Odpływ dachowy Geberit Pluvia

Dodano: niedziela, 18.09.2022


Odpływ dachowy Geberit Pluvia

Sprawdź odpływy Geberit Pluvia w ofercie Onninen

Dlaczego warto zdecydować się na system Geberit Pluvia?

Przede wszystkim dlatego, że jest trwały, solidny, podparty wiedzą techniczną, wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i montażu, a wszystkie jego elementy, czyli wpusty, system rurowy oraz system mocowania badane są przez firmę Geberit w warunkach ekstremalnego obciążenia.

Jednym z ważniejszych elementów, od którego zależy sprawność oraz szybkość działania systemu podciśnieniowego są wpusty dachowe Geberit Pluvia. Ich zaletą jest specjalna budowa, która gwarantuje ograniczony dostęp powietrza do wpustu, dzięki czemu już 4 cm wody na dachu wystarczą, aby cały system był zalany wodą i działał z pełną wydajnością. Odpowiedzialny jest za to element funkcyjny wpustu, bo to on decyduje o szybkości zadziałania systemu. Kolejną zaletą wpustów Geberit jest wysoka jakość materiałów, z jakich wykonywane są poszczególne elementy. Warto zwrócić uwagę na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Firma  Geberit stosuje wyłącznie uszczelki z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Takie uszczelki nie starzeją się, nie ulegają odkształcaniu / zniszczeniu w zmiennych warunkach pracy, nawet w warunkach ekstremalnych (Afryka / Azja). Gwarantuje to wytrzymałość ponad 50 lat.

Odpływ dachowy Geberit Pluvia


Geberit PluviaDla firmy Geberit bezpieczeństwo to podstawa, dlatego też  zaleca wykonywanie dodatkowej instalacji awaryjnej, która zabezpiecza dach płaski przy opadach ponadnormatywnych, czyli większych niż przyjęto w obliczeniach. W przypadku oferty Geberit kwestia instalacji awaryjnych jest integralną częścią systemu Pluvia. Wszystkie wpusty w ofercie Geberit Pluvia mogą być zastosowane również w instalacji awaryjnej, a zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element spiętrzający zintegrowany jest z elementem funkcyjnym, a to oznacza, że instalacja awaryjna wykonana w tym systemie, pracuje również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu. Wpusty awaryjne są montowane na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych. Po zamontowaniu na dachu, łatwo odróżnić obie instalacje, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe elementy niebieskie. 

Sprawdź odpływy Geberit Pluvia w ofercie Onninen

Zalety systemu Geberit Pluvia

Główną zaletą systemu Geberit Pluvia jest dopasowanie praktycznie do wszystkich rodzajów dachów:

  • Lekkich i masywnych
  • Odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją)
  • Izolowanych termicznie/bez izolacji
  • Zielonych
  • Szedowych
  • Rynny

Odpływ Geberit PluviaGdy mówimy o montowaniu wpustów na dachu, należy pamiętać, że aby wpust dachowy działał prawidłowo musi mieć szczelne połączenie z hydroizolacją. Dlatego też w ofercie Geberit znajdują się wpusty dedykowane do pokryć dachowych: do folii, do pokryć bitumicznych, jak również wpusty rynnowe przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

W celu zabezpieczenia izolacji termicznej przed migracją wilgoci z pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod dachem, wszystkie przejścia przez dach powinny być wykonane jako szczelne. Do tego celu służą elementy paroizolacji systemu Geberit Pluvia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o dużej wilgotności, niezastosowanie szczelnej paroizolacji skutkuje utratą izolacyjności termicznej warstwy ocieplenia na dachu.

Montaż wpustów dachowych

Montaż wpustów na dachach zielonych, odwróconych możliwy jest dzięki systemowym studzienkom Geberit Pluvia wykonanym z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta zawierająca również płytę odciążająca, która gwarantuje, że podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome) studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona. W zależności od rodzaju dachu i jego przeznaczenia dostępne są dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekkie do 300 kg i ciężkie do 1,5 tony. Istnieje zatem możliwość montażu wpustów Pluvia również na dachu pełniącym rolę parkingu.

Widząc pracę dynamiczną instalacji podciśnieniowej można zadać pytanie czy instalacja Geberit Pluvia się nie urwie? Spieszymy więc z odpowiedzią, że nie. System oferowany przez firmę Geberit jest całkowicie bezpieczny.  Dzięki odpowiedniemu montażowi jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie. System rurowy (PE-HD) montowany jest za pomocą systemowych uchwytów na szynie, która przejmuje na siebie siły wynikające z pracy rurociągu. Dlatego też całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10.

System rurowy Geberit Pluvia

Prawdą jest, że długi prosty odcinek kolektora wprowadzany jest w wibracje przez płynącą z dużą prędkością wodę, powodując odchylenia od osi. Dla rurociągu nie stanowi to problemu. Niezwykle elastyczny  i wytrzymały materiał z jakiego wykonany jest rurociąg charakteryzuje odporność na drgania i wibracje, a połączenia zgrzewane, które łączą materiał na poziomie molekularnym, gwarantują absolutną szczelność.

Jednakże w przypadku sytuacji ekstremalnych firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg.

Na zakończenie warto wspomnieć o wsparciu jakie oferuje firma Geberit. Przede wszystkim doradztwo na każdym etapie procesu budowlanego, ale nie tylko. Firma Geberit jest jedynym producentem, który zapewnia dostęp do części zamiennych 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Gwarancja na wszystkie elementy systemu wynosi dziesięć lat.  Geberit daje także gwarancję funkcjonowania podciśnieniowego systemu pod warunkiem wykonania instalacji zgodnie z dostarczonym przez firmę Geberit opracowaniem.

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Wpust dachowy Geberit