Niezbędny warunek domu energooszczędnego: Rekuperacja Vasco

Dodano: czwartek, 9.11.2023


Budując dom, każdy inwestor pragnie aby był on piękny, komfortowy i energooszczędny. Sukces w połączeniu tych celów nie jest możliwy bez systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

Rekuperator Vasco w garderobie

Sprawdź produkty marki Vasco w hurtowni Onninen

Dom energooszczędny – cel nadrzędny inwestorów

Schemat podłączenia rur do rekuperacji Vasco

Budowa domu jest jednym z najważniejszych celów w życiu większości ludzi, ponieważ dom wiąże się z najważniejszymi wartościami: rodziną, bezpieczeństwem, komfortem, zdrowiem, tradycją. Jeśli tak wiele oczekiwań towarzyszy budowaniu domu, to często przy wyborze rozwiązań górę biorą marzenia i przypadkowo zbierane porady zaufanych, ale nie zawsze kompetentnych znajomych i krewnych. 

W projektowaniu domu energooszczędnego ważne jest zastosowanie ciągłej izolacji termicznej bez mostków oraz szczelnych okien. Tylko uszczelniony jak termos dom zachowa wytworzone w nim ciepło podczas zimy. A żeby w szczelnym domu powietrze nadawało się do oddychania, konieczna jest sprawna wymiana powietrza na świeże, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła, którą utarło się nazywać rekuperacją. Dzięki niej możliwe jest minimalizowanie strat ciepła i maksymalizowanie komfortu mieszkańców przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych.

Warunek konieczny energooszczędności i komfortu - Rekuperacja 

Jest to rozwiązanie techniczne, które upowszechniło się w zakresie możliwości wyboru dla domów jednorodzinnych zaledwie kilkanaście lat temu i od tamtej pory systematycznie zyskuje zwolenników. Przyczyną tej popularności jest to, że rekuperacja domyka ideę domu, który jednocześnie ma być komfortowy i energooszczędny. Bez rekuperacji połączenie tych oczekiwanych walorów nie jest możliwe.

Rekuperator Vasco 225 COMPACT LERekuperacja to w praktyce centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła i sieć prowadzących do wszystkich pomieszczeń domu kanałów, którymi  do pomieszczeń suchych, jak salon, sypialnie dostarczane jest powietrze czyste, świeże i jednocześnie ogrzane ciepłem odbieranym powietrzu wyrzucanemu na zewnątrz z pomieszczeń wilgotnych – łazienki i kuchni.

Jeśli efekt energooszczędności ma być pełny – dom musi być szczelny, a sam rekuperator musi pracować w sposób zbilansowany. Nie dzieje się to samoczynnie, bo powietrze w osobnych kanałach wywiewów i nawiewów, ma różną gęstość i napotyka na zmienny opór ze strony filtrów, które zużywają się w nierówny sposób.

Dlatego rekuperator, żeby prawidłowo spełnił swoje zadanie musi posiadać aktywny system monitorowania strumieni powietrza i ich bilansowania. Zapewnia to układ Constant Flow (stałego przepływu), który moduluje cały czas moce wentylatorów, aby osiągnąć równowagę strumieni powietrza nawiewanego do domu i wyrzucanego na zewnątrz.

Sposób na łatwe ukrycie wentylacji - system kanałów EasyFlow dla domów jednorodzinnych

Koncepcja kompleksowego systemu rekuperacji Vasco została rozwinięta specjalnie dla domów jednorodzinnych. Oprócz wszystkich cech technicznych, które przez niezawodne działanie gwarantują energooszczędność, Vasco ma na celu także estetykę domów. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa unikalny system kanałów EasyFlow, którymi powietrze jest doprowadzanie do każdego pomieszczenia. Są to kanały łatwe do zabudowania i ukrycia w warstwach podłogowych, dzięki czemu nie zaburzają wnętrz przypadkowymi zabudowami, które przy gabarytowej instalacji wentylacyjnej się zdarzają.

Rury do rekuperacji VascoKanały EasyFlow to gotowe elementy z uszczelkami, których najważniejszą cechą jest to, że mają tylko 6 cm wysokości przy możliwości przesyłania jedną linią 75m3/h, co jest wartością rekordową w branży. Dzięki temu instalacja jest łatwa do ukrycia w jednej warstwie styropianu na stropie między kondygnacyjnym lub w minimalnej wysokości zabudowie podsufitowej. Szczególnie ważne jest, że dzięki specyfice wymiarów i możliwości przesyłu kanałów EasyFlow, cała instalacja może być łatwo i bez straty wysokości pomieszczeń umieszczona wewnątrz ogrzewanej przestrzeni domu, co eliminuje ryzyko wykroplenia się wody w kanałach, czyli największe zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu wentylacji.

Sprawdź system rekuperacji EasyFlow w hurtowni Onninen

Wszechstronne rozwiązanie dla małych domów - nowy rekuperator Vasco 225 COMPACT LE

Rekuperator Vasco 225 Compact LE umożliwia montaż systemu rekuperacji także w małych domach. Oferuje pełną wszechstronność rozwiązań w  bardzo kompaktowej bryle. Ten niewielki i cichy rekuperator może być łatwo umieszczony w pralni, garderobie, hallu, a nawet w kuchni, ponieważ jego wielkość pozwala na schowanie go wewnątrz standardowej wiszącej szafki kuchennej.

Biała kuchnia z centralą rekuperacyjną Vasco w szafie

225 COMPACT LE to już 3 generacja rozwiązań Vasco w zakresie rekuperatorów dla domów jednorodzinnych i zawiera w sobie pozytywne efekty doświadczeń zebranych w kilkudziesięciu tysiącach instalacji Vasco w Europie.

Podstawowe zalety tego rekuperatora to:

  • całość zbudowana z EPP (spienionego polipropylenu) – obecnie  najlepszego materiału używanego do konstrukcji rekuperatorów, dzięki izolacji termicznej i tłumieniu wibracji;
  • system bilansowania Constant Flow zintegrowany w wentylatorach;
  • sterowanie przez aplikację na smartfony albo bezprzewodowy sterownik ścienny.

Dodatkowo w roku 2024 Vasco wprowadzi wersję tego rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym i obsługę dwu stref: dziennej i nocnej co jeszcze bardziej sprzyja efektywnej i oszczędnej wentylacji rozszerzając możliwości zastosowania tej małej centrali na średnie i duże domy, dzięki temu, że powietrze jest wymieniane w tych strefach, w których jest to na bieżąco potrzebne.

Dopełnienie estetyki we wnętrzach – dekoracyjne anemostaty SMILEY

Anemostaty Vasco Smiley

Anemostaty pojawiają się każdym pomieszczeniu w sufitach przez co wpływają na estetykę wystroju wnętrza domu. Vasco oferuje dekoracyjne anemostaty SMILEY, które z jednej strony mają precyzyjną regulację w szerokim zakresie, zapisaną w projektach Vasco (do ustawienia wg skali numerycznej w anemostatach), a z drugiej – dekoracyjne osłony, perfekcyjnie wykonane i malowane wysokiej klasy farbą. Co ważne inwestor planujący wystrój swojego domu może wybrać jeden z 5 kształtów osłon kierując się swoimi preferencjami estetycznymi.

System rekuperacji Vasco w hurtowni Onninen

Firma Onninen posiada na stanie magazynowym i dostarcza na wskazany adres w Polsce wszystkie elementy systemu rekuperacji Vasco. Przy zamawianiu całego systemu Vasco w Onninen instalator może uzyskać od Vasco branżowy projekt wykonawczy, obejmujący szczegółowy przebieg kanałów i obliczenia do ustawień anemostatów Smiley. Jest to ułatwieniem dla montażu i uruchomienia, a także gwarancją prawidłowego działania wentylacji z odzyskiem ciepła, która jest niezbędna dla połączenia energooszczędności i komfortu w domu jednorodzinnym przez cały rok. 

Sprawdź anemostaty Vasco Smiley w hurtowni Onninen