Oczyszczacz powietrza to prosta i sprawdzona metoda walki ze smogiem i drobnoustrojami w domowych wnętrzach. Wysokiej jakości, odpowiednio dobrane urządzenie zneutralizuje smog i przykre zapachy oraz wyeliminuje z powietrza groźne dla zdrowia bakterie i wirusy. Do wyboru pozostaje wieli modeli różniących się m.in. wydajnością, rodzajem stosowanych filtrów czy funkcjonalnością. Zastanawiasz się, jaki oczyszczasz powietrza wybrać do domu? Podpowiadamy, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zakupu urządzenia.
Sprawdź oczyszczacze powietrza w hurtowni Onninen
Wydajność
Wydajność podawana przez producentów w m3/h jest jednym z najważniejszych parametrów każdego oczyszczacza powietrza. Musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Powinna być kilkukrotnie większa od metrażu danego pokoju. Przykładowo, popularny oczyszczacz powietrza ROTENSO Cleo C15W posiada wydajność na poziomie 218 m3/h i jest dedykowany pomieszczeniom o powierzchni maksymalnej 40 m2. Stanowi bardzo częsty wybór do salonów, sypialni i pokoi dziecięcych.
Rodzaj filtra
Z wytycznych branżowych i opracowań naukowych wynika, że domowa wentylacja powinna zostać uzupełniona o dodatkowe urządzenia zapewniające filtrację powietrza. Rolę tą z powodzeniem mogą pełnić przenośne oczyszczacze powietrza. W nowoczesnych oczyszczaczach zachodzi kilkuetapowy proces oczyszczania powietrza. Są one wyposażane w
system filtrów: antybakteryjnych, elektrostatycznych, węglowych, zimnokatalitycznych itp. Wiele współczesnych modeli oczyszczaczy powietrza wykorzystuje:
- filtr wstępny, który oczyszcza powietrze z większych zabrudzeń i zwiększa żywotność pozostałych warstw
- filtr HEPA, który jest w stanie wyłapać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia i drobnoustroje, takie jak kurz, PM2.5 i PM10 (smog), zarodniki pleśni oraz żywe wirusy, dzięki czemu skutecznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową
- filtr węglowy (z węglem aktywnym), który usuwa z powietrza liczne, szkodliwe substancje, w tym powodujące nieprzyjemne zapachy
- filtry antyzapachowy, który skutecznie neutralizuje przykre zapachy
Warto wiedzieć, że zgodnie z normą PN-EN ISO 16890-1 skuteczny filtr antysmogowy zatrzymuje co najmniej 50% danego pyłu unoszącego się w powietrzu. Należy zwrócić uwagę na klasę filtra, ponieważ decyduje ona o efektywności oczyszczania powietrza.
Głośność pracy
Jeśli planujesz umieścić oczyszczacz powietrza w sypialni lub salonie, zwróć uwagę na poziom emitowanego przez urządzenie hałasu. Nowoczesne oczyszczacze powietrza pracują stosunkowo cicho, generując hałas na poziomie poniżej 40 dB, nierzadko w okolicach 30-35 dB. Wyraźnie słyszalne działanie, które może powodować dyskomfort, utrzymuje się jedynie przez kilka minut po uruchomieniu, gdy urządzenie intensywnie oczyszcza powietrza. Na noc warto ustawiać tryb cichy, aby nie zakłócać snu. Głośność pracy oczyszczacza w trybie nocnym zazwyczaj wynosi tyle, co szept, czyli ok. 17 dB. Aby podnieść komfort snu, urządzenie powinno znajdować się w odległości nie mniejszej niż 2 m od łóżka. Z reguły im wydajniejszy oczyszczacz powietrza wybierzesz, tym głośniejsze będzie jego działanie.
Dodatkowe funkcje
Oczyszczacze powietrza często wyposażane są w różne praktyczne funkcje, jak:
- programowalne tryby,
- zdalne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej,
- automatyczne uruchamianie po wykryciu przekroczenia norm przez wbudowany sensor,
- nawilżanie powietrza (jeśli wolisz niezależne urządzenia, polecamy nawilżacz powietrza VOLT).
Mobilność
Nie każdy planuje mieć oczyszczacz powietrza we wszystkich pokojach. Wiele osób decyduje się na zakup jednego urządzenia i przenosi je pomiędzy pomieszczeniami w zależności od bieżących potrzeb, np. z sypialni do salonu i z powrotem. W takim przypadku warto zdecydować się na kompaktowy i dość lekki model przenośny. Oczywiście należy sprawdzić wydajność urządzenia, aby dobrze spełniało swoją funkcję we wszystkich pokojach, w których ma być użytkowane.
Gwarancja i dostępność części
Niezawodność to cecha, na którą należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza. Wiele o solidności urządzenia mówi okres gwarancji udzielonej przez producenta. Warto też zweryfikować renomę marki i unikać wyrobów o niepewnym pochodzeniu. Ważny jest również łatwy dostęp do części zamiennych i usług serwisowych.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może stanowić wyzwanie. Mamy jednak nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji. Kluczowe znaczenie mają: dostosowanie wydajności urządzenia do wielkości pomieszczenia, wybór odpowiedniego rodzaju filtrów oraz zwrócenie uwagi na poziom hałasu, opcjonalne funkcje, mobilność, okres gwarancji i dostępność części zamiennych.
Projektantów, instalatorów i dostawców systemów HVAC, a także klientów indywidualnych zachęcamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni hydraulicznej Onninen. Oferujemy tysiące produktów w ramach takich kategorii, jak wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja i chłodnictwo. Znajdziesz u nas zarówno kompaktowe oczyszczacze przenośne, jak również modele centralne, np. centralny oczyszczacz powietrza Thessla Green. Nasi doradcy techniczno-handlowi służą pomocą.