicha praca, szeroki zakres temperatury pracy (od -20oC do +43oC), szeroki wybór jednostek wewnętrznych ze zintegrowanym sterownikiem oraz modułem elektrycznym, dobieranych w zależności od zapotrzebowania na c.w.u.  i łatwość obsługi to dodatkowe zalety pompy ciepła NIBE SPLIT, dzięki którym nasze ulubione określenia „all inclusive” i „plug and play” idealnie do niej pasują. NIBE SPLIT spośród innych pomp ciepła wyróżnia elastyczność lokalizacji, prostota instalacji (pompa napełniona jest fabrycznie czynnikiem chłodniczym), a także „kompletność” urządzenia, które może stanowić samodzielne źródło energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody użytkowej. System NIBE SPLIT zapewnia tanie ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. (oszczędności do 75% kosztów), a dzięki możliwości rewersu (odwrócenia obiegu) także chłodzenie w okresie letnim.

Zobacz pompy ciepła w hurtowni Onninen

NIBE SPLIT oparta jest na technologii inwerterowej, zapewniającej wyższą niż w przypadku tradycyjnych pomp efektywność pracy, dzięki dostosowywaniu mocy sprężarki, do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Technologia inwerterowa zapewnia większą trwałość, większy komfort i mniejsze zużycie prądu dzięki czemu pompy ciepła osiągają wysoki współczynnik sprawności, co bezpośrednio przekłada się na niski koszt ogrzewania budynku i wysokie oszczędności (Rys 2).

Roczny koszt ogrzewania domu o pow. 150 m Oszczędność i okres zwrotu inwestycji

Rysunek 2. Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła NIBE SPLIT oraz oszczędności i okres zwrotu inwestycji.

Nowości w ofercie gruntowych pomp ciepła NIBE

Pompa ciepła NIBE F1155 (bez zbiornika c.w.u.) oraz NIBE F1255 (z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.) to całkowicie nowy produkt w segmencie gruntowych pomp ciepła NIBE, różniący się od poprzedniej wersji: sprężarką, pompami obiegowymi, inwerterem, automatyką i wyświetlaczem oraz akcesoriami. Jest to inteligentne urządzenie, wyposażone w inwerterowo sterowaną sprężarkę i elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości.

Urządzenie dopasowuje się automatycznie do zmiennego zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku, bez skoków poboru energii, co powoduje jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Nowa budowa i zastosowana technologia sprawiła że pompa ciepła NIBE F1155 i F1255 osiąga bardzo wysoki średnioroczny współczynnik sprawności SCOP, który zgodnie z nową normą EN 14825 , przy 0/35 dla klimatu zimnego i mocy obliczeniowej 12 kW, wynosi aż 5,5 !!!, co oznacza że rachunki za ogrzewanie przeciętnego domu mogą wynosić nawet poniżej 150zł miesięcznie.

Wolność – zawsze i wszędzie, czyli zdalne sterowanie

Pompa ciepła jest jedynym na świecie rozwiązaniem, w którym za pomocą jednego kompaktowego urządzenia uzyskuje się ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i wentylację z odzyskiem ciepła, którego pracą można sterować za pomocą systemu zarządzania budynkiem BMS, Internetu czy sieci GSM.

Do zdalnego sterowania systemem z pompą ciepła NIBE, można zastosować moduł komunikacyjny NIBE SMS40, który umożliwia bieżącą zmianę parametrów pracy urządzenia przez telefon komórkowy, za pomocą komend lub poprzez darmową aplikację NIBE MOBILE APP dostępną dla smartfonów wyposażonych w system Android.

Ponadto system może być sterowany za pomocą inteligentnego sterowania budynkiem, co umożliwia z kolei moduł NIBE MODBUS 40. Nowością w zakresie systemów zdalnego sterowania, jest nowy portal internetowy NIBE Uplink, przez który można w przyjemny sposób monitorować i zarządzać pompą ciepła NIBE przez Internet, z dowolnego miejsca na Ziemi.

Pompa ciepła Nibe

Wentylacja z pompą ciepła NIBE

Inwestorzy indywidualni, decydując się na rozwiązania energooszczędne, coraz częściej myślą o nich jako o sieci współpracujących urządzeń i wybierają coraz bardziej złożone systemy. Z doświadczeń instalatorów pomp ciepła NIBE wynika, że połowa domów jednorodzinnych z pompami ciepła wyposażona jest także z system wentylacyjny z rekuperacją. Dlatego firma NIBE-BIAWAR wprowadziła do oferty wysokiej klasy rekuperator NIBE GV-HR110, jako rozwiązanie uzupełniające do pomp ciepła NIBE.

Urządzenie NIBE GV-HR110 to wysokiej klasy rekuperator wyposażony w przeciwprądowy wymiennik ciepła o sprawności do 96%, energooszczędne wentylatory EC oraz automatyczny bypass. We współpracy z pompami ciepła NIBE, kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła, zapewnia wysoki komfort użytkowania budynku oraz niskie koszty eksploatacji. Aktualnie dostępne są dwa modele rekuperatora: NIBE GV-HR110-250 oraz NIBE GV-HR110-400, o maks. wydajności odpowiednio do 330 i 510 m3/h, przeznaczone do domów o powierzchni do 360 m2. Oba modele dostępne są w wersji pionowej lub poziomej. Urządzenie oczywiście spełnia wymagania techniczne stawiane centralom wentylacyjnym z odzyskiem ciepła, stosowanym w budynkach w standardzie NF-40 i NF-15, kwalifikującym je do uzyskania dopłat NFOŚiGW, a centrala NIBE GV-HR110-250 posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych (PHI).

Zainteresowani klienci mogą do końca roku wprowadzić nowe rozwiązanie... z pompą, a za to za pół ceny. Rekuperator kupowany z pompą ciepła NIBE jest o połowę tańszy.

Hybrydowe pompy ciepła NIBE

hybrydowa pompa ciepla nibe gvm 200 premiera

W bieżącym roku swoją premierę ma hybrydowa pompa ciepła powietrze/woda z jednostką wewnętrzną NIBE GVM 200, z wbudowanym gazowym kotłem kondensacyjnym, pełniącym rolę szczytowego źródła ciepła. Rozwiązanie szczególnie polecane jest do domów poddawanych termomodernizacji i umożliwia obniżenie zarówno kosztów inwestycyjnych, jak eksploatacyjnych, w wyniku doboru pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, pracującej z wyższą wydajnością w zakresie wyższych temperatur powietrza zewnętrznego.

Zobacz pompy ciepła w hurtowni Onninen