Odpływ liniowy Geberit CleanLine – forma i funkcja

Dodano: środa, 7.09.2022


Przestrzeń prysznicowa przestała kojarzyć się z klasyczną kabiną z brodzikiem prysznicowym czy ceratową zasłonką. Teraz, zamiast separować się od reszty łazienki ścianką kabiny, jest trwale związana z designem wnętrza i ma stanowić jego estetyczne dopełnienie. Kabina prysznicowa też być funkcjonalna i komfortowa, a więc wygodna w użyciu, przyjemna w dotyku i łatwa do utrzymania w czystości.

Woda lecąca z prysznica na dłonie i stopy osoby w kabinie i spływająca do liniowego odpływu prysznicowego Geberit CleanLine

Odpływ liniowy Geberit CleanLine - design pod stopami

Przykładem, że da się stworzyć przyjazną i estetyczną łazienkę, są odpływy Geberit CleanLine. Najważniejszy jednak jest montaż. Odpływy liniowe CleanLine zlicowane są z powierzchnią podłogi, dlatego nie rzucają się w oczy, a jednocześnie zachowują maksymalną funkcjonalność. To także bezpieczeństwo i ochrona przed przeciekaniem, gdyż w zestawie znajduje się zawsze fabrycznie zespolona z wpustem folia ochronna, którą wkleja się przed położeniem płytek podłogowych. Dzięki temu nie ma najmniejszej szczeliny, przez którą mogłyby przedostawać się krople wody. Poprawny montaż to gwarancja bezawaryjności przez długie lata.

Zobacz produkty Geberit CleanLine dostępne w Onninen

Jak dobrać odpływ liniowy Geberit CleanLine?

W ofercie Geberit dostępne są dwa typy rynien zbiorczych CleanLine:

  1. Rynny zewnętrzne: Geberit CleanLine 20, Geberit CleanLine 60 oraz Geberit CleanLine 80. Długość rynien CleanLine 60 i 80 wynosi od 30 do 130 cm, rynna CleanLine 20 dostępna jest również w długości 160 cm. Wszystkie modele można łatwo dociąć na żądany wymiar tak, żeby idealnie pasowały do strefy prysznica.
  2. Odpływ liniowy Geberit CleanLine z rynną wewnętrzną, ukryty pod płytkamiUkryta rynna zbiorcza Geberit CleanLine, do pokrycia płytkami ceramicznymi. Jej długość to zaledwie 17,1 cm. Po wyłożeniu płytkami staje się częścią natrysku i pozostaje praktycznie niewidoczna w podłodze.

Przed dokonaniem wyboru rodzaju odpływu liniowego należy sprawdzić, czy dane rozwiązanie pasuje do zaprojektowanego natrysku. W tym celu powinno się określić, jaką grubość będzie miała płytka razem z warstwą kleju. Zakres dostępnych rozwiązań przedstawiony jest poniżej:

Na co zwrócić uwagę na etapie planowania montażu?

Podczas prac montażowych należy zwrócić uwagę na:

  1. Dobór zestawu montażowego: odpowiednio do jastrychu przy wpuście (zakres 65-90 mm lub 90-220 mm). Trzeba pamiętać, że wpust jest nieco obniżony w stosunku do posadzki.
  2. Odpływy liniowe Geberit CleanLine - ustalenie stopnia spadku posadzkiUmiejscowienie odpływu i nachylenie podłogi pod prysznicem: zintegrowana elastyczna folia uszczelniająca sprawia, że rynna zbiorcza Geberit CleanLine może być bezpiecznie umieszczona zarówno tuż przy ścianie, jak i pośrodku strefy natrysku. Ważne, by prawidłowo wykonać spadki podłogi pod prysznicem. Dodatkowo zaleca się delikatne dociśnięcie rynny zbiorczej podczas montażu w świeżej zaprawie tak, żeby minimalnie zagłębić środkową część w stosunku do krawędzi – wtedy nigdzie w rynnie nie będzie stała woda.
  3. Docięcie rynny na odpowiednią długość: rynnę zbiorczą zazwyczaj osadzamy na całej szerokości strefy natrysku, choć często trzeba ją dociąć. Należy pamiętać, że po docięciu końcówki rynny zabezpiecza się specjalnymi zaślepkami, dostępnymi w zakupionym zestawie.
  4. Odpływy liniowe Geberit CleanLine - obniżenie kratki względem powierzchni podłogiObniżenie rynny w stosunku do posadzki: należy tak zamontować odpływ liniowy, aby po wykończeniu podłogi poziom górnej powierzchni rynny zbiorczej był o 1-2 mm obniżony względem płytek ceramicznych.
  5. Hydroizolacja: zestaw montażowy jest zintegrowany z folią uszczelniającą, wtryskiwaną do odpływu bezpośrednio podczas produkcji, dzięki czemu izolacja odpływu jest niezawodna. Folię należy wkleić w warstwę zaprawy uszczelniającej.

Obejrzyj film montażowy Geberit CleanLine:

Zobacz produkty Geberit CleanLine dostępne w Onninen

Odpływ liniowy