Ochrona i efektywność w ekstremalnych warunkach - zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła

Dodano: wtorek, 16.01.2024


Coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Niewątpliwie jest to rozwiązanie ekologiczne. Już od 2024 r. montaż pompy ciepła w nowych domach będzie obowiązkowym standardem rynkowym. Aktualnie następuje odchodzenie od paliw kopalnych, ale też od gazu właśnie na rzecz pompy ciepła. Trzeba pamiętać jak istotną rolę odgrywa zawór antyzamrożeniowy. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Pompa ciepła przed domem w ogrodzie zimą

Sprawdź zawory antyzamrożeniowe w hurtowni Onninen

Pompa ciepła - praca w ujemnych temperaturach 

Zawór antyzamrożeniowy AAV 300, G1 1/4", PN10, Kvs 70 m3/h, temp. otwarcia 3°CPompa ciepła niewątpliwie obniża emisję CO2 i to nawet o ponad 20% w stosunku do kotłów gazowych. Zmniejsza też redukcję gazów cieplarnianych i nie emituje spalin. Co istotne, wykorzystuje ona energię odnawialną. Nadal jednak wiele osób obawia się, czy pompa ciepła będzie prawidłowo działać w ujemnych temperaturach. Otóż zimą ogrzewanie musi być na pewno efektywne, gdyż tylko wtedy można uzyskać komfort cieplny w domu. Jednak ogrzewanie węglem nie jest najlepszym wyborem, choćby z powodu zanieczyszczenia powietrza, do którego prowadzi. Na szczęście przy niskich temperaturach pompa ciepła może działać wydajnie.

Wystarczy tylko zadbać o to, by system grzewczy był dobrze dobrany. Trzeba jeszcze wiedzieć, że nawet przy bardzo ujemnych temperaturach działanie pompy ciepła może być tak samo efektywne jak w innych porach roku. W momencie, gdy dochodzi do obniżenia temperatury na zewnątrz, np. jesienią czy zimą, ilość energii skumulowanej właśnie w pompie ciepła pozwala na skuteczne ogrzanie domu. Czynnik chłodniczy nie zamarza. Jeżeli macie dużą nadwyżkę energii cieplnej, to możecie wykorzystać ją do ogrzania wody. Nie można jeszcze zapominać, że pompa ciepła zawiera zawory rozprężne, co z kolei zapewnia ciągłość obiegu czynnika chłodniczego. Istotne znaczenie ma także sprężarka do pompy ciepła, która powinna być wysoce sprawna. Nie zapomnijcie również o tym, jak dużą rolę pełni zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła, którego zasada działania opiera się na otwieraniu bądź zamykaniu wkładki termostatycznej.              

Zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła 

Zawór antyzamrożeniowy AAV 100, G1", PN10, Kvs 55 m3/h, temp. otwarcia 3°CZawór antyzamrożeniowy zapewnia funkcjonalność i zapobiega potencjalnym awariom pompy ciepła. Trzeba wiedzieć, że w przypadku pompy ciepła typu monoblok, czasami zdarza się zanik cyrkulacji wody. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy dojdzie do awarii zasilania. Sytuacja staje się problematyczna w momencie, gdy doszło do tego w ujemnych temperaturach. Wtedy też medium w instalacji może ulec zamrożeniu. Jest to o tyle niebezpieczne, że medium zamienione w lód może spowodować uszkodzenie wymiennika w pompie ciepła czy innych elementów instalacji. Niestety naprawa w takim przypadku jest bardzo kosztowna. Problemem jest również to, że wtedy nie macie ogrzewania w domu. Z tego powodu warto, a nawet trzeba zainwestować w zawór antyzamrożeniowy.

Z czego zbudowany jest zawór antyzamrożeniowy i jak działa? 

Zawór zabezpieczający przed zamarzaniem Calefii. Wykonany z mosiądzu, GZ 1Zawór antyzamrożeniowy powinien być wykonany z mocnych i niezawodnych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Jego budowa jest bardzo prosta. Składa się z zaworu napowietrzającego. Poniżej znajduje się korpus zaworu oraz wkładka termostatyczna. Jeszcze niżej znajduje się kartridż z wkładką termostatyczną oraz zawór upustowy. Należy zamontować go pionowo na przewodzie powrotnym oraz zasilającym, oczywiście w najzimniejszej części instalacji. Zaworów  nie powinno się izolować termicznie. Działanie zaworu jest bardzo proste. Posiada on specjalnie skalibrowany wkład termostatyczny. Właśnie ten wkład otwiera upust wody. Dzieje się to kiedy temperatura czynnika spadnie poniżej 3 stopni Celsjusza, natomiast wkładka termostatyczna zamyka upust, gdy temperatura wynosi 4 stopnie Celsjusza. Ilość wody, która wypływa z instalacji jest uzależniona od konkretnych czynników takich jak: 

  • rodzaj i jakość instalacji;
  • temperatura zewnętrzna;
  • długość odcinków zewnętrznych;
  • temperatura wody w instalacji. 

Jaki zawór antyzamrożeniowy do pompy ciepła warto wybrać?       

Do powietrznej pompy ciepła typu monoblok sprawdzi się zawór antyzamrożeniowy Afriso AAV 100, G1", PN10, Kvs 55 m3/h, temp. otwarcia 3°C. Wykonany jest z mocnego mosiądzu. Doskonale chroni elementy wewnętrzne pompy, ale też całą instalację przed negatywnymi skutkami zamrożenia medium. Można również zdecydować się na zawór antyzamrożeniowy Afriso AAV 300, G1 1/4", PN10, Kvs 70 m3/h, temp. otwarcia 3°C. Ten model montuje się na rurze powrotnej i zasilającej na zewnątrz budynku. Powinien znajdować się jak najbliżej jednostki zewnętrznej. Przeznaczony jest także do pompy ciepła typu monoblok. Na uwagę zasługuje także zawór zabezpieczający przed zamarzaniem zawór zabezpieczający przed zamarzaniem Caleffi. Ten produkt także wykonany jest z mosiądzu. Doskonale pracuje zarówno w bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej temperaturze otoczenia, a więc od minus 30 do 60 stopni Celsjusza.   

Sprawdź zawory antyzamrożeniowe w hurtowni Onninen

Zawór antyzamrożeniowy
Zawór 1/2
Zawór 3/4
Zawór 1 cal
Zawór 3/8
Zawór redukcyjny
Klucz do zaworów