O czym musisz wiedzieć przed montażem kanałów wentylacyjnych?

Dodano: niedziela, 24.09.2023


Wentylacja ma kluczowe znaczenie w każdym miejscu, zapewniając optymalne, a więc zdrowie oraz komfortowe warunki życia. Żeby kanały wentylacyjne działały bez zarzutu, muszą zostać odpowiednio zamontowane, z uwzględnieniem najważniejszych zasad. O czym więc warto wiedzieć przed montażem? Co jest tu najistotniejsze w kanale wentylacyjnym?

System kanałów wentylacyjny na hali

Sprawdź kanały wentylacyjne w hurtowni Onninen

Jak dobrać właściwy kanał wentylacyjny?

kanał wentylacyjny Zehnder Essential dn75Aby dobrze poznać tę tematykę, dowiadując się o niej kluczowych informacji, musimy zacząć od sprawy absolutnie fundamentalnej, dotyczącej właściwego dobrania kanałów wentylacyjnych. Jaka jest tu zasada? O czym pamiętać? Niezwykle istotny jest pierwszy krok - wybór odpowiedniego rodzaju kanału. Od tego uzależniony jest przyszły montaż i wiele innych kluczowych aspektów. Dostępnych jest wiele różnych kanałów wentylacyjnych, dlatego nim wybierzesz konkretne rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rozmiar pomieszczenia, rodzaj budynku, a także budżet, którym dysponujemy. 

Biorąc to pod uwagę, możemy wybierać pomiędzy kanałami wentylacyjnymi płaskimi (prostokątnymi), okrągłymi i elastycznymi. Przedstawmy ich krótką charakterystykę.

  • Pierwsze z wymienionych - kanały wentylacyjne płaskie, określane też jako prostokątne, są bardzo popularne, niezwykle często wybierane. To nie dziwi, bo są łatwe w montażu i nadają się do różnych zastosowań, między innymi przez to, iż są mniej masywne niż kanały okrągłe. Cechuje je smukły profil, dzięki czemu można zmieścić je nawet w ciasnych przestrzeniach. 
  • Kolejny typ - kanały wentylacyjne okrągłe zapewniają, co prawda, dużą efektywność w przewodzeniu powietrza, lecz mają one duży rozmiar, wobec czego w domach stosowane są rzadko, a znacznie częściej w profesjonalnych systemach wentylacyjnych, na przykład w biurach, zakładach itp. 
  • Oferowane są też kanały wentylacyjne elastyczne, niezwykle łatwe w montażu szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Z tego też powodu przydają się zwłaszcza w przypadku modernizacji budynku.

Jakie wymiary powinien mieć kanał wentylacyjny?

rura do rekuperacji AirFlex Spectra-1000 75Żeby kanał wentylacyjny mógł dobrze i wydajnie działał, powinien mieć odpowiednie wymiary. Trzeba to dopasować optymalnie, a więc nie kanał nie może być zbyt mały, bo wpływa to negatywnie na przepływ, ani zbyt duży, bo może doprowadzić do strat ciepła oraz energii. Aby dopasować go idealnie, musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad. Jednym z ważniejszych jest obliczenie przepływu powietrza, czyli ustalenie ile znajdzie się go w systemie wentylacyjnym. Pozwoli to dopasowanie niezwykle istotnego parametru - średnicy kanału. Niezbędne jest też to, aby został on tak zaprojektowany, aby był w stanie równomiernie i bez zakłóceń rozprowadzać powietrze do każdego z pomieszczeń. To zagwarantuje optymalne warunki w całym budynku. Liczy się też odpowiednia izolacja, żeby uniknąć strat ciepła, a także kondensacji wilgoci. 

Kiedy warto zdecydować się na płaski kanał wentylacyjny?

Opisaliśmy już pokrótce kanał wentylacyjny płaski, ale teraz bardziej rozwiniemy ten wątek, wskazując sytuacje, w których warto zdecydować się na jego montaż. Są one szczególnie polecane w większości przypadków, podczas różnych modernizacji i remontów, a już zwłaszcza w miejscach, gdzie kanały okrągłe są trudne bądź niemożliwe do zainstalowania. Mają one wiele mocnych stron, jak wysoka efektywność, minimalizująca opór powietrza, czy łatwość montażu w różnych, także niestandardowych przestrzeniach. Kanały wentylacyjne płaskie są bardzo estetyczne, bo mniej widoczne niż tradycyjne kanały. To jednocześnie oszczędność miejsca, zwłaszcza jak nie dysponujemy dużą przestrzenią na tego rodzaju instalacje.

Kanały wentylacyjne w hurtowni Onninen

Poznałeś już najważniejsze kwestie dotyczące montażu kanałów wentylacyjnych. Teraz jest czas, by zarekomendować Ci kilka niezawodnych produktów. 

  • kanał wentylacyjny płaski Vasco EasyFlow L1160 mmWartym polecenia jest kanał wentylacyjny płaski Vasco EasyFlow L1160 mm. Opakowanie zawiera 6 odcinków kanału i 12 uchwytów montażowych. Został wyprodukowany z HDPE, osiąga maksymalną przepustowość 75m3/h. Wchodzi w skład systemu kanałów Vasco EasyFlow, zaprojektowany do cichej wentylacji domów jednorodzinnych. Wysoka przepustowość sprawia, że do każdego pomieszczenia prowadzony jest wyłącznie jeden kanał. 
  • Dobrym rozwiązaniem jest też kanał wentylacyjny Zehnder Essential dn75, niezwykle elastyczny, wytrzymały o okrągłym kształcie. Cechuje go też gładka powierzchnia wewnętrzna, materiał HDPE, z zewnątrz jest szary, wewnątrz biały.
  • Uwagę powinna też zwrócić rura do rekuperacji AirFlex Spectra-1000 75. To rura antystatyczna, bakteriostatyczna, antygrzybiczna w kolorze czarnym. Cechuje ją duża elastyczność przy wytrzymałości 500N oraz niskie opory przepływu.

Sprawdź kanały wentylacyjne w hurtowni Onninen

Kanał wentylacyjny
Kanał wentylacyjny płaski
Rura wentylacyjna
Zawór zwrotny wentylacja
Komin wentylacyjny