Odpowiedni przepływ powietrza w wentylacji: Termoanemometr

Dodano: wtorek, 23.04.2024


Chcąc przeprowadzić pomiar prędkości przepływu powietrza, wilgotności czy temperatury powietrza w kanałach wentylacyjnych, warto wyposażyć się w termoanemometr. Jest to urządzenie, które zapewnia szeroki zakres pomiarowy, wysoką dokładność wyników, a do tego umożliwia ich wygodne przeglądanie. Czym kierować się przy wyborze tego urządzenia i co jeszcze warto wiedzieć o pomiarze przepływu powietrza w klimatyzacji czy wentylacji?

Technik mierzy właściwości powietrza i pogody na zewnątrz z termoanemometrem na tle nieba

Sprawdź nyple hudrauliczne w hurtowni Onninen

Jak działa termoanemometr?

Termoanemometr ze zdalnym wirnikiem Beha-Amprobe TMA10A 2817785Termoanemometr (inaczej termoanometr, anemometr termiczny) to przyrząd, dzięki któremu można zmierzyć takie parametry powietrza w przewodach klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych jak:

  • przepływ,
  • prędkość,
  • ciśnienie,
  • wilgotność,
  • temperatura.

Dzięki możliwości pomiaru temperatury powietrza czy prędkości przepływu wiatru, jest to miernik, który pozwala na dokładną analizę warunków otoczenia w pomieszczeniach, które są wentylowane. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Są one wykorzystywane do wykonywania pomiarów również w meteorologii czy podczas badań naukowych.

Jaki termoanemometr do pomiaru wentylacji?

Termoanemometr AZ Instruments z Bluetooth AZ89311 AZ-89311Anemometr termiczny może mieć różne funkcje. Przede wszystkim będzie pozwalał na pomiar temperatury oraz strumienia. Bardziej zaawansowane modele mierzą o wiele więcej parametrów, a do tego mają specjalne oprogramowanie, pozwalające na obsługę z poziomu aplikacji mobilnej.

Przekrój termoanemometrów jest bardzo szeroki. Do pomiaru przepływu powietrza w wentylacji należy wybrać anemometr, który będzie miał wysoką dokładność. Koniecznie musi być to urządzenie przenośne, lekkie i poręczne. Dobrze byłoby też, aby miernik służący do tego typu zastosowań miał dodatkowe funkcje, takie jak automatyczna kompensacja temperatury czy też możliwość rejestracji danych oraz wygenerowania raportu.

Termoanemometry w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są termoanemometry renomowanych marek, jak Az Instruments oraz Beha – Amprobe. To doskonały wybór do oceny przepływu powietrza w wentylacji i nie tylko.

  • Termoanemometr AZ-Instruments z Bluetooth AZ89311 AZ-89311 – Miernik marki Az Instruments z dwoma trybami pracy. Może działać jako samodzielna jednostka, a także z wykorzystaniem darmowej aplikacji mobilnej (dostępna na telefony z systemem iOS i Android). Posiada zintegrowany wirnik (średnica 10 cm). Po połączeniu z aplikacją można ustawiać parametry urządzenia, a także wykonać zdjęcie z badania czy przeglądać i eksportować historię. Jest niezwykle lekki i poręczny, a przy tym zapewnia precyzyjne pomiary. Ma wbudowany gwint na śrubę montażową, dzięki czemu z łatwością można rozbudować go o teleskopowe ramię.
  • Termoanemometr ze zdalnym wirnikiem Beha-Amprobe TMA10A 2817785 - Jest to produkt marki Beha – Amprobe serii AMP. Ma wbudowany zdalny wirnik (średnica około 77 mm) i cyfrowy wyświetlacz LCD. Zapewnia zakres pomiarowy temperatury od 0 do +50°C. Do tego dokonuje pomiarów prędkości powietrza oraz strumienia objętości. Posiada pamięć wartości mierzonej. Jest sprzedawany w komplecie z wygodną walizką.

Sprawdź nyple hudrauliczne w hurtowni Onninen