Obejma okładzinowa - cicha instalacja w Twoim budynku

Dodano: czwartek, 10.06.2021


Wysokie wieżowce, budynki biurowe, jak i mieszkalne są wyposażane w coraz większą ilość instalacji. Niesie to za sobą dyskomfort akustyczny związany z hałasem. Rynek budowlany zmienia się dynamicznie. Konsumenci oczekują nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą zwiększyć standardy pomieszczeń i wygody ich użytkowania.

Obejma okładzinowa - cicha instalacja w Tw

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego jesteśmy narażeni na hałas pochodzący instalacji?
  • Jak wyeliminować hałas pochodzący z instalacji?
  • Przegląd produktów, które ułatwiających cichy montaż.

Dlaczego jesteśmy narażeni na hałas pochodzący z instalacji?

Hałas dobiegający z instalacji, szczególnie wodno-kanalizacyjnej może powodować ogromny dyskomfort oraz irytację osób przebywających w budynku. Istnieje wiele przykładów nieprawidłowo zaprojektowanej instalacji, które zmniejszają prestiż budynku oraz zainteresowanie potencjalnych klientów.

Błędy dotyczące nieprawidłowego wyciszenia instalacji, szczególnie dostrzegamy w starych budynkach, które nie są dostosowane do obecnych standardów. Możemy je zauważyć również w nowoczesnych budynkach, w których wykonawcy nie zadbali o innowacyjne rozwiązania, pozwalające na wyższą jakość użytkowania. Nieumiejętne mocowanie instalacji możemy zauważyć poprzez hałasy dobiegające zza ściany w postaci spłukiwanej wody czy jej odpływu. Potrzeby użytkowe zwiększają się nieustanne, dlatego warto zadbać o poszerzenie swoich usług i wiedzy w zakresie wyciszenia instalacji w budynkach.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Jak wyeliminować hałas pochodzący z instalacji?

Eliminacja hałasu z instalacji

Hałas dobiegający z istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnych można sprawnie niwelować, stosując właściwy montaż. W tym przypadku należy wykorzystać obejmy okładzinowe, które w łatwy sposób stłumią niekomfortowe hałasy.

Obejma okładzinowa powinna zapewniać niewielką elastyczność, pozwalające zachować odpowiednią akustykę w budynku. Materiał w niej zastosowany pozwala stłumić niechciane wibracje, a tym samym znacząco zredukować ruchy oscylacyjne. W konsekwencji, drgania nie będą przenoszone z obejmy na poszczególne części konstrukcyjne tj. ściany, sufit czy podłogę.

Jakie produkty zastosować do wyciszenia instalacji?

Istnieje wiele rodzajów obejm. Wynika to z właściwego doboru zacisku zależnego od temperatury płynącego w rurach medium, środowiska, w jakim ma pracować instalacja oraz materiału, z jakiego jest wykonana rura. Projekt musi być zawsze dostosowany do wymagań inwestora.

Obejma mocująca BISMAT

Obejma mocująca BISMAT to doskonałej jakości produkt, dostosowany do mocowania pionów. Działała poprzez mocowanie jednej części obejmy, podczas gdy druga z nich, przylega do ściany rury. Wewnętrzna okładzina EPDM odporna jest na starzenie oraz zapewnia pełną izolację dźwiękową. Obejma możliwa jest do zastosowania z konsolą do rur pionowych.

Sprawdź obejmy marki Walraven!


Rodzaje okładzin Walraven

Wybór materiału okładziny decyduje o jakości całej obejmy. Aby zapewnić prawidłowe tłumienie drgań oraz hałasu, materiał musi być wysokoodporny na starzenie - okładzina musi pozostawać elastyczna, by skutecznie pochłaniać wibracje.

Wybór okładziny jest również zależny od materiału, z jakiego wykonana jest rura oraz temperatury medium w niej płynącej.

Walraven posiada 3 rodzaje okładzin:

Okładzina czarna EPDM

Okładzina czarna epdmOkładzina czarna jest wykonana z materiału EPDM. Odpowiednia jest do mocowania rur wykonanych ze stalowych lub tworzywowych PE i PP. Materiał EPDM pozbawiony jest chloru, a dodatkowo jest odporny na starzenie. EPDM jest niepodatny na ogień, zgodnie z DIN 4102 – klasa B2. Po wewnętrznej stronie guma uformowana została na kształt żeber, powodując stabilne zamocowanie rury i brak ruchu w obejmie.

Okładzina zielona EPDM

Okładzina zielona epdmPrzeznaczona do mocowania rur tworzywowych. Wewnętrzna część gumy została wykończona na gładko, co pozwala na przesuwanie się tworzywowe rury. Taka budowa okładziny zapobiega wypychaniu rury podczas pracy oraz jej uszkodzeniu.

Okładzina czerwona

Okładzina czerwona epdmMa ona szczególne zastosowanie. Wykonana jest z silikonu, dzięki czemu jest odporna na wysoką temperaturę – do 200°C. To idealne rozwiązanie dla mocowania instalacji z gorącym medium. Czerwona okładzina doskonale izoluje dźwięki oraz jest odporna na starzenie. Wybierz ją, jeśli szukasz produktów wytrzymałych i o wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne.

Obejmę okładzinową znajdziesz w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz najwyższej jakości obejmy okładzinowe, dostosowane do potrzeb każdego klienta. Dzięki nim świadczone przez Ciebie usługi będą wykonywane z materiałów o maksymalnej klasie wytrzymałości. Skorzystaj z produktów Walraven, które posiada w ofercie nasza hurtownia internetowy. Wybierz obejmę pozwalającą Ci na realizację usług i ciesz się ich niezawodnością przez długie lata.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!