Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie - opinie ekspertów

Dodano: środa, 20.12.2023


Czy opłaca się używać klimatyzatorów, by ogrzewać pomieszczenia zimą? Przeanalizowaliśmy koszty ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 35 m2. Wychodzi na to, że jesienią, zimą i wiosną może opłacać się ogrzewać dom klimatyzatorem, ponieważ jest to energia grzewcza relatywnie niedroga w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania elektrycznego. Z 1 kW energii elektrycznej można uzyskać około 3,5 kW energii cieplnej. Jak to przekłada się na finanse? Sprawdź opinie i wyliczenia ekspertów.

Instalator naprawia klimatyzację

Sprawdź klimatyzatory w hurtowni instalacyjnej Onninen

Czy warto ogrzewać się klimatyzatorem w zimę?

Klimatyzator - Komplet Split Oasis 3,5kWWiele osób obawia się, że ogrzewanie klimatyzacją zimą może dramatycznie odbić się na rachunkach. Tymczasem nagrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem może być relatywnie tanie – wiele zależy od klasy energooszczędnej samych urządzeń. Warto wybierać klimatyzatory w klasie A+++  w funkcji grzania i zajrzeć koniecznie do karty produktu – istotną kwestią jest różnica między mocą grzewczą jednostek a poborem przez nie prądu.

Moc grzewcza urządzeń jest zwykle wyższa niż moc chłodnicza. Przykładowo, dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW moc grzewcza wynosi z reguły 4 kW. Jednocześnie maksymalny pobór prądu w trybie grzania wynosi na przykład 1 kW. Następnie należy oszacować, przez ile godzin w roku będzie pracował dobry klimatyzator i pomnożyć tę liczbę z kosztem 1 kWh w taryfie dostawcy prądu. Policzmy.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest ekonomiczne? Wyliczenia

Klimatyzator SPLIT komplet 3,5KW AIWA MUSUKARIKoszt ogrzewania klimatyzacją może być niewielki i znacznie niższy niż w przypadku używania standardowych grzejników elektrycznych lub farelek. Eksperci jednak podkreślają, że ceny energii elektrycznej wzrastają, dlatego najbardziej opłacanym rozwiązaniem jest stosowanie klimatyzatorów jako urządzeń dogrzewających wybrane pomieszczenia w domu. Wiele osób traktuje obecnie klimatyzację jako jeden z ekonomiczniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń energią elektryczną w sezonie przejściowym lub jako szybkie dogrzanie pomieszczeń zimą.

  • 8 godzin pracy w ciągu doby pomnóżmy przez 200 dni (tyle dni w roku mniej więcej trwa sezon grzewczy w Polsce). Klimatyzator będzie pobierał w tym przypadku prąd przez 1600 godzin w roku.
  • 1600 h mnożymy przez 1kW (szacunkowy pobór prądu w trybie grzania urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW). Daje to wynik 1600 kWh
  • 1600 kWh mnożymy przez 0,89 zł (tyle wynosiła średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w pierwszym kwartale 2023 roku). Wychodzi 1424 zł – to szacunkowy, roczny koszt ogrzewania pomieszczenia klimatyzatorem, jeśli będziemy używać urządzenia przez 8 godzin i przez 200 dni, i o ile ceny prądu nie wzrosną.

Klimatyzatory w hurtowni Onninen

Które klimatyzatory wybrać do ogrzewania pomieszczeń? Oto wybrane trzy modele z oferty hurtowni instalacyjnej Onninen.

Klimatyzator MDV Oasis 3,5 kW Split

Klimatyzator LG DELUXE Dual Inverter 3,5kWKlimatyzator MDV Oasis 3,5 kW Split to jeden z rekomendowanych klimatyzatorów z funkcją ogrzewania pomieszczeń. Temperatura pracy dla grzania wynosi do -30 stopni C. To bardzo wysoki wskaźnik, ponieważ większość klimatyzatorów może pracować przy temperaturze do -15 stopni. Klimatyzator Split Oasis marki MDV wyróżnia się bardzo wysoką klasą A+++ również w funkcji grzania. Dodatkowo ma funkcję Inteligent Eye – dostosowuje nawiew w kierunku człowieka lub specjalnie go omijając, w zależności od ustawienia.

Klimatyzator Split AIWA MUSUKARI MU35IN/OUT 3,5 kW

Klimatyzator AIWA MUSUKARI MU35IN/OUT 3,5 kW zapewnia nie tylko wysoce skuteczną klimatyzację, ale także cechuje się minimalnym poborem energii elektrycznej w trybie ogrzewania. Można korzystać z niego bez obaw o wysokie rachunki za prąd. Klasa energetyczna ogrzewania to A++. Dodatkowo oczyszcza i osusza powietrze. Ma wbudowany filtr z jonami srebra, który neutralizuje bakterie, wirusy i alergeny w powietrzu, filtr usuwający nieprzyjemne zapachy, oraz filtr jonizujący eliminujący szkodliwe cząsteczki, organiczne związki i lotne cząsteczki formaldehydu. Klimatyzatorem można sterować poprzez aplikację w smartfonie.

Klimatyzator LG DELUXE DUAL INTENTER 3,5 kW

Wydajność grzewcza klimatyzatora LG Deluxe Inverter wynosi 4 kW – klasa energetyczna  to A++. Urządzenie usuwa 99,99%  bakterii za pomocą światła UV LED (technologia UVnano™), aby wentylator generujący powiew był świeży i czysty. Ma również funkcję automatycznego autoczyszczenia wnętrza. Możliwe sterowanie dzięki aplikacji i za pomocą asystenta głosowego.  Funkcja szybkiego ogrzewania pozwala na podniesienie temperatury w pomieszczeniu w krótkim czasie. Wyświetlacz pozwala kontrolować zużycie energii.

Klimatyzatory mogą być ekonomicznym i komfortowym urządzeniem do ogrzewania pomieszczeń w sezonie przejściowym, a także do szybkiego dogrzewanie pomieszczeń zimą. Warto przy tym wybrać urządzenie energooszczędne, renomowanego producenta i zamówić profesjonalny montaż, aby zminimalizować rachunki za prąd w przyszłości.

Sprawdź klimatyzatory w hurtowni instalacyjnej Onninen

Klimatyzacja do domu
Klimatyzacja/ klimatyzator z funkcją grzania
Klimatyzacja Gree/ Klimatyzator Gree
Kaisai klimatyzacja
Haier klimatyzacja
Rotenso klimatyzacja
Klimatyzacja LG
Klimatyzacja 5 kW
Daikin klimatyzacja
Klimatyzator-pokojowy
Klimatyzator 7 kW
Klimatyzator ścienny A+++
Pilot do klimatyzacji
Płyn do czyszczenia klimatyzacji
Klimatyzator Gree 5 kW
Klimatyzator Kaisai 3,5 kW
Klimatyzator Multisplit
Klimatyzator Electrolux
Klimatyzator z pompą ciepła
Klimatyzator Whirpool
Centralne ogrzewanie