Niezastąpione narzędzie w pracy: Imbus

Dodano: wtorek, 29.08.2023


Każdy choć raz w życiu musiał użyć klucza imbusowego, bo to powszechnie i niezwykle pomocne narzędzie. W tym artykule przyjrzymy im się bliżej, podpowiadając, do jakich zadań się przydają oraz jakie są ich rodzaje. Polecimy też kilka świetnych zestawów dostępnych w hurtowni instalacyjnej Onninen!

Klucze imbusowe w materiałowych kieszeniach

Sprawdź klucze imbusowe w hurtowni Onninen

W jakich sytuacjach przyda się klucz imbusowy?

Klucz imbusowy, określany też jako klucz sześciokątny czy ampulowy, to małe i niepozorne narzędzie o wielkich możliwościach, więc przydaje się w wielu różnych dziedzinach życia. Cechuje go prostota budowy i uniwersalność, dlatego też używany jest przez wielu fachowców - mechaników czy elektryków. To oczywiście niezastąpiony sprzęt dla każdego majsterkowicza. Często spotykany w zestawach do skręcania mebli czy rowerów. Głównym zadaniem klucza imbusowego jest odkręcanie i przykręcanie śrub sześciokątnych. Można więc powiedzieć, że bez tego klucza ani rusz. 

Zestaw kluczy PROF TORX - 9 kluczyPrzyzna to każdy cyklista, który powinien mieć ten niepozorny klucz zawsze przy sobie - nie tylko w warsztacie, ale i podczas podróży. Dzięki niemu poradzimy sobie z regulacją sprężyn znajdujących się w hamulcach, dokręcimy kierownicę, siodełko, czy wyregulujemy przerzutki. To narzędzie dwustronne, wybór końcówki zaś zależy od tego, do jakiego zadania go potrzebujemy. Z zasady końcówka krótszego ramienia pozwala na osiągnięcie większego momentu obrotowego, końcówka długiego ramienia zaś jest idealna, jak chcemy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. 

Używa się go też powszechnie w bardziej specjalistycznych dziedzinach, jak elektronika. Jest nieoceniona w przypadku napraw czy montażu urządzeń elektronicznych, zwłaszcza takich, gdzie konieczne jest precyzyjne dokręcenie małych śrubek. Klucz imbusowy wykonuje to zadanie dokładnie, a dzięki temu, że zawsze osiąga odpowiedni moment obrotowy, nie ma ryzyka uszkodzenia delikatnych elementów. 

Jakie są rodzaje kluczy imbusowych?

Chociaż klucz imbusowy może wydawać się mało skomplikowanym narzędziem, to warto wiedzieć, że występuje pod różnymi postaciami. Istnieje kilka rodzajów takich kluczy, o czym teraz napiszemy. 

Główny podział dotyczy kluczy imbusowych typu L i typu T. Pierwszy z nich jest najczęściej spotykany, uniwersalny, dwustronny. Zgodnie ze swoją nazwą, przypomina literę L. Przeważnie nie ma rękojeści, nadaje się więc do lekkich prac, które nie wymagają siły.

zestaw kluczy imbusowych Ironside - 9 sztukKlucz imbusowy typu T posiada dwa ramiona, układające się w kształt tej litery, stąd jego nazwa. To świetne rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi i specjalistycznymi zadaniami. Wyposażony w uchwyt, dzięki czemu jest w stanie odkręcać ciężko osadzone, zapieczone śruby. Podobny charakter ma klucz imbusowy z uchwytem, służący do odkręcania zardzewiałych i zablokowanych w innych sposób śrub. 

Chętnie wybierany jest też klucz imbusowy wielofunkcyjny, który wyglądem przypomina scyzoryk. Ciekawym rozwiązaniem jesy klucz imbusowy izolowany, wybierany szczególnie przez elektryków, gdyż można go stosować w miejscach pod napięciem. Innym typem jest imbus kulkowy, który na jednym z ramion ma kulkę, co pozwala na pracę pod kątem. Odchylenie może wynosić nawet do 30 stopni, zwłaszcza tam, gdzie trudno się dostać innymi narzędziami.

Zestawy kluczy imbusowych w hurtowni Onninen

Jak widzimy, imbusy przydają się w wielu różnych obszarach, gdyż pomagają podczas skręcania mebli i innych drewnianych konstrukcji, naprawy roweru itp. Nie ma wątpliwości, że warto mieć je zawsze pod ręką, najlepiej inwestując w sprawdzonych zestaw kluczy imbusowych dostępnych w hurtowni instalacyjnej Onninen. 

  • Zestaw imbusów Bondhus 15-sztukowyNa uwagę zasługuje zestaw kluczy imbusowych Prof TORX - 9 kluczy. Szaro-pomarańczowe o uchwycie gumowym. Pakowane w lister, rozmiary T10/15/20/25/27/30/40/45/50.
  • Jednym z topowych rozwiązań będzie również zestaw kluczy imbusowych Ironside - 9 sztuk. Klucze mają długość od 1,5 do 10 mm (1,5/2/2,5/3/4/5/6/8/10 mm), a wykonane są ze stali chomowo-wanadowej. Umieszczone są w składanym plastikowym uchwycie, co pozwoli na ich łatwe przenoszenie i trzymanie narzędzi w jednym miejscu. Dodatkowo zestaw objęty jest niezwykle długą, bo 25-letnią gwarancją!
  • A może jeszcze większy zestaw? Taki oferuje Zestaw imbusów Bondhus 15-sztukowy. Sprawdzi się on najlepiej specjalistom, którzy w swojej pracy potrzebują i używają bardzo dużego przekroju kluczy imbusowych

Sprawdź klucze imbusowe w hurtowni Onninen

Imbus