Niezawodność w ochronie instalacji - Valvex wprowadza filtr PIZA-M

Dodano: poniedziałek, 24.06.2024


PIZA-M z magnesem neodymowym jest kompleksowym rozwiązaniem na potrzeby wykorzystania w instalacjach centralnego ogrzewania – zasilanych pompami ciepła, kotłami gazowymi i kotłami stałopalnymi – jak również w instalacjach wodociągowych oraz klimatyzacyjnych.

Hydrauliczne filtry Valvex PIZA-M na szarym tle

Sprawdź produkty marki Valvex w hurtowni Onninen

Minął zaledwie kwartał, odkąd Valvex wprowadził do sprzedaży magnetyczne separatory zanieczyszczeń, a do portfolio krajowego lidera w segmencie zaworów kulowych dołączyła kolejna nowość dedykowana ochronie instalacji. Filtry Valvex PIZA-M powstał w ramach rozwoju standardowego filtra PIZA poprzez wyposażenie go w rdzeń magnetyczny. Dzięki temu filtracja mechaniczna – bazująca na wykorzystaniu filtra siatkowego – uzupełniona została o dodatkową filtrację magnetyczną. O ile zanieczyszczenie stałe niemagnetyczne będą osadzać się na siatce filtracyjnej – jak w przypadku standardowego filtra – o tyle zanieczyszczenia magnetyczne przylgną do osłony, w której umieszczony jest magnes neodymowy. Tym samym filtr PIZA zyskał nową funkcjonalność, stając się – w wersji z magnesem neodymowym – skutecznym narzędziem do ochrony instalacji przed oboma z wymienionych rodzajów zanieczyszczeń. 

Zalety i zastosowanie filtra Valvex PIZA-M

Nowy produkt dostępny jest w czterech rozmiarach – DN 15, DN 20, DN 25 oraz DN 32 – dzięki czemu znajdzie swoje zastosowanie w miejscach zarówno z mniejszą, jak i większą przestrzenią montażową. Kompaktowa budowa i cztery opcje rozmiarów stanowią jedną z niewątpliwych zalet modelu. Co więcej, filtr o średnicy  DN 32 idealnie nadaje się do wykorzystania w instalacjach z pompami ciepła, w której niekiedy konieczne jest zastosowanie armatury 5/4”.

Filtr skośny do wody Valvex PIZA PN25 1/2 cala 4990000Mówiąc o mocnych stronach filtra, wspomnieć należy o dużych współczynnikach Kv. Przekładają się one na małe opory przepływów, co jest szczególnie ważne w instalacjach z pompami ciepła. 

PIZA-M jest jednak na tyle uniwersalnym narzędziem, że stosować je można również w innych instalacjach centralnego ogrzewania – zasilanych kotłami gazowymi czy kotłami stałopalnymi. Do tego dochodzi możliwość użycia go w instalacjach wodociągowych i klimatyzacyjnych, np. wody lodowej.

Budowa filtra Valvex PIZA-M

Nawiązując do zalet filtra – jego mocną stronę niewątpliwie stanowi konstrukcja oraz funkcje poszczególnych elementów.

  • Magnes neodymowy o mocy w przedziale 6400 - 7200 Gs (w zależności od średnicy) ma na celu usunięcie z instalacji cząstek magnetycznych. Są one szczególnie niebezpieczne dla pracy pomp obiegowych i powodują spadek efektywności wymienników w urządzeniach grzewczych.
  • Filtr siatkowy ze stali nierdzewnej odpowiada za separację niemagnetycznych zanieczyszczeń stałych.
  • Osłona mosiężna zabezpiecza magnes przed kontaktem z wodą kotłową, a tym samym – mimo jego podatności na korozję – niweluje ryzyko jej wystąpienia. Równocześnie zapewnia łatwe usuwanie nagromadzonych wokół niej cząstek magnetycznych. Po wyciągnięciu magnesu z osłony cząstki odpadną od niej samoistnie.
  • Korek posiada specjalne uszczelnienie w postaci o-ringa, zapewniającego mu nieprzepuszczalność, pomimo wielokrotnego odkręcania. 

Dlaczego warto zdecydować się na filtr Valvex PIZA-M?

Filtr PIZA-M stanowi jedno z trzech podstawowych narzędzi marki Valvex służących do ochrony instalacji przed zanieczyszczeniami magnetycznymi. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na profesjonalnej ochronie instalacji, a nie możesz – lub nie chcesz – zastosować tym celu separatora magnetycznego lub zaworu kulowego z filtrem i wkładem magnetycznym. W przeciwieństwie do pierwszego z wymienionych, PIZA-M jest rozwiązaniem wymagającym mniejszej przestrzeni montażowej i niewątpliwie tańszym, a przy tym wciąż bardzo skutecznym w działaniu. 

Sprawdź filtry Valvex PIZA w hurtowni Onninen