Niezastąpione narzędzie przy pracy w ziemi: szpadel

Dodano: środa, 31.01.2024


Szpadel (inaczej sztychówka) to rodzaj łopaty służącej do rozcinania zbitej ziemi, kopania oraz robienia wykopów. Obok wideł i grabi, stanowi podstawowe narzędzie ręczne, wykorzystywane w ogrodnictwie i rolnictwie. Nowoczesne szpadle wyposażone są w metalowe końcówki, które doskonale nadają się do rozkruszania, przenoszenia i przesypywania ziemi, zwiększając wygodę i wydajność prac w ogrodzie czy na budowie. W zależności od charakteru zadania, sięgnąć należy po szpadel prosty albo ostry. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym narzędziu.

Ogrodnik ze szpadlem kopie w twardej ziemi

Sprawdź szpadle w hurtowni Onninen

Czym najlepiej kopać w glinie?

Szpadel hartowany Modeco Expert GARDENSzpadel to podstawowe narzędzie ręczne do kopania w glebie, spulchniania ziemi i rozkruszania grud. Doskonale sprawdza się przy lżejszych pracach ziemnych i stosunkowo niewielkiej powierzchni. Wyposażony jest w czerpak (sztych, blat), trzonek oraz uchwyt (rączkę). Podobną konstrukcję oferuje łopata. Główna różnica między tymi narzędziami tkwi w budowie sztychu, a co za tym idzie – w przeznaczeniu sprzętu. Prosty, ostry czerpak szpadla ułatwia kopanie, gdy materiał jest zbity, np. w problematycznej glinie. Natomiast osoby, które nabierają i przekładają materiały sypkie, jak żwir czy piasek, standardowo używają łopat. Charakterystyczne ułożenie czerpaka względem trzonka zwiększa komfort i ergonomię pracy z materiałami sypkimi. 

W przypadku trudnego podłoża i większego terenu nawet najlepsze szpadle bywają zawodne. Wówczas prace ziemne zostają często zmechanizowane. Zamiast szpadla wykorzystuje się specjalne maszyny – glebogryzarki z napędem elektrycznym albo spalinowym. Urządzenia takie znacząco ułatwiają i przyspieszają prace, np. podczas sadzenia drzewek. Często można je doposażyć w różnego typu akcesoria, by rozszerzyć ich funkcjonalność. 

Kiedy trzeba użyć szpadla ostrego, a kiedy prostego?

Przy wyborze szpadla należy wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter planowanych prac. Dostępne na rynku szpadle dzielą się na dwie główne grupy: ostre i proste. 

  • Szpadel Modeco Expert z trzonkiem kanadyjskim FIBREGLASSJeśli zamierzasz kopać w ziemi, rozglądaj się za szpadlem szpiczastym - ostrym. To popularne, uniwersalne narzędzie z ostrą krawędzią. Doskonale sprawdzi się zarówno przy twardej, kamienistej glebie, jak i przy miękkim podłożu. Nadaje się do podcinania darni, przecinania drobnych korzeni i kopania niewielkich dołków. Jego szczególną odmianą jest szpadel drenarski. Bardzo przydaje się on przy tworzeniu systemu drenażowego, np. rowków odpływowych. Posiada trzon wykonany z lekkiego materiału, np. włókna szklanego. Niski ciężar narzędzia idzie w parze z wysoką wytrzymałością. 
  • Potrzebujesz narzędzia wspierającego sadzenie roślin? Najlepszy do Twoich zastosowań będzie szpadel prosty – ogrodniczy. Z jego pomocą z łatwością wykopiesz doły pod rośliny, przytniesz trawnik i obramujesz klomby. Znakomicie nadaje się on do prac w zbitej ziemi.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym wariancie szpadla – o szufli, która jest niezastąpiona przy przenoszeniu luźnych materiałów. Posiada kwadratowy blat, który pozwala nabrać sporą ilość materiału. 

Szpadle w hurtowni Onninen

Szpadel Home Tools kanadyjski ze stalowym trzonkiemW hurtowni internetowej Onninen znajdziesz szpadle wyselekcjonowanych, sprawdzonych marek, jak Home Tools czy Modeco Expert. Narzędzia te oferują doskonały stosunek jakości do ceny, świetnie leżą w dłoni oraz zapewniają wysoką precyzję pracy. Mogą z powodzeniem konkurować z produktami premium, jak popularny szpadel Fiskars, pojawiający się w niemal każdym rankingu. W asortymencie posiadamy różnego typu szpadle, wyposażone w mocne ostrza z hartowanej stali, trzonki z drewna lub stalowe oraz ergonomiczne, solidne rączki.

Nadal nie wiesz, jaki szpadel będzie najlepszych do planowanych prac? Skontaktuj się z nami. Możesz do nas napisać lub zadzwonić. Chętnie doradzimy Ci wyborze optymalnych narzędzi do konkretnych zastosowań - w leśnictwie, budownictwie czy ogrodnictwie.

Sprawdź szpadle w hurtowni Onninen

Szpadel
Szpadel Fiskars
Szpadel drenarski
Łopata