Ogrzewanie domu pompą ciepła - na co zwrócić uwagę przed jej montażem?

Dodano: poniedziałek, 4.10.2021


Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Za ich rosnącą popularnością stoją przede wszystkim względy ekonomiczne. Systemy tego typu pozwalają bowiem sporo zaoszczędzić, a w połączeniu z jeszcze chętniej stosowanymi instalacjami fotowoltaicznymi gwarantują zasadniczo darmową energię cieplną. Jeżeli pracujesz przy montażu pomp ciepła, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem na ich temat!

Ogrzewanie domu pompą ciepła - na co zwrócić uwagę przed jej montażem

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki rodzaj pompy ciepła wybrać,
  • jak dobrać jej moc do zapotrzebowania budynku,
  • gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła,
  • na jakie produkty zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła

Pompa ciepła - jaki rodzaj wybrać?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia służące do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ich najważniejszą zaletą jest fakt, że niezbędną do działania energię pozyskują z odnawialnych źródeł, a więc z wody, powietrza oraz gruntu. Jedynie ok. 20% wymaganej energii pochodzi z instalacji elektrycznej, która musi zasilać sprężarkę pompy. Stąd zresztą trend polegający na łączeniu tego systemu ze wspomnianą fotowoltaiką.

Jako instalator, jesteś najczęściej odpowiedzialny za dobór właściwej pompy do budynku. Decyzję podejmiesz na podstawie swojej wiedzy technicznej oraz informacji pozyskanych na temat danego obiektu. Uwzględnić musisz przede wszystkim przeznaczenie urządzenia. Dowiedz się zatem, czy ma ono tylko ogrzewać dom, czy także przygotowywać ciepłą wodę użytkową lub chłodzić budynek latem. Ważne okaże się również to, czy pompa będzie funkcjonowała samodzielnie, czy ma jedynie wspomagać pracę kotła

Główny podział pomp ciepła obejmuje:

  • Wodne pompy ciepła - przeznaczone do budynków stojących na posesjach, które posiadają dostęp do odpowiedniego źródła wody powierzchniowej lub podziemnej. W praktyce wybierane są dość rzadko.
  • Gruntowe pompy ciepła - występują w wariancie z wymiennikiem poziomym i pionowym. Ten pierwszy nadaje się wyłącznie w przypadku rozległych działek, ten drugi natomiast wiąże się ze sporymi wydatkami dla inwestora.
  • Powietrzne pompy ciepła - są przeznaczone dla obiektów o niedużym zapotrzebowaniu na ciepło i c.w.u., a także do wspomagania pracy kotła.

Powyższą klasyfikację możesz potraktować jako punkt wyjścia do wyboru właściwej pompy ciepła.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania instalacji?

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania instalacji?Aby prawidłowo dobrać pompę ciepła do zapotrzebowania domu, należy kierować się nie tylko ogólnymi założeniami, ale także konkretnymi parametrami technicznymi.

Jednym z pierwszych uwzględnianych kryteriów jest współczynnik COP. To wartość podawana przez producenta na podstawie badań pompy ciepła w konkretnych, zdefiniowanych warunkach. Jak łatwo się domyślić, urządzenie może zachować się zupełnie inaczej poza tym środowiskiem. Współczynnik COP zależy bowiem między innymi od temperatury zewnętrznej czy temperatury zasilania instalacji. Nie jest to zatem szczególnie miarodajna informacja.

Podczas wyboru pompy ciepła niewątpliwie należy kierować się powierzchnią domu. W dużej mierze decyduje ona bowiem o jego zapotrzebowaniu na energię cieplną. Trzeba jednak pamiętać, aby przy tych obliczeniach uwzględnić również straty energii cieplnej w budynku. Do określenia wymaganych parametrów pompy niezbędne okażą się więc informacje na temat izolacji obiektu oraz jego stolarki. Nie bez znaczenia będzie także sama lokalizacja domu.

Znając zapotrzebowanie obiektu na ciepło, można dobrać moc grzewczą Pg pompy. To parametr określający ilość energii, z jaką sprężarka urządzenia dostarcza ciepło do instalacji. Jeśli wartość okaże się za mała, budynek będzie niedogrzany. Jeżeli natomiast dobierzesz pompę o zbyt wysokiej mocy grzewczej, spowoduje to nadmierne i nieekonomiczne pobieranie prądu.

Istnieją dwie szkoły dobierania mocy grzewczej pompy ciepła. Pierwsza zakłada pokrycie maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu urządzenie będzie skutecznie ogrzewało budynek nawet przy najniższych temperaturach zewnętrznych (przyjmuje się tu -20 stopni Celsjusza). W przypadku wyższych temperatur pompa ciepła będzie jednak pobierała więcej energii. Druga opcja to dostosowanie mocy grzewczej do ok. 70% maksymalnego zapotrzebowania. Wariant ten wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń w postaci zintegrowanej grzałki bądź kominka. Warto w nie jednak zainwestować, ponieważ tego typu rozwiązanie gwarantuje optymalne koszty eksploatacji pompy ciepła.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompa ciepła - montaż w kilku prostych krokach

Montaż pompy ciepła typu split obejmuje kilka kluczowych etapów, których prawidłowe przeprowadzenie decyduje o efektywności całego systemu. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce instalacji jednostki zewnętrznej pompy, następnie przeprowadzić montaż jednostki wewnętrznej, a na koniec połączyć je razem.

Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania instalacji?

Podejmując decyzję o lokalizacji jednostki zewnętrznej pompy ciepła, należy pamiętać, że nie powinna się ona znajdować bliżej niż 30 cm od ściany budynku. Zapewni to swobodny przepływ powietrza przez urządzenie. Jednocześnie odległość ta nie może wynosić więcej niż 4 - 6 m, ponieważ właśnie na tyle wystarcza zazwyczaj fabryczna ilość czynnika chłodniczego. Nawet w przypadku jego dobijania długość rurociągu nie powinna przekraczać 12 - 15 m.

Jednostka zewnętrzna może zostać zamontowana na cokole betonowym lub na systemowej konstrukcji. Miej na uwadze, aby jej wysokość od poziomu gruntu nie była mniejsza niż 40 cm, ponieważ intensywne opady śniegu mogłyby zablokować jej wentylatory. Stosunkowo lekkie pompy ciepła o niedużej mocy nadają się także do montażu na ścianie budynku. Pamiętaj jednak, aby ze względu na spływający kondensat nie instalować jednostek zewnętrznych nad nawierzchniami użytkowymi, takimi jak chodniki czy schody.

Pompy ciepła marki Immergas w ofercie hurtowni!


Instalację jednostki wewnątrz budynku wykonuje się w miejscu o swobodnym dostępie. Zapewni to wygodę ewentualnych prac serwisowych i obsługi sterownika. Do pompy ciepła należy doprowadzić odpowiedni przewód zasilający - w zależności od rodzaju: jednofazowy lub trójfazowy. Pamiętaj także o właściwym zabezpieczeniu elektrycznym jednostki.

Ostatni etap instalacji pompy ciepła typu split to podłączenie jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Robi się to za pomocą przyłączy chłodniczych o odpowiednich średnicach. Zanim napełnisz je gazem, musisz przeprowadzić test szczelności, do którego wykorzystuje się azot pod wysokim ciśnieniem. Próba powinna trwać przynajmniej 40 minut. Jeśli zakończy się powodzeniem, możesz oczyścić układ, napełnić go czynnikiem chłodniczym i uruchomić połączenie pomiędzy obiema jednostkami pompy ciepła.

Pompy ciepła w ofercie Onninen

Wysokiej jakości pompy ciepła marki Immergas czekają na Ciebie w ofercie naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu między innymi modele typu split i warianty wyposażone w zasobnik c.w.u. Dobierz urządzenie do potrzeb swojego klienta i zapewnij mu ekonomiczny i efektywny system ogrzewania domu!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Centralne ogrzewanie