Ogrzewanie radiacyjne jest przykładem systemu ogrzewania, w którym ciepło dostarczane jest przy pomocy promieniowania podczerwonego. Ciepło do otoczenia przekazywane jest bezpośrednio ze źródła ciepła, tj. grzejników lub specjalnych paneli. Jakie właściwości ma ogrzewanie radiacyjne i w jaki sposób optymalnie je wykorzystać?
Sprawdź grzejniki na podczerwień w hurtowni Onninen
Czym są grzejniki radiacyjne?
Grzejniki na podczerwień, czyli radiacyjne to nowoczesne rozwiązanie, działające inaczej niż tradycyjne grzejniki konwektorowe. Nie wykorzystują one zjawiska konwekcji, lecz oddają energię cieplną bezpośrednio do otoczenia. Wykorzystywane są tu fale elektromagnetyczne, które rozchodząc się, napotykają na swojej drodze różne obiekty — meble, ściany, ale także osoby — są przez nie wchłaniane, a następnie przekształcane w ciepło. Technika ta sprawia, że ogrzewają nie powietrze wypełniające pomieszczenie, a bezpośrednio obiekty.
Należy pamiętać, że grzejniki na podczerwień mogą być zasilane energią elektryczną, jednak używanie zamiennie terminów ogrzewanie elektryczne i radiacyjne nie jest poprawne.
Jakie właściwości ma ogrzewanie radiacyjne
Metoda działania grzejników radiacyjnych sprawia, że są one bardzo efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Fakt, że w ogrzewaniu radiacyjnym nie ma konieczności ogrzewania powietrza wokół, a ogrzewane są wyłącznie obiekty, sprawia, że jest ono bardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na realne oszczędności.
Zmiana sposobu ogrzewania wpływa na to, że w pomieszczeniu nie dochodzi do cyrkulacji powietrza. W tradycyjnych systemach grzewczych ogrzane powietrze unosi się do góry, a chłodniejsze opada w dół. Brak przepływu powietrza niesie ze sobą dodatkowe zalety, polegające na eliminowaniu problemu unoszenia kurzu czy alergenów znajdujących się w pomieszczeniu. Dzięki temu radiacja świetnie sprawdzi się, jako ogrzewanie dla alergików.
Ogrzewanie radiacyjne pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu, dzięki niemu można w prosty sposób wyeliminować tzw. “zimne miejsca”, które znane są z ogrzewania tradycyjnego.
Jak najefektywniej wykorzystać grzejniki radiacyjne?
Grzejniki radiacyjne to rozwiązanie praktyczne i energooszczędne. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zoptymalizować i właściwie wykorzystać możliwości. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie rozmieszczenie grzejników. Wykorzystując panele grzewcze na podczerwień, najlepiej jest zainstalować je np. na suficie lub ścianie.
Grzejnik elektryczny na podczerwień musi znaleźć się w miejscu, w którym nie będzie niczym przesłaniany. Znajdujące się na jego “drodze” przedmioty, takie jak meble lub inne obiekty, w tym np. zasłony, będą blokować promieniowanie, przez co ogrzewanie będzie mało efektywne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. ogrzewania strefowego. Sprawdza się ono szczególnie w większych pomieszczeniach, gdzie bardziej opłaca się montaż kilku mniejszych źródeł, rozlokowanych równomiernie. Dzięki temu można zapewnić optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu.
Efektywne wykorzystanie grzejników na podczerwień możliwe jest wtedy, gdy temperatura ustawiona będzie optymalnie. Świetnie sprawdzi się tu termostat, pomagający bardzo dokładnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym ustawić można odpowiedni harmonogram. To prosty sposób, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania powierzchni np. w nocy, lub gdy nikogo nie ma w domu. Ogrzewanie na podczerwień działa efektywnie, gdy ustawienia będą odpowiednio zoptymalizowane. Należy pamiętać, aby ustawiać moc działania grzejnika do potrzeb. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku dobrze izolowanych pomieszczeń, stąd ważne jest właściwe uszczelnienie drzwi i okien. Straty ciepła powodują pogorszenie wydajności działania i wzrost rachunków.