Nowoczesna centrala wentylacyjna: jaką wybrać do domu?

Dodano: środa, 9.06.2021


Nowoczesny system wentylacji to niezbędny element każdego budynku. Korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, a ponadto wspiera energooszczędność obiektu poprzez odzysk ciepła. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo i komfort swoich bliskich, postaw na wydajny model centrali wentylacyjnej. Poznaj kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru tego urządzenia!

Kobieta w przestronnym salonie z wentylacją Zehnder

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są główne elementy centrali wentylacyjnej,
 • jaką wydajność powinna mieć centrala wentylacyjna,
 • na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia,
 • czym cechują się nowoczesne centralne wentylacyjne marki Zehnder.

Z czego składa się centrala wentylacyjna?

Centrala stanowi serce każdego systemu wentylacyjnego. To od niej zależy skuteczność wymiany powietrza oraz redukcji pleśni i roztoczy, co decyduje o zdrowym mikroklimacie w poszczególnych pomieszczeniach Twojego domu. Z jakich dokładnie elementów składa się to urządzenie?

 • Wentylatory - ich zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza i usuwanie zużytego.
 • Filtry - oczyszczają przepływające przez centralę powietrze m.in. z pyłów, grzybów i roztoczy.
 • Wymiennik ciepła - bardzo istotny element odpowiedzialny za przekazywanie ciepła odzyskanego z usuwanego powietrza do powietrza świeżego.
 • Nagrzewnica - odpowiada za dodatkowe podgrzewanie dostarczanego powietrza.
 • System sterowania - pozwala na wygodną, automatyczną obsługę centrali wentylacyjnej.

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Jaką wydajność powinna mieć centrala wentylacyjna?

Wydajność wentylacji to parametr określający ilość powietrza, jaką centrala jest w stanie wymienić przez godzinę. Wartość ta powinna być równa objętości wszystkich wentylowanych pomieszczeń lub trochę większa. Dzięki temu, co godzinę wymieniane będzie całe powietrze, co zdaniem ekspertów zagwarantuje Ci zdrowy, przyjazny mikroklimat.

Przy doborze centrali pod kątem wydajności należy pamiętać o tym, by była ona podana dla sprężu dyspozycyjnego wynoszącego co najmniej 100 Pa, a najlepiej 150 Pa. Jeśli masz do czynienia z wartością osiąganą bez żadnego oporu (0 Pa), nie jest to w żaden sposób kryterium miarodajne.

Jeżeli chcesz samodzielnie wyliczyć wydajność centrali wentylacyjnej, aby dobrać idealne urządzenie do swojego domu, możesz skorzystać z trzech różnych sposobów:

 1. Wymaganą wydajność centrali określisz na podstawie ilości powietrza, jaką według przepisów (norma PN-83/B-03430/Az3:2000) należy usuwać z pomieszczeń różnego typu - na przykład: łazienka - 50 m3/h, kuchnia - 70 m3/h, garderoba - 15 m3/h itd. Wystarczy więc, że zsumujesz wartości dla wszystkich pokoi w swoim domu, aby obliczyć potrzebną wydajność wentylacji.
 2. Możesz posłużyć się również zaleceniami dotyczącymi ilości świeżego powietrza, jaką należy dostarczać każdej osobie przebywającej w wentylowanym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że jest to 30 m3/h dla dorosłego i 15 m3/h dla dziecka. Uwzględnij więc liczbę mieszkańców zajmujących zazwyczaj każdy z pokoi i pomnóż to przez wskazane wartości. Uzyskasz w ten sposób wymaganą wydajność centrali wentylacyjnej dla swojego domu.
 3. Ostatni sposób na określenie potrzebnej wydajności wentylacji polega na obliczeniu kubatury budynku i pomnożeniu jej przez tzw. krotność wymiany powietrza. Jej optymalna wartość wynosi ok. 0,8. Wystarczy więc, że zsumujesz ze sobą powierzchnie wszystkich wentylowanych pomieszczeń, przemnożysz je przez ich średnią wysokość, a następnie przez 0,8. Wynik to wymagana wydajność centrali.

Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, warto robić użytek ze wszystkich trzech metod jednocześnie.

Sprawdź jednostki wentylacyjne marki Zehnder!


Czym kierować się podczas wyboru centrali wentylacyjnej?

Centrala wentylacyjna Zehnder w piwnicy domu jednorodzinnego

Jak już wiesz, wydajność systemu wentylacji jest jednym z kluczowych parametrów doboru centrali. Istnieje jednak również szereg innych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego urządzenia:

Typ wymiennika ciepła

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła to urządzenie wielofunkcyjne. Nie tylko wymienia i oczyszcza powietrze, ale także ogrzewa je, korzystając z procesu rekuperacji. Średnia efektywność wymiennika ciepła zależy od warunków klimatycznych, w jakich pracuje urządzenie.

W regionach o temperaturze nie niższej niż -2 stopnie Celsjusza świetnie sprawdzają się na przykład płytowe wymienniki o przeciwlegle przepływających strumieniach powietrza. W miejscach o zimniejszym klimacie, gdzie temperatury spadają do -15 stopni, przydają się z kolei obrotowe wymienniki ciepła. Ich zastosowanie podyktowane jest wysoką średnią odzysku. Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami polega także na reagowaniu na wilgoć. Podczas gdy przeciwprądowe wymienniki wymagają odprowadzania wody, modele obrotowe odzyskują część wilgoci z powietrza i nie potrzebują dodatkowej instalacji drenażowej.

Przy wyborze centrali z odzyskiem ciepła weź więc pod uwagę warunki klimatyczne, w jakich będzie działać Twoja wentylacja.

Filtry oczyszczające

Nowoczesne centrale wentylacyjne nie tylko wymieniają i ogrzewają powietrze, ale także oczyszczają je z rozmaitych drobinek. Wybierając urządzenie do swojego domu, zwróć więc uwagę, jaką klasą wyróżniają się zastosowane w nim filtry. Najprostsze usuną tylko największe zanieczyszczenia. Te nieco lepsze mogą zatrzymywać cząstki kurzu. Filtry najwyższej jakości wyeliminują natomiast nawet szkodliwe pyły, alergeny czy drobnoustroje. Jeśli więc zależy Ci na przyjaznym mikroklimacie i zdrowiu najbliższych, postaw na filtry o najwyższej klasie i największej powierzchni, ponieważ będą one oczyszczały powietrze z najlepszą skutecznością i najmniejszym poborem energii.

System sterowania

Współczesne centrale wentylacyjne to zaawansowane urządzenia, cechujące się intuicyjną obsługą i automatyzacją pracy. Dzięki aktualizacji nowości technologicznych oraz wykorzystywaniu inteligentnych urządzeń, mamy możliwość zewnętrznego sterowania centralą wentylacyjną za pomocą aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie. Takie unowocześnienie jest dla nas przede wszystkim komfortowe, ponieważ pozwala na zarządzanie zmiennym trybem pracy centrali z każdego miejsca na ziemi.

Sprawdź jednostki rekuperacyjne w hurtowni Onninen

Nowoczesne centrale wentylacyjne marki Zehnder

Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q VVJeśli interesują Cię centrale wentylacyjne wyposażone we wszystkie opisane wyżej funkcje, zapoznaj się z ofertą marki Zehnder, dostępną w naszej hurtowni internetowej. Udostępniamy Ci między innymi takie urządzenia jak:

Zamontuj w swoim domu jedną z central wentylacyjnych marki Zehnder, aby cieszyć się czystym, zdrowym i ciepłym powietrzem na co dzień!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Komin wentylacyjny