Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy warto je zamontować.

Dodano: wtorek, 19.07.2022


Ogrzewanie podłogowe stało się dość popularne, jednak zwykle kojarzone jest z instalacjami w domach. Można je jednak, przy spełnieniu pewnych warunków, montować w blokach. Ociepla pomieszczenia od dołu, dając odpowiedni rozkład temperatury zapewniający komfort – cieplej niżej, chłodniej wyżej. Może być alternatywą lub uzupełnieniem ogrzewania centralnego.

Ogrzewanie podłogowe w bloku

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Powierzchniowe ogrzewanie podłogowe typu niskotemperaturowego to system, który utrzymuje ciepło podłogi niższe niż grzejniki ścienne. Istnieją trzy rodzaje takich instalacji grzewczych:

  • ogrzewanie podłogowe wodne – ciepła woda przepływa przez system rur grzejnych z tworzyw sztucznych lub miedzi. Nad nimi ułożona jest podłoga, np. płytki czy wykładzina. Nie nadają się pod podłogi drewniane;
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – w podłodze znajdują się przewody, folie lub maty grzejne przekazujące ciepło do pomieszczenie. Rozgrzewają się dzięki odpowiednio dobranemu oporowi elektrycznemu. Stosuje się też ogrzewanie na podczerwień montowane np. pod panelami. Temperaturę regulują termostaty lub czujniki;
  • ogrzewanie powietrzne – łączy płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym w obiegu zamkniętym. Ciepłotę powietrza zapewnia nagrzewnica lub piec nadmuchowy. W Polsce rzadko spotykany nie nadaje się do ogrzewania mieszkania.

Sprawdź produkty do ogrzewania podłogowego

Instalacje wodne mają dużą bezwładność cieplną, czyli z jednej strony długo się nagrzewają, a z drugiej także długo przekazują ciepło do otoczenia. Rury układa się bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej lub 1 cm nad nią. Zalewa się je jastrychem, a nim instaluje wykończenie podłogi. Przed wykonaniem montażem wodnego ogrzewania podłogowego trzeba wykonać projekt, bo później zmiany są niemożliwe.

W wersji podłogówki elektrycznej stosuje się kable (najczęściej), maty – siatki z wplecionym przewodem grzejnym – lub folie poliestrowe z zatopionymi płaskimi drutami aluminiowymi. Gdy elementy grzewcze znajdują się bezpośrednio pod posadzką ogrzewanie działa szybko po włączeniu. Jeśli nad nimi jest grubsza warstwa betonowej wylewki uzyskujemy wersję akumulacyjną: ogrzewanie podłogowe można ładować podczas obowiązywania niższej cenowo taryfy. Potem ciepło jest oddawane stopniowo.

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania podłogowego

To system bardzo wydajny, efektywny i mało awaryjny, a także ekonomiczny. Przy wyższych kosztach montażu, szczególnie wodnego ogrzewania podłogowego niż w przypadku tradycyjnego z grzejnikami naściennymi, tańsza zwykle jest eksploatacja – woda w przewodach ma zdecydowanie niższą temperaturę. Ciepło rozchodzi się nad całą powierzchnią, ogrzewając pomieszczenie równomiernie. Korzystny jest rozkład temperatury – cieplej jest w nogi, a chłodniej w głowę. Mniejsza cyrkulacja powietrza powoduje, że mniej jest kurzu, roztoczy i innych drobnoustrojów. Dodatkowo łatwiej osiągnąć odpowiednią wilgotność.

Ogrzewanie podłogowe w blokuInstalacja ogrzewania podłogowego nie musi być ułożona w całym mieszkaniu, można wybrać czy to będzie łazienka, kuchnia czy pokój dzienny. W przypadku łazienek nie montuje się go pod wanną czy kabiną prysznicową. Dodatkowo usunięcie kaloryferów poprawia estetykę wnętrza, zyskuje się więcej przestrzeni. System doskonale się sprawdza także w wysokich pomieszczeniach – przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych ciepło unosi się pod sufit. Łatwo też wyregulować temperaturę do odpowiedniego poziomu i ją utrzymać. Nie ma też efektu przypiekania kurzu, który występuje w grzejnikach ściennych, gdy temperatura wody przekracza 50 st. C. (wymaganą, ze względu na mniejszą powierzchnię grzejną).

Trzeba jednak dodać, że montaż ma sens wtedy, gdy blok przeszedł termomodernizację i jest dobrze docieplony, a także wyposażony w szczelne okna. Jeśli nie, to w zimie ściany przemarzają, a ciepło ucieka przez nieszczelności stolarki okiennej. Trudno wtedy o komfort cieplny i ograniczenie kosztów ogrzewania – systemy niskotemperaturowe zapewniają odpowiednie ciepło w pomieszczeniach przy 20 st. C, o dwa stopnie mniej niż w rozwiązaniach tradycyjnych. A to już oznacza straty.

Ograniczona jest też możliwość ustawienia mebli – pod nimi instalacja podłogowa jest mniej wydajna. Ale rozwiązaniem są szafy, komody czy regały na nóżkach.

Czy można instalować podłogówkę w mieszkaniu w bloku?

Odpowiedź brzmi tak, ale… W blokach spółdzielczych czy zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową instalacja centralnego ogrzewania jest uważana za wspólną część budynku. A montaż ogrzewania powierzchniowego wymaga ingerencji w jej elementy. W takiej sytuacji zgodę na prace musi wyrazić zarząd za zgodą członków spółdzielni czy wspólnot. Zwykle tam, gdzie są umieszczone indywidualne ciepłomierze, zgoda jest wydawana. Jedna w przypadku opłat ryczałtowych lokatorzy mogą się sprzeciwić, ponieważ wyliczenie jednostkowego zużycia ciepła jest niemożliwe. Bywa też, że konieczna jest ocena stanu technicznego budynku i nośności stropów, ponieważ w pewnych przypadkach ogrzewanie podłogowe będzie dodatkowym obciążeniem.

Sprawdź produkty do ogrzewania podłogowego

Jak wybrać sposób montażu podłogówki

Jeśli decydujesz się na montaż ogrzewania podłogowego wodnego możesz wybrać instalację w zabudowie mokrej z wylewką betonową (potrzebny remont) lub w systemie lekkim składającym się z paneli styropianowych z aluminiową blachą. Druga możliwość to montaż paneli ze styropianu pokrytych od góry blachą aluminiową. W ten sposób nie obciąża się stropu, a podłoga podnosi się o około 5 cm.

W instalacjach wodnych stosuje się przewody miedziane lub z tworzyw sztucznych. Pierwsze są trwałe i odporne, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa. Rury z polibutylenu, polietylenu sieciowego lub polipropylenu też sprawdzą się w ogrzewaniu.

Przed montażem należy wyrównać, oczyścić i osuszyć podłoże. Na nim układa się izolację z folii przeciwwilgociowej i styropianu, a także następną folię z siatką kotwiącą do przymocowania przewodów. Te układa się w kształt meandrowy lub pętlowy, najlepiej od okna lub drzwi (największe straty ciepła). Jeśli pętli jest więcej na wejściu i wyjściu instalacji montuje się rozdzielacze rozprowadzające wodę. Kolejny krok to próba ciśnieniowa, która ujawni ewentualne wycieki. Następnie układa się dylatację obwodową ze szczelinami nad przewodami zasilającymi – zapewnia poprawne działanie. Ostatnim elementem jest wylewka samopoziomująca. Na niej układa się płytki ceramiczne czy panele.

Ogrzewanie podłogowe w bloku.Kable, maty czy folie w ogrzewaniu elektrycznym pokrywa się cienkowarstwową wylewką masy samopoziomującej albo układa w warstwie elastycznego kleju pod posadzką. Obciążenie jest minimalne, nieznacznie podnosi się poziom podłogi. Montaż jest podobny jak w systemach wodnych, zamiast rur układa się elektryczne elementy grzewcze, a końce przewodów umieszcza w puszce instalacyjnej uprzednio zamontowanej w ścianie. Po przytwierdzeniu konstrukcji (w łazience stosuje się jeszcze warstwę izolacji przeciwwilgociowej) zalewa się ją zaprawą plastyczną.

Koszty instalacji ogrzewania wodnego w przypadku średniej półki cenowej wynoszą 140–160 zł/m2 do 200 zł/m2 przy wykorzystaniu materiałów wyższej jakości (uwzględnieniem termostatów). Dla instalacji elektrycznych to kwoty od 150 do 300 zł/m2.

Jeśli instalujesz ogrzewanie podłogowe, sprawdź produkty oferowane w hurtowni internetowej Onnline:

Sprawdź produkty do ogrzewania podłogowego

Podłogówka
Centralne ogrzewanie