Nowe wymogi przy instalacjach fotowoltaicznych. O czym pamiętać?

Dodano: środa, 3.02.2021


19 września 2020 roku weszły w życie zmiany w ustawie o prawie budowlanym. Dotyczą one wszystkich instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego, choć zdaniem ekspertów mogą też pośrednio zahamować dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej w Polsce. Dowiedz się, na czym polegają nowe przepisy, i poznaj rozwiązania, które spełniają te wymogi!

Nowe wymogi przy instalacjach fotowoltaicznych. O czym pamiętać

Z artykułu dowiesz się:

  • z kim uzgadniać projekty techniczne instalacji fotowoltaicznej,
  • co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne pod kontrolą - nowe przepisy w prawie budowlanym

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne, których moc wynosi więcej niż 6,5 kWp, trzeba teraz konsultować z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Należy również powiadamiać o ich budowie powiatową komendę Państwowej Straży Pożarnej. Założeniem tych zmian jest ogólny wzrost bezpieczeństwa pożarowego - przekazanie informacje o projekcie instalacji strażakom może pomóc im w prowadzeniu ewentualnych akcji ratowniczo-gaśniczych.

Duży nacisk nowe przepisy kładą również na montaż właściwych środków ochrony. Do tej pory niejednokrotnie lekceważono konieczność instalacji wyłączników przeciwpożarowych czy detektorów iskrzenia. Wymagane obecnie systemy ochronne gwarantują natomiast wykrywanie ewentualnych usterek i pozwalają odłączyć instalację od paneli fotowoltaicznych będących pod napięciem.

Nieścisłości w nowych przepisach dotyczących fotowoltaiki

Choć zamysł wprowadzania nowych przepisów niewątpliwie był słuszny, eksperci zwracają uwagę na nieścisłości wynikające z tych regulacji. Przede wszystkim zabrakło modelowego systemu zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej oraz konkretnych wytycznych dla sieci o mocy nieprzekraczającej 6,5 kWp. Wszystko to przekłada się na konieczność samodzielnej interpretacji przepisów przez wykonawców. Działanie na własną rękę może z kolei przyczynić się do wdrażania błędnych rozwiązań w niektórych budynkach.

Sprawdź ofertę marki Eaton w hurtowni Onninen

Inną kwestią, która niepokoi ekspertów, jest brak rozróżnienia ze względu na rodzaj obiektu. W efekcie duże domy mogą znaleźć się w tej samej kategorii co choćby małe centra handlowe, przy czym rozwiązania techniczne dla obu typów budynków powinny diametralnie się różnić.

Wpływ nowych regulacji na rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej

Zwolennicy odnawialnych źródeł energii elektrycznej obawiają się, że z powodu wprowadzenia surowych i nie do końca jasnych przepisów fotowoltaika w naszym kraju może zwolnić tempo rozwoju. Jej potencjał został oszacowany na 16 GW do 2024 roku. Teraz jednak inwestorzy stają w obliczu dodatkowych kosztów, które muszą pokryć z własnych kieszeni, a projektanci i instalatorzy - w obliczu większej ilości pracy.

Eksperci spodziewają się więc, że proces projektowania instalacji fotowoltaicznej oraz jej realizacji będzie teraz trwał znacznie dłużej. Co więcej, wyższe - i nierefundowane - koszty mogą zniechęcać inwestorów do szybkiej modernizacji ich sieci energetycznych.

Instalacja fotowoltaiczna spełniająca nowe wymogi - o czym pamiętać?

Zastanawiając się nad projektem instalacji fotowoltaicznej w obliczu nowych przepisów, warto decydować się na komponenty producenta, który wychodzi naprzeciw tym wymogom. Takie podejście przyświeca na przykład marce Eaton, która dostarcza na rynek rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pożarowe sieci PV.

rozłącznik przeciwpożarowy sol30 safety

Zabezpieczając instalację fotowoltaiczną, należy zaopatrzyć się przede wszystkim w rozłącznik przeciwpożarowy Eaton SOL30 – SAFETY o napięciu znamionowym 1000 VDC. Jego zadanie polega na rozłączaniu zasilania obwodu prądu stałego między modułami PV a inwerterem. W zależności od rodzaju instalacji, można zastosować go do maksymalnie 6 łańcuchów PV.

W ramach ochrony instalacji warto skorzystać również z wyłączników ochronnych gałęzi prądu stałego typu PKZ-SOL. Zabezpieczają one panele fotowoltaiczne przed skutkami zwarć. Marka Eaton dostarcza na rynek także rozłączniki izolacyjne DC typu P-SOL służące do rozłączania obwodów prądu stałego i bezpiecznej pracy beznapięciowej. Dzięki załączaniu dwubiegunowemu z powodzeniem można stosować je w nieuziemionych instalacjach.

Nie należy również zapominać o doborze odpowiedniej rozdzielnicy. Firma Eaton w swoim portfolio posiada również rozdzielnice skierowane na rynek PV, jest to rodzina szaf IKA. Są to modułowe rozdzielnice natynkowe, których montaż jest możliwy również na zewnątrz domu. Rozdzielnica posiada stopień ochrony IP 65 oraz IK 10. Ponadto rozdzielnice posiadają certyfikat gwarantujący napięcie izolacji 1500V DC oraz 1000V AC.

Jak dodatkowo zabezpieczyć instalacje fotowoltaiczne przed pożarem?

Zastosowanie wyłączników i bezpieczników to tylko jeden aspekt zabezpieczenia systemu fotowoltaicznego przed ryzykiem pożaru. Warto wspomnieć również o innych kwestiach, których należy dopilnować.

Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zaprojektowana i wykonana zgodnie z wytycznymi określonymi przez prawo oraz producenta. Do jej montażu należy stosować części i narzędzia wskazane przez konkretne przepisy. Znaczenie ma także odpowiedni dobór oznaczonego okablowania - zarówno jeśli chodzi o falownik, jak i w przypadku paneli. Dobrą praktyką jest używanie podwójnie izolowanych przewodów.

Warto pamiętać o takich detalach jak tabliczka informacyjna zlokalizowana w miejscu przyłączenia instalacji do sieci energii elektrycznej, a także określenie procedury awaryjnego wyłączania. System fotowoltaiczny musi zostać dodatkowo zabezpieczony instalacją odgromową.

Uwagę trzeba zwrócić także na wykorzystywane w instalacji złącza i wtyczki prądu stałego. Powinny one być w pełni kompatybilne i pochodzić od jednego producenta, dzięki czemu ograniczone zostanie ryzyko wytworzenia rezystancji oraz niebezpiecznego wzrostu temperatury. Dodatkowo po stronie DC należy stosować optymalizatory mocy, które pozwolą zredukować napięcie i zapewnią bezpieczną pracę instalacji w przypadku konieczności jej rozłączenia.

Sprawdź ofertę marki Eaton!

Eaton - bezpieczna instalacja fotowoltaiczna

Eaton to godny zaufania producent, którego asortyment pozwoli zapewnić bezpieczeństwo każdej instalacji fotowoltaicznej - zarówno jeśli chodzi o prąd stały, jak i o prąd zmienny. W skład jego oferty wchodzą między innymi wyłączniki, bezpieczniki, obudowy i rozdzielnice średniego napięcia. Każde urządzenie przechodzi niezbędne testy pod kątem odporności na trudne warunki środowiskowe, z jakimi nierozerwalnie wiążą się instalacje fotowoltaiczne.

Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga aparatury modułowej ostrzegającej operatorów przed wystąpieniem jakichkolwiek uszkodzeń w systemie. Cyfrowe rozłączniki różnicowoprądowe Eaton identyfikują prądy zwarciowe w zakresie prądu stałego oraz przemiennego i spełniają wszystkie wymagania uwzględnione w nowych przepisach prawa budowlanego.

W asortymencie marki znajdziesz również wspomniane wcześniej rozłączniki izolacyjne oraz przeciwpożarowe. Izolują one falownik od modułów solarnych, co w sytuacji awaryjnej pozwala straży pożarnej działać bez ryzyka porażenia prądem. Służby nie muszą więc tracić czasu na zastanawianie się, w jaki sposób powinna być gaszona dana instalacja fotowoltaiczna.

Zadbaj o bezpieczeństwo systemu fotowoltaicznego z Eaton!

Aby jak najlepiej dostosować się do nowych przepisów o bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj ze sprawdzonych urządzeń marki Eaton. Ich niezawodne działanie pozwoli Ci dostosować każdy system PV do wymagających regulacji przeciwpożarowych.

dołącz do grupy świat instalacji

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv