Nowe sposoby finansowania termomodernizacji. Uzyskaj dofinansowanie do pomp ciepła.

Dodano: wtorek, 6.07.2021


Termomodernizacja domów jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularna, za sprawą korzyści i oszczędności, które ze sobą niesie. Ocieplenie budynku i redukcja strat ciepła, pozwala między innymi zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i zredukować poziom produkowanego CO2. Tym samy jest modernizując budynek, w którym mieszkamy przyczyniamy się do ochrony środowiska. Nic dziwnego, że wybiera je coraz więcej osób. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje wiele sposobów finansowania nie tylko fotowoltaiki, ale również pomp ciepła. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Nowe sposoby finansowania termomodernizacji. Uzyskaj dofinansowanie do pomp ciepła.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie zaszły zmiany w programie "Czyste Powietrze",
 • jaka ulga termomodernizacyjna obowiązuje w PIT dla pomp ciepła,
 • jakie są regionalne programy dofinansowania do termomodernizacji,
 • jakie ekologiczne pompy ciepła znajdziesz w Onninen.

Termomodernizacja - o co tyle hałasu?

W Polsce wciąż możemy spotkać się z domami jednorodzinnymi, które nie posiadają ocieplenia lub są ocieplone niedostatecznie. Brak odpowiedniej izolacji budynku powoduje, że występują duże straty ciepła przez nieszczelności w budynku, a tym samy jest dużo większe zapotrzebowanie na energię cieplną niż w domu z odpowiednią izolacją . To z kolei automatycznie wiąże się z wyższymi rachunkami oraz większą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Właśnie dlatego mówi się o termomodernizacji - procesie, na skutek którego zapotrzebowanie na energię cieplną budynku zostanie zmniejszone.

W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontach możemy przeczytać, że efektami tego procesu muszą być:

 • zmniejszenie ilości energii, jaką wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania domu,
 • ograniczenie strat ciepła, na jakie dotychczas mógł być narażony budynek,
 • zmiana lub naprawa i unowocześnienie (modernizacja) źródła ciepła (energii).

Proces ten zyskał na popularności wraz z uruchomieniem rządowego programu "Czyste powietrze", dzięki któremu istnieje możliwość uzyskania dofinansowania dla właścicieli domów.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Jak przebiega termomodernizacja?

Nie martw się na zapas - proces ocieplenia budynku nie musi od razu oznaczać gruntownego remontu. Mimo to warto pamiętać, że wymiana urządzenia grzewczego lub stolarki okiennej czasem może nie wystarczyć. Dlatego też postaraj się zadbać o następujące etapy termomodernizacji Twojego domu:

 • Wykorzystaj system ociepleń, który pozwoli uszczelnić ściany. Dzięki temu zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu nie wydostanie się na zewnątrz, a latem – ciepłe nie wniknie do środka z zewnątrz.
 • Dociepl stropy i podłogi, aby maksymalnie ograniczyć możliwość ucieczki ciepła.
 • Przyjrzyj się oknom i drzwiom, w razie potrzeby wymień stolarkę na nową. Upewnij się, że nie występują mostki termiczne.
 • Po zaprowadzeniu nowych warunków cieplnych dostosuj do nich moc systemu grzewczego.

Program "Czyste powietrze" - najnowsze zmiany 2021

Program "Czyste powietrze" - najnowsze zmiany 2021

Wprowadzony w życie w 2018 roku program rządowych dofinansowań "Czyste powietrze" spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zakończy się on dopiero w 2030 roku - nic dziwnego, że jego zasady wciąż ewoluują. Oto najnowsze zmiany, które zostały do niego wprowadzone w maju 2021:

 • Dotacje zostają przyznane dla osób ubiegających się o termomodernizacje w zakresie:

wymiany na kotły gazowe jedno lub dwu funkcyjne, piec peletowe, elektryczne oraz pompy ciepła, wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian, stropów, dachów, zamontowanie mat grzewczych, kolektorów słonecznych,

 • Wycofano dotacje na kotły węglowe - zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu dofinansowań „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021. Kotły na węgiel zostaną dofinansowane pod warunkiem, że wniosek o dofinansowanie tego źródła ciepła zostanie złożony do 31 grudnia 2021 i do tego dnia zostanie również zakupiony kocioł oraz zostanie wystawiona faktura za zakup i montaż.
 • Podwyższono poziom dofinansowania - dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 zł (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie). Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie). Podwyższenie progów dochodowych będzie obowiązywało od 1 lipca 2021 r., czyli po dokonaniu odpowiednich zapisów w programie „Czyste Powietrze”.

Ulga podatkowa dla PIT w związku z termomodernizacją budynku

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wypełniając roczne zeznanie podatkowe, można starać się o ulgę ze względu na prowadzone prace termomodernizacyjne. Ulga podatkowa w związku z termomodernizacją budynku musi być samodzielnie dodana do rocznego rozliczenia PIT. By tego dokonać, należy wypełnić załącznik PIT/O, który składa się do urzędu skarbowego wraz z drukiem PIT. Właśnie w tym załączniku znajduje się wiersz "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”, w którym można wpisać odliczenie od dochodu na maksymalną kwotę 53 tys. zł.  W odliczeniu należy uwzględnić wydatki poniesione w okresie 3 lat od końca roku, w którym termomodernizacja budynku została rozpoczęta. Należy pamiętać również, aby posiadać wszystkie faktury związane z termomodernizacją. Tylko na ich podstawie ulga zostanie uwzględniona.

Regionalne programy i dofinansowania gminne do termomodernizacji

Dzięki regionalnym, gminnym programom istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła, docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu, a także montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz wymianę okien i drzwi budynku, Środki na ten cel można pozyskiwać z różnych źródeł, takich jak między innymi dotacje unijne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, programy rządowe (jak opisywane wyżej "Czyste powietrze"). Każda gmina i region uchwala własny program, dlatego też wielkość dotacji może być różna w zależności od miejsca, w którym przyszło nam mieszkać.

Dofinansowanie do pomp ciepła od 2021 roku

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Wybierając ten system, trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami. Średni koszt instalacji pompy ciepła wynosi około 40.000 zł. Mimo że całe przedsięwzięcie zwraca się po ok. 7 – 10 latach użytkowania, to i tak nie każdy inwestor posiada niezbędne środki na tak dużą inwestycję. Na szczęście od tego roku o dofinansowanie do pomp ciepła można się ubiegać w ramach programu "Czyste powietrze". Maksymalna kwota dotacji do pompy ciepła wynosi 20.000 zł. Warto mieć na uwadze to, że maksymalna wysokość dotacji będzie różnić się w zależności od konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych.

Dotacje do pompy ciepła można otrzymać również, ubiegając się o ulgę w PIT. Warto zapoznać się również z projektami, które są realizowane na terenie danej gminy, powiatu czy województwa.

Sprawdź ofertę pomp ciepła Immergas


Pompy ciepła - polecane modele

Wiesz już, że dofinansowanie do pompy ciepła jest na wyciągnięcie ręki, ale nie wiesz, jaką pompę ciepła wybrać? W naszej hurtowni znajdziesz między innymi pompy ciepła powietrze-woda typu split nowej generacji - Magis Pro V2 z oferty Immergas. To urządzenia wykorzystujące powietrze do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Mogą z powodzeniem zastąpić inne źródła ciepła, jak kotły na węgiel czy pellet. Nowoczesna technologia sprawia, że urządzenia te sprawnie pracują nawet w bardzo niskiej temperaturze do -250C. Pompy Magis Pro V2 posiadają również najwyższą klasę efektywności energetycznej A++, dzięki czemu podlegają podwyższonemu dofinasowaniu w programie „Czyste Powietrze”.

Pompa ciepła Immergas Magis Pro V2

Innym rozwiązaniem szczególnie dla tych, którzy chcą mądrze i ekologicznie ogrzewać swój dom są hybrydowe pompy ciepła. System ten korzysta z co najmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, dzięki czemu staje się wygodniejszy w użytkowaniu. Jest przede wszystkim bardziej oszczędny i ekologiczny. Nowa generacja hybrydowych pomp ciepła – Magis COMBO V2 z oferty Immergas to połączenie dwóch efektywnych źródeł ciepła w jednym urządzeniu: kondensacyjnego kotła gazowego oraz pompy ciepła powietrze-woda typu SPLIT.

Pompa ciepła Immergas Magis Combo V2

Obydwa modele pomp ciepła są niezwykle ekologiczne, ponieważ korzystają z odnawialnego źródła jakim jest powietrze, a dzięki zastosowaniu najnowszego czynnika chłodniczego R32 są również przyjazne dla środowiska. Ponadto ich wysoka sprawność potwierdzona jest gwarancją producenta nawet do 5 lat.

 Zastosowana w pomach ciepła automatyka, umożliwia sterowanie 2 niezależnymi strefami grzewczymi (w tym jedną z mieszaczem). Oznacza to, że pompa ciepła standardowo współpracuje z np.: ogrzewaniem podłogowym oraz obsługuje grzejniki. Ponadto pompy posiadają możliwości rozbudowy obsługi do 3 stref grzewczych oraz są przystosowane do bezpośredniego podłączenia zasobnika c.w.u, dzięki wbudowanemu zaworowi 3-drogowemu. Pompy można zakupić również w zestawach dzięki czemu zyskujemy zintegrowany system grzewczy od jednego producenta.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!