Odpływy rynnowe - praktyczne porady i przydatne produkty

Dodano: czwartek, 23.09.2021


Głównym zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie wody deszczowej z dala od budynku. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów instalacji wpływa więc na poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowników obiektu. Obowiązek ten spada zazwyczaj na wykonawcę dachu, ponieważ rynny kupuje się i układa razem z pokryciem. Każdy instalator powinien zatem zastanowić się nad tym, jakie czynniki brać pod uwagę w procesie decyzyjnym.

Odpływy rynnowe - praktyczne porady i przydatne produkty

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z czego składa się system rynnowy,
 • jakie rodzaje rynien są dostępne na rynku,
 • czym kierować się podczas dobierania rynien,
 • jak odprowadzać i magazynować deszczówkę.

Z jakich elementów składa się system rynnowy?

Dla przeciętnego użytkownika system rynnowy to po prostu kilka rur poprowadzonych wzdłuż krawędzi dachu i ścian budynku. Doświadczony instalator wie jednak, że jest to złożona konstrukcja obejmująca wiele elementów o rozmaitych funkcjach. Ich dobór i dopasowanie stanowi o funkcjonalności i bezpieczeństwie całego systemu. Co więc wchodzi w skład instalacji?

 • Przewody rynnowe - cechujące się otwartym przekrojem i biegnące wzdłuż krawędzi dachu. Stanowią jeden z dwóch kluczowych elementów całego systemu. Ich funkcja polega na zbieraniu wody z połaci dachowej. Montuje się je z lekkim spadem w stronę narożników budynku, co sprawia, że deszczówka spływa swobodnie do rur spustowych. Poza klasycznymi rynnami okrągłymi, niektórzy producenci oferują również przewody prostokątne lub eliptyczne, a także przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów warianty o głębszym profilu.
 • Rury spustowe - drugi kluczowy element systemu, który montuje się pionowo na ścianach obiektu. Rusy cechują się przekrojem zamkniętym i kształtem dopasowanym do rynien. Ich zadaniem jest wyprowadzanie płynącej z dachu wody poza obszar budynku.
 • Odpływy - kształtki służące do łączenia rynien z rurami spustowymi. Na rynku występują odpływy przelotowe oraz końcowe.
 • Narożniki - to elementy niezbędne do połączenia rynien w narożach budynku - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
 • Wylewki - jak sama nazwa wskazuje, kształtki te kierują deszczówkę do kanalizacji bądź do gruntu.
 • Obejmy - uniwersalne akcesoria służące do montażu rur spustowych na ścianach budynku.
 • Haki - elementy konstrukcyjne, które mają przede wszystkim wspierać rynny. Zapewniają im trwałe mocowanie do krokwi lub łat.
 • Rynajzy - dodatkowe akcesoria mocujące do rynien, które dopasowuje się do kształtu dachu oraz przewidzianego spadku przewodów.
 • Łączniki - różnego rodzaju elementy służące do łączenia zarówno rynien, jak i rur spustowych. W tym drugim przypadku mogą przyjmować postać kolan, trójników, redukcji czy muf.

Sprawdź produkty marki Wavin w hurtowni Onninen

Warto pamiętać, że poza powyższymi elementami, które znajdziesz w każdym systemie rynnowym, na rynku dostępne są też części dodatkowe. Stosuje się je tylko w niektórych przypadkach - w celu uzupełnienia lub wykończenia instalacji. Mowa między innymi o:

 • Łańcuchach - zastępujących nieraz rury spustowe.
 • Rzygaczach - które również zastępują rury spustowe, a ponadto czasem pełnią funkcję dekoracyjną (przyjmują na przykład kształt gargulców itp.).
 • Deklach - czyli elementach zatrzymujących wodę w rynnach.
 • Sitkach - zatrzymujących zanieczyszczenia i zapewniających drożność rur.
 • Rewizjach - pozwalających na łatwe przeglądy i czyszczenie rur spustowych.
 • Łapaczach deszczówki - czyli elementach umożliwiających odprowadzanie wody opadowej do specjalnego zbiornika.

Jakie rodzaje rynien wyróżniamy?

rodzaje rynienDostępne na rynku rynny różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane:

 • PVC - rynny z polichlorku winylu to najtańsze rozwiązanie, któremu trudno jednak odmówić funkcjonalnego charakteru. Dzięki temu, że przewody te mogą występować w niezliczonej ilości kolorów, łatwo dobrać je do każdego pokrycia dachowego. Tego typu rynny są odporne na korozję, trudne warunki atmosferyczne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
 • Blacha powlekana - to wybór, który uchodzi za najbardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Choć rynny te wytwarza się ze stali ocynkowanej, ich zewnętrzne powłoki barwione są na rozmaite kolory, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnego projektu. Trwałość elementów tego typu szacuje się na 25 - 50 lat, lecz głębsze zarysowania w ich przypadku mogą przyspieszyć proces korozji.
 • Aluminium - rynny z blachy aluminiowej odznaczają się znakomitymi właściwościami antykorozyjnymi, a ich żywotność sięga 50 lat. Metal może być lakierowany, malowany lub powlekany tworzywem ochronnym, dzięki czemu przewody tego typu także dostępne są w szerokiej gamie kolorów.
 • Miedź - to kosztowne rozwiązanie, uważane wręcz za luksus. Blacha miedziana nie jest pokrywana żadną inną warstwą, toteż zachowuje swój kolor, który z czasem pokrywa się zielonkawą patyną. Choć sama cechuje się właściwościami antykorozyjnymi, to może powodować rdzewienie blachy stalowej, aluminiowej lub cynkowo-tytanowej, jeżeli się z nią styka.

W sklepach znajdziesz także rynny cynkowo-tytanowe, które można w pewnym sensie porównać do miedzianych. Dostępne są jedynie w swoim naturalnym grafitowym kolorze, cechują się wysokim poziomem wytrzymałości i... sporo kosztują.

Jak wspominaliśmy wcześniej, rynny mogą różnić się także kształtami, a ponadto rozmiarami. Ten ostatni parametr powinien być ściśle uzależniony od powierzchni dachu.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Czym kierować się w doborze orynnowania?

Czym kierować się w doborze orynnowania?Odpowiedni dobór poszczególnych elementów systemu rynnowego gwarantuje jego wydajność oraz bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Aby zapewnić obiektowi niezawodne orynnowanie, wykonawca odpowiedzialny za projekt dachu powinien kierować się przede wszystkim rozmiarem pokrycia. To czynnik mający kluczowe znaczenie dla wyboru średnicy przewodów.

Zakup rynien należy więc poprzedzić obliczeniem tak zwanej Efektywnej Powierzchni Dachu. Znając jej wartość, można dopasować do projektu konkretne rynny. Przybliżone szacunki pozwalają sprowadzić tę zasadę do następujących przydziałów:

 • dach o małej powierzchni (do 50 m2) - zalecane rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe o średnicy 75 - 80 mm,
 • dach średni (50 - 100 m2) - zalecane rynny o średnicy 125 mm i rury spustowe o średnicy 90 mm,
 • dach o dużej powierzchni (ponad 100 m2) - zalecane rynny o średnicy 150 lub 190 mm i rury spustowe o średnicy 110 - 120 mm.

Dobierając rynny dachowe do obiektu, należy oczywiście wziąć pod uwagę także wymienione wcześniej kryteria, a więc materiał i kolor. To czynniki, które warto uzależnić między innymi od uwarunkowań atmosferycznych, a także od stylu architektonicznego budynku.

Magazynowanie deszczówki

Warto uczulać swoich klientów na to, że skuteczny system rynnowy może posłużyć odprowadzaniu i gromadzeniu wody opadowej. Wystarczy uzupełnić instalację o pojemny zbiornik na deszczówkę. Zgromadzona w nim deszczówka świetnie nadaje się między innymi do:

 • podlewania trawnika bądź roślin w ogrodzie,
 • prac przydomowych, takich jak czyszczenie podjazdu czy mycie samochodu,
 • niektórych czynności domowych, jak spłukiwanie toalety.

zbiorniki na deszczówkę roth

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę w hurtowni Onninen

Szukając niezawodnych zbiorników na deszczówkę, a także poszczególnych elementów systemu rynnowego dla swoich klientów, koniecznie zapoznaj się z asortymentami marek Roth, Wavin i Geberit, dostępnymi w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!