Fotowoltaika - Jak obliczyć zapotrzebowanie? Ogrzewaj dom słońcem!

Dodano: czwartek, 17.02.2022


Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Ich zastosowanie skutecznie obniża wydatki na prąd. Jak zaplanować instalację PV by pokryła nie tylko aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale także pozwoliła ogrzać dom?

Jak zaplanować instalację PV - jakie są korzyści ?

Planując instalację fotowoltaiczną, instalatorzy bardzo często dobierają ją do obecnego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. W tej sytuacji niezwykle ważne jest spojrzenie w przyszłość. W dzisiejszych czasach mamy szereg możliwości dofinansowań zmiany źródła ogrzewania. Coraz bardziej zaostrzane są również przepisy dotyczące stosowanych systemów grzewczych.

Sprawdź kotły elektryczne w hurtowni Onninen

Korzyści płynące z użytkowania kotła elektrycznego z instalacją PV?

Kocioł elektryczny jest niezwykle komfortowym źródłem ogrzewania. Jego użytkownik nie jest uzależniony od dostępności paliwa grzewczego, nie musi go magazynować ani uzupełniać. Cena kotła elektrycznego w porównaniu z innymi źródłami ciepła jest dość niska, a stopień możliwości ustawień parametrów bardzo wysoki. Kotły elektryczne KOSPEL posiadają szereg rozwiązań, które pozwolą dopasować pracę kotła do osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Poza tym użytkowanie kotła elektrycznego jest niezwykle ekologiczne. Nie spala żadnego materiału, przez co nie wytwarza do atmosfery dodatkowego CO2 ani szkodliwych substancji powodujących m.in. zjawisko smogu.

Precyzyjna zmiana ustawień na przejrzystym wyświetlaczu LCD jest przyjemnością w porównaniu z obsługą tradycyjnych kotłów stałopalnych. Brak jest również wymogu posiadania kotłowni spełniającej przepisy przeciwpożarowe.

Pojawia się podstawowe pytanie przyszłego użytkownika. Czy ogrzewanie domu prądem jest drogie? Z pozoru takie ogrzewanie może się wydawać mało ekonomiczne, jednak jest szereg rozwiązań, które możemy zastosować, by znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania i sprawić, że będzie ono bardziej ekonomiczne niż stosowanie innych źródeł ciepła.

Jednym z nich jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Energia elektryczna potrzebna do ogrzania domu będzie pobierana w pierwszej kolejności ze słońca. Przy poprawnie zaplanowanej  instalacji PV, możemy w dużym stopniu zredukować rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania. Ponadto w całości korzystamy z zielonej energii, zyskując niezależność, a przy tym nie wytwarzając żadnych szkodliwych dla środowiska substancji podczas eksploatacji kotła.

Od 1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe zasady ustawy o OZE. Według nich dla użytkownika instalacji PV większe znaczenie będzie miało obecne zużycie niż wykorzystanie zmagazynowanej energii w późniejszym czasie. Jednak instalacje założone do 31 marca 2022 roku będą rozliczane na starych zasadach przez 15 lat. Możliwa będzie ich rozbudowa i dodatkowe uzyski energii będą mogły nadal zostać przeznaczone na ogrzewanie zimą przy wykorzystaniu kotła elektrycznego.

Kotły elektryczne marki Kospel

Jakie są możliwości zmniejszenia kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym?

Jednym z nich jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Energia elektryczna potrzebna do ogrzania domu będzie pobierana w pierwszej kolejności ze słońca. Przy poprawnych założeniach już przy planowaniu instalacji, możemy zmniejszyć rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania domu. Ponadto korzystamy z zielonej energii, zyskując niezależność.

Czy są jeszcze inne sposoby na zredukowanie kosztów ogrzewania domu? Oczywiście. Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników. Sama cena energii jest tylko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma stopień termomodernizacji budynku. Wykonanie termomodernizacji to między innymi ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropu oraz wymiana okien i drzwi. Ocieplenie budynku pozwoli ograniczyć zużycie nawet do 8400 kWh rocznie.

Sprawdź produkty marki Kospel w hurtowni Onninen

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika buforowego i odpowiedniej taryfy u operatora energii elektrycznej. Wtedy pobierzemy energię w porze tańszej i zatrzymamy ciepłą wodę w buforze. W naszej instalacji grzewczej wykorzystamy ją wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. W ten sposób znacząco zmniejszyć rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania. Takie zastosowanie zapewni komfortowe i niedrogie ogrzewanie przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji.

Fotowoltaika 10kw
Panele fotowoltaiczne 450W
Zestaw fotowoltaiczny
Zestaw fotowoltaiczny 10kW
Zestaw fotowoltaiczny 5kW
Fotowoltaika do grzania wody
Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv