Odprowadzanie wody deszczowej z dachu: rura spustowa

Dodano: środa, 3.01.2024


Rury spustowe służą do efektywnego odprowadzania wody z powierzchni dachu do kanalizacji deszczowej lub do studni chłonnej. Charakteryzują się prostą, solidną konstrukcją. Chcesz stworzyć wydajny i trwały system rynnowy do odprowadzania deszczówki? Nie wiesz, jaki kształt, materiał i rozmiar rury spustowej będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb projektowych? Przeczytaj poradnik przygotowany przez ekspertów Onninen.

Białe bezkielichowe rury spustowe z rynnami na dachu budynku

Sprawdź rury spustowe w hurtowni Onninen

Z jakiego materiały powinna być rura spustowa?

Rura spustowa Kaczmarek PVC 100x3000 RAL3001Rura spustowa stanowi element systemu odpływu wody deszczowej z dachów budynków. Dzięki zastosowaniu rynien i rur spustowych, fundamenty, ściany i ogród są lepiej chronione przed zalewaniem, co pozwala uniknąć wielu kosztownych szkód i problemów. Do produkcji rynien i rur spustowych używane są różne materiały. Popularnością cieszą się zwłaszcza modele plastikowe, wykonane z polichlorku winylu (PVC).

To materiał niezwykle trwały i wytrzymały. Rury spustowe z PVC są lekkie, niedrogie oraz wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Nie ulegają korozji i nie odbarwiają się wskutek promieniowania UV. Stanowią estetyczne dopełnienie elewacji przez długi czas. Do wyboru pozostają różne warianty kolorystyczne. 

Na rynku dostępne są także rynny i rury spustowe wykonane z aluminium malowanego proszkowo, stalowe - z blachy stalowej powlekanej oraz miedziane. 

Jak dobrać średnicę rury spustowej?

Jednym z czynników determinujących wybór danego systemu rynnowego, jest wielkość dachu. Chcąc prawidłowo dobrać wielkość rynien i średnicę rury spustowej, należy wziąć pod uwagę:

  • efektywną powierzchnię dachu - tj. powierzchnię, jaka wymaga odwodnienia,
  • intensywność opadów w danej lokalizacji.

Wraz ze wzrostem nachylenia połaci, efektywna powierzchnia dachu maleje. Wartość tę można wyliczyć ze specjalnego wzoru: 

EPD = (H/2 + W) x L

Aby wykonać obliczenia, trzeba znać/zmierzyć wysokość dachu, odległość od narożnika do kalenicy w poziomie oraz długość połaci dachowej. Od średnicy rury spustowej zależy jej przepustowość, czyli powierzchnia, z której woda będzie odprowadzana. Należy pamiętać, że zastosowanie rynny o większej średnicy powoduje konieczność zmiany rury spustowej na wariant o większej średnicy. Inaczej woda nie będzie odprowadzana w pełni efektywnie.

Rura spustowa bezkielichowa Wavin 110x2000 Kanion PVC grafit

Producenci często udostępniają tabele, które ułatwiają dobór rur spustowych, jednak zwykle nie są one uniwersalne, ale dedykowane konkretnym systemom. Przykładowo przyjmuje się, że mniejsze dachy, o powierzchni do 50 m2, wymagają zastosowania rur spustowych o średnicy ok. 80 mm i odpowiednio większej rynny – ok. 100 mm. W przypadku dużego dachu, mającego więcej niż 100 m2, rury spustowe nie powinny mieć średnicy mniejszej niż 110 mm, a rynny mniejszej niż 150 mm.

Zarówno średnice, jak również ilość i rozmieszczenie rur spustowych i rynien na dachach najbezpieczniej zaplanować wspólnie z profesjonalistą, np. architektem, który przygotowuje projekt odwodnienia. Specjalista dokona niezbędnych obliczeń i uwzględni specyfikę budynku, w szczególności układ okien i balkonów.

Sprawdź rury spustowe w hurtowni Onninen

Wybór kształtu rury spustowej

Do wyboru pozostają:

  • rury spustowe okrągłe (pasują do nich najpopularniejsze rynny półokrągłe),
  • rury spustowe kwadratowe,
  • rury spustowe prostokątne.

Kształt rynny i rury spustowej ma znaczenie nie tylko estetyczne. Może istotnie wpłynąć na żywotność i wydajność całego systemu rynnowego. Rura spustowa musi być dopasowana pod względem przekroju do rynny. Przekrój rury spustowej powinien być równy 3/4 przekroju rynny. Specjaliści czasem zalecają, by wpusty rur spustowych miały kształt stożka. 

Warto pamiętać, że półokrągła budowa rury spustowej sprawia, że łatwo dostają się do niej i zalegają w niej różnego typu zanieczyszczenia, np. błoto, piach, liście, owoce, gałęzie, pióra i sierść zwierząt itp. Mogą one doprowadzić do znaczącego ograniczenia przepustowości, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia materiału. Dlatego należy zadbać o regularne czyszczenie systemu rynnowego, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy spływająca woda lubi zamarzać. 

Dobór rur spustowych i wszelkich pozostałych elementów systemu rynnowego najlepiej jest skonsultować z profesjonalistą. Zamawiając system rynnowy w hurtowni Onninen, możesz liczyć na rzetelne doradztwo w zakresie optymalnej średnicy, kształtu i ilości rur spustowych. 

Rury spustowe w hurtowni Onninen    

Rura spustowa kielichowa Kaczmarek PVC 110x1000 RAL7016Internetowa hurtownia hydrauliczna Onninen oferuje szeroką gamę tworzywowych rynien i rur spustowych oraz akcesoriów niezbędnych do prawidłowego montażu systemu rurowego w różnego typu budynkach. Zamówisz u nas m.in. złączki do rynien i rur spustowych, uchwyty i wkręty, leje spustowe, narożniki, denka, kolana, redukcje i trójniki rynnowe, obejmy, czyszczaki i rewizje oraz wiele innych produktów. W asortymencie posiadamy rozwiązania najbardziej cenionych producentów systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, jak Kaczmarek oraz Wavin. Klient ma pewność, że rura spustowa, którą dostaje, to produkt świetnej jakości, objęty długoletnią gwarancją, odporny na uszkodzenia i odbarwienia, lekki i prosty w samodzielnym montażu.

Nadal nie wiesz, jaka rura spustowa zapewni sprawne odprowadzanie wody z Twojego dachu? Masz problem z obliczeniem powierzchni efektywnej lub doborem kształtu czy średnicy rur spustowych i rynien? Skontaktuj się z nami! Eksperci Onninen służą pomocą – zarówno przy doborze kompletnego systemu zarządzania wodą deszczową, jak również przy zakupie pojedynczych produktów. Jesteś instalatorem lub prowadzisz sprzedaż rynien tworzywowych? Z przyjemnością nawiążemy współpracę! Na profesjonalistów czekają specjalne warunki i wyjątkowe profity.

Sprawdź rury spustowe w hurtowni Onninen