Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań marki De Dietrich

Dodano: piątek, 18.03.2022


Decyzja o sposobie, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, jest jedną z pierwszych, które inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu. Jest też decyzją jedną z najważniejszych, ponieważ przekłada się wprost na wygodę użytkowania i koszt eksploatacji nieruchomości. Jakim rozwiązaniom dostępnym na rynku systemów grzewczych warto się przyjrzeć, budując nowy dom? Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając konkretne rozwiązanie?

Kocioł kondensacyjny czy powietrzna pompa ciepła - co wybrać?

Wybierając sposób, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, inwestor powinien zastanowić się nad własnymi preferencjami i oczekiwaniami wobec systemu grzewczego. Musi też wziąć pod uwagę ograniczenia działki, na której powstaje nieruchomość, i metraż, jaki chce przeznaczyć na pomieszczenie, w którym będą zainstalowane urządzenia. Najważniejsze jednak jest to, że powstający budynek musi spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021, które określają m. in., jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. WT 2021 w bardzo dużym stopniu wpływają więc na to, jakie urządzenie będzie mogło być zainstalowane w konkretnej inwestycji.

Sprawdź kotły i piece w hurtowni Onninen

Jaki kocioł wybrać?

Jeśli działka posiada dostęp do gazu ziemnego, dla części inwestorów naturalnym wyborem wydaje się kocioł gazowy. Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze, a kocioł gazowy dwufunkcyjny zajmuje bardzo mało miejsca, więc nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie do instalacji - można go powiesić choćby w kuchni. Jednak jeśli inwestor ma dużą rodzinę i planuje budowę sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie piec gazowy jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. Takie rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas. Nie będzie problemu z obniżonym przepływem, jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, a podczas kąpieli - z obniżającą się temperaturą napływającej wody przez długi czas.

Chcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe - połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna.

Sprawdź produkty marki De Dietrich w hurtowni Onninen

Kotły kondensacyjne - oferta De Dietrich

Marka De Dietrich ma w swojej ofercie bogaty wybór nowoczesnych gazowych kotłów kondensacyjnych spośród których każdy wybierze urządzenie spełniające jego wymagania.

Kocioł kondensacyjny Evodens AMCEvodens AMC

Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny klasy premium. Evodens jest dostępny w kilku wersjach: dwufunkcyjnej, jednofunkcyjnej z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. i w zestawie z zasobnikiem. Szeroki wybór dostępnych mocy pozwala dopasować urządzenie do potrzeb konkretnego budynku i wymagań inwestora. Kocioł charakteryzuje się wyjątkowo wysoką sprawnością (aż do 110,6%) i dużym zakresem modulacji (od 22% do 100%), który sprawia, że kocioł jest wydajny i pracuje ekologicznie i ekonomicznie.

Lumea MPX

Kocioł kondensacyjny, który dzięki niewielkiemu rozmiarowi sprawdzi się w przestrzeniach, gdzie na kotłownię nie ma dużo miejsca, a kocioł wisi np. w łazience. Kocioł jest wyposażony w system GAC (Gas Adaptive Control), który gwarantuje optymalizację spalania dzięki elektronicznej kontroli i zaworowi elektronicznemu gazu. System w sposób ciągły kontroluje i optymalizuje proces spalania. GAC ułatwia również uruchomienie kotła, ponieważ nie ma konieczności regulacji manualnej, kalibracji czy wymiany dysz.

Kocioł kondensacyjny ModulensModulens

Stojący gazowy kocioł kondensacyjny De Dietrich Modulens G AGC 15, który jest dobrym rozwiązaniem dla przestronnych domów. Sprawdzi się, jeśli dla właścicieli istotne jest zachowanie eleganckiego wyglądu pomieszczenia, w którym stoi kocioł. Modulens jest dostępny w wersji jednofunkcyjnej lub z wbudowanym zasobnikiem o różnej pojemności.

Kotły marki De Dietrich


Powietrzna pompa ciepła - dobry wybór

Pompy ciepła są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku, są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego.  Rosnąca popularność pomp typu powietrze/woda wynika również z tego, że montuje się je znacznie szybciej niż urządzenia pobierające ciepło z gruntu lub wody, a miejsce niezbędne do ich zainstalowania ogranicza do minimum. Moduł zewnętrzny pobierający ciepło z otoczenia może być zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu.

Nie bez znaczenia jest także koszt instalacji, znacząco niższy od pozostałych typów pomp. Łącząc powietrzną pompę ciepła z kotłem gazowym skutecznie uzupełniamy system grzewczy. Wszystko dlatego, że zadania przeznaczone na pracę kotła wykonywane są przez powietrzną pompę ciepła, oferując przy tym dużo lepsze parametry eksploatacyjne. Odpowiednia konfiguracja regulatora nadzorującego załączanie i wyłączanie urządzeń zapewnia ekonomiczną pracę całego systemu. Taka charakterystyka sprawia, że mimo kosztów początkowych związanych z zakupem pompy ciepła, poniesione nakłady zaczną się zwracać w postaci niższych rachunków za energię. Pompy ciepła dobrze współpracują także z panelami fotowoltaicznymi.

Sprawdź powietrzne pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompy ciepła - oferta De Dietrich

Marka De Dietrich to szereg urządzeń z segmentu powietrznych pomp ciepła.

Pompa ciepła Alezio M / Alezio M V200Alezio M / Alezio M V200

Urządzenia typu monoblok - proste w obsłudze, ekologiczne i  energooszczędne. Pompa ma funkcję grzania zimą i chłodzenia latem przy pomocy instalacji ogrzewania podłogowego. Alezio M może pracować w temperaturze na zewnątrz do  -20°C. Zintegrowany podgrzewacz w wersji Alezio M V200 ma pojemność 177 litrów. Pompa jest wyposażona w wygodną konsolę sterowniczą, która umożliwia korzystanie z szeregu przydatnych funkcji. Ustawieniami pompy można też sterować na odległość przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Pompa jest dostępna w szerokiej ofercie mocy, od 6 do 11,2 kW. Charakteryzuje się wysoką klasą efektywności energetycznej do “A++” dla c.o. oraz  “A” dla c.w.u.

 Strateo R32

Jest to jedna z najnowszych propozycji marki De Dietrich. Urządzenie pracuje dyskretnie i wydajnie. Zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz dzięki zintegrowanemu podgrzewaczowi c.w.u. dba o stały dostęp do ciepłej wody.

Pompa ciepła De Dietrich Strateo R32 dzięki zastosowanej technologii dostosowuje swoją moc do aktualnych potrzeb, umożliwiając w ten sposób oszczędne zużycie energii przez urządzenie. W okresie gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, pompa wykorzystuje całość swojej mocy natomiast, gdy zapotrzebowanie spada, maleje również stopień wykorzystania mocy urządzenia. Dzięki temu Strateo zapewnia zmniejszone zużycie energii w porównaniu do tradycyjnej pompy ciepła, gwarantując w ten sposób znaczne oszczędności. Pompa sprawdzi się także latem do chłodzenia pomieszczeń.

W pompie Strateo zastosowano nowy, bardziej ekologiczny czynnik chłodniczy R32, dzięki czemu urządzenie jest przyjazne dla środowiska nie tylko ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompy ciepła De Dietrich

Centralne ogrzewanie