Ogrzewanie podłogowe przyjazne alergikom

Dodano: piątek, 22.07.2022


Wodne ogrzewanie podłogowe, jeszcze nie tak dawno stanowiące novum na rynku budowlanym, dziś coraz częściej znajduje zastosowanie w domachjednorodzinnych. Zaletą jest nie tylko energooszczędność systemu i wpływ na estetykę wnętrza, lecz także komfort użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe przyjazne alergikom. KAN

Sezon grzewczy, rozpoczynający się jesienią i trwający do wiosny, to dla osób zmagających się z dolegliwościami alergicznymi powód do zmartwień. Odkręcone kaloryfery, rzadko wietrzone pomieszczenia i wysuszone powietrze wewnątrz przyczyniają się do rozwoju roztoczy, które wraz cyrkulującym powietrzem przedostają się do dróg oddechowych. Rozwiązaniem poprawiającym komfort życia alergików jest instalacja wodnego systemu ogrzewania podłogowego.

Sprawdź system ogrzewania podłogowego od KAN-therm

Ogrzewanie płaszczyznowe KAN-therm daje możliwość wykonania praktycznie każdej, nawet najbardziej nietypowej instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego. Szeroki zakres średnic (12-26 mm) i rodzajów rur umożliwia optymalne ich użycie we wszystkich odmianach niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Od ogrzewania ściennego, poprzez układy ogrzewania podłogowego, aż do podgrzewania powierzchni otwartych, jak podjazdy czy boiska.

Ogrzewanie przez konwekcję i przez promieniowanie

Ogrzewanie podłogowe przyjazne alergikom. KAN

Tym, co wyróżnia wodne ogrzewanie podłogowe spośród tradycyjnych metod, na co szczególną uwagę powinny zwrócić osoby uczulone na kurz, to sposób rozprzestrzeniania się ciepła. W przypadku standardowego, grzejnikowego ogrzewania (kaloryfery, grzejniki płytowe) oraz ogrzewania konwektorowego (dmuchawy, konwektory, grzejniki kanałowe) ciepło rozchodzi się poprzez konwekcję, czyli unoszenie. Zjawisko konwencji polega na swobodnym ruchu powietrza, wynikającym z różnicy temperatur. Ogrzane powietrze zaczyna krążyć w pomieszczeniu, a wraz z nim drobinki kurzu, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni.

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, ciepło z ogrzewania podłogowego rozchodzi się poprzez promieniowanie. Ciepło, przenikając przez powietrze, sprawia, że nie jest ono wprawiane w intensywny ruch, a zatem ani kurz, ani roztocza nie rozprzestrzeniają się tak intensywnie, jak w przypadku ogrzewania standardowego.

Zaletą takiego sposobu rozprzestrzeniania się ciepła jest także to, że powietrze nie ulega nadmiernemu wysuszeniu. Im większa wilgoć panuje w pomieszczeniu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego. W przypadku zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego KAN wilgotność względna nad powierzchnią podłogi utrzymuje się na poziomie 45%, co wpływa na ograniczenie rozwoju roztoczy.

W ofercie KAN na uwagę zasługują rozwiązania Systemów KAN-therm Tacker, KAN-therm Profil i KAN-therm Rail, przeznaczone do zabudowy „na mokro” – dostosowane do standardowych wylewek betonowych lub anhydrytowych. W odróżnieniu od nich System KAN-therm TBS przeznaczony jest do zabudowy suchej, stosowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej.

Sprawdź system ogrzewania podłogowego od KAN-therm

Podłogówka
Centralne ogrzewanie