Odpływ prysznicowy liniowy czy punktowy – który wybrać?

Dodano: poniedziałek, 5.09.2022


Nowoczesne, wbudowane w podłogę odpływy prysznicowe coraz częściej wypierają tradycyjne brodziki. Nic dziwnego – to rozwiązania bardziej estetyczne, bezpieczniejsze i nie ograniczające cennej przestrzeni. Jaki odpływ wybrać do swojej łazienki? Jak właściwie go zamontować? Sprawdź w naszym poradniku!

Montaż odpływu prysznicowego typu liniowego w posadzce kabiny łazienkowej

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak działają odwodnienia prysznicowe?
 • Jakie są rodzaje odwodnień prysznicowych?
 • Jak poprawnie zamontować odpływ prysznicowy?
 • Na co zwrócić uwagę przed zakupem odwodnienia?
 • Czym charakteryzują się odpływy liniowe oraz punktowe?

Jak działają odwodnienia prysznicowe?

Odwodnienie prysznicowe ma proste zadanie – odprowadzanie wody płynącej z natrysku prysznica. Jest to zatem niezbędny element każdej kabiny. Zasadniczo wybierać można między dwoma rozwiązaniami: tradycyjnym odpływem w brodziku lub odwodnieniem montowanym bezpośrednio w podłodze. W pierwszym przypadku użytkownik nie ma większego wyboru, ponieważ odpływ jest wmontowany w brodzik. Możliwości otwierają się dopiero przy drugiej opcji.

Rodzaje odwodnień – odpływ liniowy i odpływ punktowy

Odpływ montowany bezpośrednio w podłodze pozwala urządzić wnętrze kabiny wedle własnych upodobań. Sprawdza się zwłaszcza w łazienkach o niewielkim metrażu. Dzięki niemu można uniknąć cokołów czy progów, tworząc łazienkę bez barier. To ważne zwłaszcza, gdy z kabiny korzystają dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Odpływ prysznicowy montowany w podłodze jest nie tylko efektowny, ale i estetyczny, stąd też coraz częściej pojawia się w nowoczesnych łazienkach.

Decydując się na odwodnienie prysznicowe montowane w podłodze, można wybrać:

 • odpływ punktowy (z niskim brodzikiem lub bezpośrednio w podłodze),
 • odpływ liniowy (w posadzce, na poziomie podłogi w całej łazience).

Odpływ punktowy – charakterystyka, zastosowanie

Odpływy punktowe montowane w płaszczyźnie posadzki określa się potocznie kratkami ściekowymi. Ich główne elementy (wpusty i studzienki) umieszcza się w podłożu, gdzie łączą się z kanalizacją. Odwodnienia punktowe stosuje się najczęściej do odprowadzania wody z powierzchni o niskim nachyleniu. Umożliwiają szybkie czyszczenie dużych powierzchni, są też łatwe w konserwacji.

Kratka punktowego odpływu prysznicowego na środku jasnej posadzki kabiny w nowoczesnej łazienceOdpływy punktowe montuje się w grubych stropach. Efektywnie odprowadzają wodę, nie wszędzie są jednak polecane. W łazienkach w domach i mieszkaniach montuje się je rzadziej, zwykle w pomieszczeniach o większej kubaturze, w centrum posadzki kabiny prysznicowej. Aby rozwiązanie takie było bardziej uniwersalne, na rynku dostępne są płaskie syfony, lepiej przystosowane do niskich brodzików i odpływów na poziomie podłogi. Ograniczają one głębokość kucia w posadzce.

Odpływy punktowe nadają się idealnie do takich przestrzeni jak warsztaty, pracownie, pomieszczenia przemysłowe, baseny czy ogrody (np. jako studzienka pod kran w ogrodzie, odwodnienie dla stromego wjazdu czy wewnętrznych, głębokich części posesji). Zdecydowanie częstszym wyborem pod prysznic domowy jest odpływ liniowy.

Odpływ liniowy pod prysznicem

Odpływy liniowe mają podłużny kształt i nie zajmują dużo miejsca. Odpowiadają za grawitacyjny odbiór wody i odprowadzanie jej do kanalizacji przez syfon wykonany z metalu albo plastiku. Dzieje się to dzięki lekkiemu nachyleniu powierzchni ku odpływowi. Są wygodne, proste w czyszczeniu i użytkowaniu.

Odpływy liniowe sprawdzają się w minimalistycznych, nowoczesnych łazienkach i kabinach prysznicowych o niewielkiej kubaturze. Wybierane są najczęściej ze względu na nieco łatwiejszy montaż oraz ciekawą estetykę. Montuje się je na podłodze, na ścianie (odpływ liniowy ścienny) lub na ich styku. Na rynku są też niestandardowe odpływy liniowe o kształcie narożnym i łukowym.

Jak zamontować odwodnienie prysznicowe? Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Montaż odpływu prysznicowego możesz powierzyć fachowcowi lub przeprowadzić samodzielnie. Niżej przedstawiamy instrukcję montażu odpływu liniowego pod prysznicem w 5 krokach. Zdecydowaliśmy się na ten typ, ponieważ jest on najczęściej wybieranym rozwiązaniem w kabinach prysznicowych mieszkań i domów.

 1. Montaż podejścia

Rozpocznij od zainstalowania podejścia kanalizacyjnego. Wcześniej sprawdź rodzaj podłogi, która może znajdować się na:

 • gruncie,
 • stropie gęstożebrowym,
 • stropie monolitycznym lub żelbetonowym.

W podłodze na gruncie montaż obejmuje kolejno: ustawienie podejścia, betonowanie, umieszczenie syfonu i wylewkę.

Na stropie gęstożebrowym (najczęstszym w domach jednorodzinnych) podejście montuje się w grubości stropu, na etapie jego wykonywania lub przed jego zabetonowaniem, tworząc rynienkę na wszystkie elementy przyłączeniowe.

W stropie monolitycznym (lub żelbetonowym) podejście wykonuje się pod stropem i maskuje (np. kartonowo-gipsowym sufitem podwieszanym) lub podnosi się podłogę odpowiednio do natrysku. Niezależnie od rodzaju stropu, spadek rur odprowadzających w kierunku odpływu powinien wynosić około 2,5%.

 1. Montaż odpływu i ustawienie spadów

W przypadku odpływów punktowych nachylenie ma kształt koperty, a więc spady występują za wszystkich stron. Odpływ liniowy można zamontować przy nachyleniu jednostronnym (w ścianie) lub dwustronnym (pośrodku). Niezależnie od miejsca montażu pamiętaj, że:

 1. odpływ musi znajdować się powyżej połączenia z pionem kanalizacyjnym,
 2. kratka (ruszt odpływu) powinna być umiejscowiona ok. 2 mm poniżej poziomu płytek.

Weź też pod uwagę grubość zaprawy klejowej i płytek.

 1. Ustawienie spadów

Przy ustawianiu spadów zapoznaj się z zaleceniami producenta odpływu. Standardowo spad powinien wynosić minimum 2,5% (obniżenie posadzki o 2,5 cm na 1 metr w kierunku odpływu liniowego) i nie może przecinać się z belkami stropowymi. Pochyłość kształtuje się z ok. 5-centymetrowej warstwy jastrychu układanej przy deskowaniu. W ustawieniu kąta nachylenia najczęściej pomagają regulowane nóżki dołączane do odwodnień przez wielu producentów.

 1. Montaż syfonu i odpływu kanalizacji

Podłącz syfon odpływu kanalizacji. Montaż zakończ sprawdzeniem szczelności. Jeśli nic nie przecieka, wyrównaj podłogę warstwą betonu.

 1. Wykończenie

Zabezpiecz rozetę odpływową taśmą uszczelniającą. Na podłodze i ścianach (wysokość m.in. 1,5 m) połóż hydroizolację – folię w płynie, którą zaaplikujesz pędzlem lub wałkiem. Zabezpiecz narożniki taśmą uszczelniającą. Rozpocznij układanie płytek. Najlepiej wybrać płytki antypoślizgowe, małoformatowe i nieporowate, o klasie ścieralności III lub IV. Całość wykończ wodoodporną fugą.

Sprawdź wszystkie odwodnienia w ofercie hurtowni Onninen

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odwodnienia prysznicowego?

Kupując odpływ, weź pod uwagę poniższe parametry.

Wymiary i głębokość montażu

Odpływ punktowy z metalową kratką ściekową w ciemnej posadzce kabiny prysznicowejPierwsze dopasuj do metrażu kabiny lub innego pomieszczenia, drugą – do grubości stopu, w którym będziesz montować odpływ.

Szczelność

Bezpieczne odprowadzanie wody to podstawa. Szczelność eliminuje ryzyko rozwoju pleśni oraz grzybów. Najlepsze pod tym względem są modele o jednolitej rynnie, bez spawów i łączeń w konstrukcji lub odpływy zintegrowane z uszczelnioną płytą spadkową.

Przepustowość syfonu

Dobra przepustowość dla warunków domowych to minimum 30 litrów na minutę (0,5 l/s). Przepustowość należy dopasować do wydajności armatury.

Trwałość

Elementy dobrego odwodnienia powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie będą korodować nawet podczas częstego kontaktu z wodą. Materiał ten stosowany jest zresztą w większości modeli, a pomijając aspekty praktyczne, prezentuje się też dużo estetyczniej niż tworzywo sztuczne.

Stabilność

Kupując odpływ liniowy, zwróć uwagę na liczbę nóżek montażowych. Im więcej, tym lepsza stabilność, tzn. mniejsze ryzyko, że element może się ruszać, gdy będziesz brać prysznic.

Łatwość czyszczenia

Dobrze, jeśli produkt ma wyjmowaną kratkę ułatwiającą czyszczenie rynny. W warunkach domowych (zwłaszcza, jeśli masz długie włosy lub kąpiesz zwierzęta) warto wybrać model z wyjmowanym syfonem lub sitkiem zatrzymującym większość zanieczyszczeń. Przed zakupem zorientuj się także, czy produkt można czyścić za pomocą silnych detergentów i preparatów na bazie wodorotlenku sodu.

Wygląd

Odpływ prysznicowy może stać się dekoracją. Decyduje o tym głównie wygląd maskownicy. Niektóre odwodnienia można przykryć płytkami, inne – podświetlać diodami elektroluminescencyjnymi (LED).

Wybierz odpływ prysznicowy w Onninen!

Wiesz już, jakie odpływy lepiej sprawdzają się w określonych zastosowaniach. Zdecydowanie częstszym i praktyczniejszym wyborem jest odpływ liniowy, ale oczywiście w każdej sytuacji warto rozważyć, które rozwiązanie lepiej spełni swoją rolę. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił rozwiać ewentualne wątpliwości i pomógł w podjęciu decyzji. Przykładowe produkty pomocne przy realizacji inwestycji związanych z budową odpływu prysznicowego znajdziesz w naszej hurtowni:

Sprawdź wszystkie odwodnienia w ofercie hurtowni Onninen

Odpływ liniowy