Obliczanie maksymalnego obciążenia przewodu elektrycznego

Dodano: wtorek, 5.11.2024


Odpowiednio dobrane przewody wpływają na prawidłową pracę instalacji, ale też trzeba wiedzieć, iż ważną rolę odgrywa dobór przekroju przewodu. Zwróćcie uwagę, jakie występuje napięcie oraz obciążenie, gdyż źle dobrane uniemożliwia przesyłanie prądu i powoduje liczne ograniczenia.

Instalator elektryk sprawdza maksymalną obciążalność przewodu elektrycznego

Sprawdź kable elektroenergetyczne w hurtowni Onninen

Dlaczego obliczanie maksymalnego obciążenia kabla jest tak ważne?

Kabel energetyczny TOP Marki NAYY-J 4x35 (YAKYY) 1kV RE bęben G-138590Przewody instalacyjne mają swoje maksymalne obciążenia. Warto pamiętać, by zwracać uwagę na dopuszczalny spadek napięcia. Warto zastanowić się, dlaczego tak ważne jest obliczanie maksymalnego obciążenia kabla. Otóż obciążenie przewodu jest kluczowym parametrem, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Jeżeli dojdzie do przekroczenia tej wartości, doprowadzi to do przegrzania, a w konsekwencji uszkodzenia całej instalacji, a nawet pożaru.

Zatem wybierając kable i przewody, trzeba szczególną uwagę poświęcić właśnie obciążeniom przewodów, czyli maksymalnemu natężeniu prądu, który może przepływać przez dany przewód i to bez powodowania wzrostu temperatury. Odgrywa to ważną rolę, choćby w domowych instalacjach elektrycznych. Otóż, napięcie zasilania musi być dobierane do sprzętów, choćby lodówki czy np. piekarnika. Zbyt duża obciążalność przewodów powoduje uszkodzenie instalacji elektrycznych. Pamiętajcie też, by zwrócić uwagę na przekrój kabla. Im większy przekrój przewodu, tym większy prąd jest w stanie przez niego przepłynąć bez powodowania uszkodzeń kabli i urządzeń.          

Lepiej wybrać cieńszy czy grubszy kabel? 

Kabel zasilający BiTner 1000 Power 5G16 EM9085Kable elektroenergetyczne powinny być dobrej jakości. Bardzo dobrze sprawdzą się te z polietylenu, a także polietylenu usieciowanego. Jednak podczas wybierania kabli, trzeba zwrócić uwagę na przekrój przewodu. Tutaj pojawia się pytanie, czy lepiej wybierać większy przekrój przewodu, czy mniejszy? Zasadniczo dopuszczalne wartości obciążalności prądowej są określane w normach i przepisach dotyczących pracy instalacji.

Jednak grubość przewodu, która jest wyrażana w mm2 wpływa na rezystancję. Oznacza to, że grubszy przewód umożliwia przesyłanie sygnału na dłuższych trasach. Moc sygnału może być przy tym wyższa i to w całej instalacji. Podczas obliczania obwodów trzeba podzielić liczbę pi przez 4. Następnie podnieść do kwadratu średnicę d przewodu wyrażoną w mm. 

Prawidłowe obliczanie maksymalnego obciążenia kabla elektrycznego 

Obliczenie przekroju przewodu jest niewątpliwie ważne w prawidłowej pracy instalacji. W zależności od wyniku można dobierać transfer energii w przewodzie. Warto dowiedzieć się jeszcze, co określamy przewodem neutralnym. Otóż jest on ważnym elementem w systemie elektrycznym, który służy do zapewnienia ścieżki powrotnej dla prądu i to zarówno w obwodach jednofazowych, jak i trójfazowych.

Przewód solarny Helukabel H1Z2Z2-K 1x4 czarny 18048769Czas teraz przejść do obliczenia maksymalnego obciążenia kabla elektrycznego. W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć średnicę rdzenia wszystkich przewodów, ale też przekrój żył. Zatem im większy przekrój i średnica, tym więcej uzyskuje się wydajności prądowej. Wraz ze wzrostem przekroju zmniejsza się opór elektryczny przewodnika i wynikający z niego szybki spadek napięcia.

Np. w przypadku kabla 10 mm2, prawidłowy wzór wynosi: Ua= 0,017x60= 1,02 V. Analogicznie jeżeli spadek napięcia w kablu jest większy, zaś kabel ma przekrój 25 mm2, to wzór jest następujący: Ua= 0,0069x60= 0,41 V. Aby prawidłowo obliczyć przekrój kabla trzeba najpierw określić maksymalną długość przewodu, a następnie obciążenie prądowe. Ważnym parametrem jest też przewodność materiału oraz dopuszczalny spadek napięcia.       

Sprawdź kable elektroenergetyczne w hurtowni Onninen