Większość płaszczyznowych systemów grzewczych w Polsce bazuje na ogrzewaniu podłogowym. Tymczasem w Skandynawii – regionu słynącego z długich i mroźnych zim, ogromną popularnością cieszy się ogrzewanie sufitowe. To nowoczesna i efektywna alternatywa dla ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnych grzejników. Dowiedz się, jak działa ogrzewanie sufitowe, poznaj jego rodzaje i sprawdź, kiedy ciepło płynące z góry jest opłacalną opcją.
Sprawdź maty grzejne w hurtowni Onninen
Czym jest ogrzewanie sufitowe?
Ogrzewanie sufitowe jest rodzajem niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, montowanego bezpośrednio w suficie. Może bazować na różnych technologiach (ogrzewanie wodne, elektryczne albo na podczerwień), od których zależy budowa systemu grzewczego (maty grzewcze, folie, rurki). Ciepło generuje duża, płaska powierzchnia, czyli podobnie jak w ogrzewaniu podłogowym, tylko w przypadku ogrzewania sufitowego jest to sufit.
Wśród najważniejszych zalet ogrzewania sufitowego warto wymienić:
- pełną dyskrecję systemu i swobodę w doborze materiałów wykończeniowych,
- więcej wolnej przestrzeni do zagospodarowania (brak grzejników),
- czystsze, przyjazne dla alergików powietrze, dzięki wyeliminowaniu zjawiska konwekcji (nie ma problemu wzbijania się kurzu),
- efektywną i równomierną dystrybucję ciepłego powietrza w pomieszczeniu,
- niezawodność i intuicyjną obsługę.
Jakie są rodzaje ogrzewania sufitowego?
Istnieją 3 podstawowe typy ogrzewania sufitowego, różniące się zasadami działania, metodą obsługi oraz konstrukcją.
Elektryczne ogrzewanie sufitowe wykorzystuje specjalne maty, panele i folie grzewcze oraz niewielkie przewody. Cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Do obsługi systemu służy termostat. W nowoczesnych modelach sterowanie instalacją ułatwia dotykowy ekran.
Wodne ogrzewanie sufitowe tworzą rurki i przewody z wodą, która podgrzewana jest za pomocą centralnego systemu grzewczego, np. ekologicznej pompy ciepła lub kotła gazowego, a następnie dystrybuowana do elementów instalacji. Ogrzewanie sufitowe wodne jest rzadziej stosowane od wariantu elektrycznego.
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień to zaawansowane, wydajne i w pełni bezpieczne dla zdrowia rozwiązanie, wykorzystujące zjawisko promieniowania podczerwonego do ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewane jest nie powietrze, ale obiekty, powierzchnie i osoby, które następnie oddają ciepło. System bazuje na specjalistycznych matach lub panelach grzewczych na podczerwień.
Wyboru rodzaju ogrzewania sufitowego należy dokonać indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim zamontowane lub planowane do zainstalowania źródło ciepła. W praktyce najczęściej stosowane jest sufitowe ogrzewanie elektryczne.
W jakim budownictwie warto zdecydować się na ogrzewanie sufitowe?
Ogrzewanie budynku to jedna z kluczowych decyzji czekających inwestora, dlatego powinna ona zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą. Ogrzewanie sufitowe – płaszczyznowe, niskotemperaturowe to warte rozważenia rozwiązanie grzewcze dla inwestorów, którzy budują dom lub dopiero planują jego budowę. Opcję tą chętnie wybierają rodziny z alergikami oraz inwestorzy z niestandardowymi pomysłami na aranżację wnętrza. Bardzo ważne jest to, żeby oprócz zalet, znać też wady ogrzewania sufitowego.
W sezonie zimowym w polskich warunkach klimatycznych może ono okazać się niewystarczające jako główne i jedyne źródło ogrzewania domu. Na ogół stanowi ono uzupełnienie ogrzewania podłogowego lub tradycyjnego grzejnikowego. Decydując się na ogrzewanie sufitowe, warto rozważyć jego połączenie z odnawialnymi źródłami energii, np. pompą ciepła i fotowoltaiką, ponieważ do osiągnięcia optymalnej wydajności, a co za tym idzie - zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego, system taki potrzebuje większej ilości energii niż popularna podłogówka.
Instalatorów, właścicieli sklepów i innych profesjonalistów z branży instalacyjno-grzewczej zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. Zapewniamy ogromny wybór urządzeń i akcesoriów z zakresu techniki grzewczej w konkurencyjnych cenach. Odpowiadamy na standardowe potrzeby i nietypowe wymagania.