Niezbędny element drzwi ewakuacyjnych: Przycisk ewakuacyjny

Dodano: wtorek, 23.04.2024


Przycisk awaryjnego otwierania drzwi jest łatwy w użyciu. Ten przycisk ewakuacyjny rzeczywiście reguluje kontrolę dostępu i wpływa na bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać najlepsze modele.

Drzwi ewakuacyjne w podziemnym garażu z przyciskiem ewakuacyjnym na ścianie

Sprawdź przyciski ewakuacyjne w hurtowni Onninen

Jakie wymogi techniczne muszą spełniać drzwi ewakuacyjne? 

Przycisk ewakuacyjny służy do zwolnienia blokady drzwi w sytuacji gdy występuje np. awaria kontrolera. Ten przycisk wyjścia rzeczywiście zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na przeprowadzenie szybkiej ewakuacji. Warto zwrócić uwagę na wymogi techniczne jakie musi spełniać. Przede wszystkim wyróżniamy przyciski ewakuacyjne, które są elementem kontroli dostępu. Znajdują się w zielonej obudowie. Posiadają transparentną szybę. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że na obudowie znajduje się napis - zbij szybkę albo naciśnij. Może być to model jednorazowego użytku. Po jego użyciu, a więc po zbiciu szybki nie ma konieczności wymiany całego przycisku, lecz należy wymienić jedynie samą szybkę.

Alternatywą są przyciski ewakuacyjne wielokrotnego użytku. Różnica jest taka, że po uruchomieniu nie dochodzi do rozbicia szyby. Po zażegnaniu sytuacji kryzysowej przycisk wraca do poprzedniego stanu. Zatem również ten model posiada szybkę, ale jednak jest on bardziej praktyczny, choćby dlatego, że nie ma konieczności jej wymiany. Wyposażony jest w transparentną osłonę, która zapobiega przypadkowemu użyciu i niepotrzebnemu włączeniu alarmu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przycisk działa na zasadzie odpowiedniego przełączenia styków. Obudowa składa się z przedniej i tylnej części, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zatem po włączeniu przycisku aktywuje się alarm i można przeprowadzić np. ewakuację. Obwód zasilający w przycisku ewakuacyjnym zostaje otwarty. Wtedy też automatycznie otwierają się drzwi. Można zdecydować się na przycisk wyjścia natynkowy, ale też dobrym rozwiązaniem jest przycisk w wersji podtynkowej.     

Jak dobrać odpowiedni przycisk do drzwi ewakuacyjnych? 

Przycisk awaryjnego otwierania drzwi powinien mieć mocny przełącznik jego wciśnięcie musi aktywować przewody, które następnie odpowiadają za otwarcie zamka elektrycznego, a w konsekwencji otwarcie drzwi. Przycisk ewakuacyjny powinien wyróżniać się trwałą obudową oraz solidnością. Jest to część instalacji przeciwpożarowej. Nie zapomnijcie także, że taki przycisk musi znajdować się w każdym miejscu użytku publicznego, a dokładnie blisko drzwi na drodze ewakuacyjnej. Trzeba jeszcze wiedzieć, że wszędzie tam, gdzie występuje system kontroli dostępu, a więc w miejscach ważnych i strategicznych taki przycisk musi się znaleźć.

Przycisk ewakuacyjny Cooper zielony 1 styk przemienny, IP24D . Element systemu pożarowego (P.POŻ) 4931210FUL-0135

Może być również częścią systemu alarmowego, a więc wszędzie tam, gdzie występuje konieczność ochrony czy ograniczony dostęp taki przycisk musi być umieszczony. W przypadku drzwi wewnętrznych można wybrać modele, które posiadają intensywne podświetlenie, a także są wyposażone w funkcję alarmową. Natynkowy model lepiej sprawdza się we wnętrzach, natomiast podtynkowy na zewnątrz, gdyż wykazuje większą odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Przycisk wyposażony jest w jeden styk, który służy do podłączenia. Jego aktywowanie następuje w momencie zbicia szybki i naciśnięcia przycisku. Aby zamontować przycisk, można użyć przewodów podtynkowych, które najczęściej znajdują się w zestawie. Styk przekaźników umożliwia sterowanie elektrozaczepem bądź zworą elektromagnetyczną. Jeżeli chodzi o wymiary, to standardowo taki przycisk ma rozmiar 86/87/52 mm. Do przykręcenia przewodów wystarczą podstawowe narzędzia, zatem nawet montaż nie nastręcza problemów.

Można także zastosować standardowe wtyczki oraz podtynkową puszkę montażową. Przycisk ewakuacyjny może być odblokowywany również w inny sposób, np. na klucz. Powinien on znajdować się blisko gniazd przycisku. Tylna część posiada otwór do przeciągnięcia przewodów. Taki model naprawdę wyróżnia się niezawodnością. Można też powiedzieć o jego dużej funkcjonalności.    

Przyciski ewakuacyjne w hurtowni Onninen 

W ofercie hurtowni Onninen znajdziecie przyciski ewakuacyjne. Warto wybrać zasługuje przycisk ewakuacyjny EATON zielony, 2 przemienne, 3 A, IP54 2495-v 2495-V Eaton. Jest to produkt wysokiej jakości. Posiada dwa przemienne styki. Dzięki temu można wykorzystać go w różnych instalacjach elektrycznych. Jest odporny na działanie kurzu, a także zachlapanie. Doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem będzie ponadto przycisk ewakuacyjny Cooper zielony 1 styk przemienny, IP24D. To element systemu pożarowego (P.POŻ) 4931210FUL-0135 Cooper. Posiada jeden styk przemienny. Można go wykorzystać do sterowania alarmem pożarowym. Do wyboru jest szybka szklana bądź plastikowa. Możecie go zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Sprawdź przyciski ewakuacyjne w hurtowni Onninen