Ogrzewanie kurnika z systemem KAN AGRO

Dodano: środa, 21.06.2023


Niewłaściwa temperatura w kurniku może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci zwierząt. Dlatego zapewnienie optymalnej atmosfery to nie tylko kwestia dobrostanu ptaków, ale również aspekt ekonomiczny. Oto dlaczego warto zadbać o odpowiednią temperaturę w kurniku i jak to osiągnąć.

kury na ziemi z sianem

Sprawdź ogrzewanie podłogowe KAN-therm w hurtowni Onninen

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią temperaturę w kurniku?

Zarówno dla hodowców drobiu, jak i dla samych ptaków, odpowiednia temperatura w kurniku jest kluczowa. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w skuteczne systemy ogrzewania:

  • Oszczędność paszy: OptymalnaGrupa pompowa Kan-therm z pompą elektroniczną  temperatura chowu to wymierne oszczędności paszy zwierzęcej przy wysokim wyniku tuczu. Ptaki nie muszą spalać dodatkowych kalorii, aby utrzymać ciepło, co oznacza, że więcej energii z paszy wykorzystują na wzrost.
  • Zmniejszenie wilgotności: Zminimalizowana wilgotność podłoża to oszczędność kosztów związanych z częstą wymianą naturalnej ściółki. Mniej wilgoci oznacza mniej pleśni i bakterii, co przekłada się na zdrowsze ptaki i mniej pracy dla hodowców oraz oszczędność na lekach.
  • Redukcja szkodliwych gazów: Niski poziom szkodliwych gazów fermentacyjnych poprawia jakość powietrza w kurniku, co jest korzystne zarówno dla ptaków, jak i dla pracowników.
  • Zmniejszenie ryzyka chorób: Optymalny mikroklimat w budynkach inwentarskich to zmniejszenie zapadalności zwierząt na choroby. Zdrowe ptaki to wyższa produktywność i mniejsze straty.

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobrostan drobiu. Właściwe warunki termiczne są niezbędne dla zdrowia i produktywności zwierząt. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może prowadzić do stresu termicznego, który negatywnie wpływa na zdrowie i wydajność produkcji drobiu.

Jaka jest optymalna temperatura dla drobiu?

Optymalna temperatura dla drobiu zależy od wieku i gatunku zwierząt. Przykładowo, dla kurcząt brojlerów w pierwszym tygodniu życia optymalna temperatura wynosi 33-35°C, a następnie jest stopniowo obniżana o 2-3°C tygodniowo, do osiągnięcia temperatury 20-22°C w 5 tygodniu życia. Dla kur niosek optymalna temperatura wynosi 18-22°C.

Regulacja temperatury w chowie drobiu?

Rura do ogrzewania podłogowego KAN-therm PE-RT 16x2,0mmRegulacja temperatury w chowie drobiu jest kluczowa dla utrzymania optymalnych warunków dla zwierząt. W tym celu stosuje się różne metody, takie jak ogrzewanie, wentylacja i izolacja termiczna budynków. Ogrzewanie jest szczególnie ważne dla młodych zwierząt, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Wentylacja pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności otoczenia, a także zapewnia dostęp do świeżego powietrza. Izolacja budynków pomaga w utrzymaniu stałej temperatury, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Konsekwencje niewłaściwej temperatury w kurniku

Niewłaściwa temperatura może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u drobiu, takich jak hipotermia lub hipertermia. Te mogą skutkować  spadkami wydajności produkcji, chorobami, a nawet śmiercią zwierząt. Dlatego tak ważne jest monitorowanie i regulacja temperatury w chowie drobiu.

Systemy ogrzewania kurnika

Istnieje wiele różnych systemów ogrzewania kurnika, ale jednym z najbardziej efektywnych i energooszczędnych jest ogrzewanie podłogowe. Pozwala on na równomiernie rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni podłogi, zapewniając stałą temperaturę w całym budynku. Jego montaż polega na ułożeniu pod na izolowanej powierzchni pod posadzką systemu rurek przewodzących czynnik grzewczy.

Ogrzewanie podłogowe kurnika z produktami KAN Agro

Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, KAN-therm jest jednym z liderów na rynku. Ich systemy są niezawodne, energooszczędne i spełniają wszystkie krajowe i unijne normy. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać ogrzewanie podłogowe KAN-therm:

  • Wysokie standardy produkcji i kontroli jakości.
  • Bezawaryjna eksploatacja instalacji:Hak do ogrzewania podłogowego KAN-therm - 12-20/12-26 (L=100mm) Systemy KAN-therm są zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze. Minimalizuje to ryzyko awarii. To zaś mniej stresu dla hodowców i mniej przestojów w produkcji.
  • Profesjonalne doradztwo techniczne: KAN-therm oferuje pomoc w pełnym zakresie, aby pomóc hodowcom wybrać najlepszy system dla ich potrzeb i zapewnić, że jest on prawidłowo zainstalowany i utrzymany.
  • Energooszczędność: Systemy ogrzewania podłogowego KAN-therm są wyjątkowo energooszczędne, co oznacza niższe rachunki za energię i mniejszy wpływ na środowisko.
  • Zastosowania w praktyce: KAN-therm ma na swoim koncie wiele udanych realizacji, w tym ogrzewanie kurnika o powierzchni 2500 m2 w Brzozowie Wielkim, gdzie zastosowano instalację ogrzewania podłogowego opartą na rurach grzewczych KAN-therm PE-RT. System zapewnia optymalną dla kurcząt w pierwszym cyklu chowu temperaturę posadzki 33-35 °C.

Sprawdź ogrzewanie podłogowe KAN-therm w hurtowni Onninen

Centralne ogrzewanie