Okrągłe przewody wentylacyjne: kompletny przewodnik po ich wyborze, montażu i konserwacji

Dodano: czwartek, 19.09.2024


Od wyboru i montażu przewodów wentylacyjnych zależą wydajność, niezawodność działania i głośność pracy wentylacji mechanicznej. Prawidłowo wykonany system jest cichy, szczelny i odporny na odkształcenia. Instalację wentylacji można oprzeć na kanałach okrągłych albo prostokątnych. Okrągłe kanały wentylacyjne stanowią podstawę systemu instalacji wentylacyjnej w wielu budynkach mieszkalnych i obiektach komercyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować przy wyborze okrągłych przewodów wentylacyjnych oraz o czym pamiętać podczas ich montażu i konserwacji. 

Okrągłe aluminiowe przewody wentylacyjne podsufitowe w mieszkaniu z oświetleniem szynowym

Sprawdź kanały i kształtki wentylacyjne w hurtowni Onninen

Czym się kierować przy wyborze średnicy przewodów wentylacyjnych?

Wentylacja mechaniczna składa się z nawiewnych i wywiewnych przewodów wentylacyjnych, które służą do rozprowadzania powietrza. Przewody okrągłe posiadają różne średnice. W procesie doboru średnicy kanałów wentylacyjnych bierze się pod uwagę maksymalny opór przepływu powietrza (Pa/m) albo maksymalną prędkość przepływu powietrza w przewodach (m/s). To dwie wiodące metody dokonywania obliczeń.  

Prędkości przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych

Złączka Prodmax Aluflex fi 120mm DPO18/120Przestrzeganie zaleceń w zakresie prędkości przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych pozwala obniżyć do minimum poziom hałasu. Warto pamiętać, że odgłosy dochodzące z wentylacji stają się wyraźniej słyszalne, a co za tym idzie – bardziej uciążliwe zwłaszcza wieczorami i w nocy. Rekomendowane prędkości przepływu powietrza należy dostosować do przeznaczenia budynku i rodzaju przewodów wentylacyjnych – czy są to przewody główne, czy przewody doprowadzające powietrze bezpośrednio do nawiewnika, wywiewnika lub kratek wentylacyjnych. 

  • W przypadku domów jednorodzinnych, prędkość przepływu powietrza w kanałach doprowadzających powietrze bezpośrednio do nawiewnika/wywiewnika/kratek wentylacyjnych powinna oscylować w granicach 2-3 m/s, a w przewodach głównych, które rozprowadzają powietrze, mieścić się w zakresie 3-4,5 m/s.
  • W przypadku budynków wielorodzinnych, biurowców, obiektów użyteczności publicznej itp., wartości te powinny mieścić się w granicach odpowiednio 3-4 m/s oraz od 4-5 m/s.

Niektóre biura projektowe podają odmienne zalecane prędkości przepływu powietrza dla przewodów powietrznych o przekroju kołowym oraz o przekroju prostokątnym.

Przewody powietrzne o przekroju kołowym

Poziom hałasu w kanale, dB (A) 25 30 35 40
Główny przewód powietrzny bez odgałęzień 7÷9 (10÷15 m/)*
Główny przewód powietrzny z odgałęzieniami, m/s 4 4,5 5 6,5
Oggałęzienie, m/s 3 3,5 4 4,5
Doprowadzenie do urządzenia końcowego, m/s 2 2,5 3 3,5

*- prędkość przepływu stosowana w budynkach przemysłowych i na statkach

Prędkość powietrza na kratce wynosi maksimum 2 m/s

Dobranie przewodów wentylacyjnych do zapotrzebowania i ze względu na hałas

Przemyślany projekt przebiegu przewodów wentylacyjnych oraz ich właściwy dobór mają kluczowy wpływ na działanie całej sieci. Wymagania i zalecenia można znaleźć w licznych aktach prawnych. Najważniejsze przepisy dotyczące projektowania i montażu wentylacji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przewody wentylacyjne należy dopasować do:

  • maksymalnego ciśnienia i wymaganej szczelności instalacji,
  • parametrów i właściwości przepływającego powietrza,
  • specyficznych warunków występujących w miejscu montażu.

Kolano 45/160 ocynk KSOC45160Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie przewodów wentylacyjnych narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz zadbanie o ich izolację cieplną w przypadku pomieszczeń lub przestrzeni nieogrzewanych. Ponadto przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów o jak najmniejszej chropowatości oraz charakteryzować się łatwością montażu. Nie bez znaczenia pozostaje izolacja akustyczna. Powietrze przepływające przez przewody generuje nieprzyjemne szumy.

Aby ograniczyć hałasy dochodzące z instalacji należy przestrzegać zalecanych prędkości przepływu powietrza. Wszędzie tam, gdzie powietrze przepływa z prędkością powyżej 7 m/s, pojawia się hałas. W celu redukcji niepożądanego przenikania dźwięków wykonuje się zewnętrzną izolację akustyczną przewodów w postaci np. specjalnych mat ze skalnej wełny mineralnej z jednostronną warstwą folii aluminiowej. Taka mata dodatkowo odgrywa rolę termoizolatora i pełni funkcję przeciwkondensacyjną. 

Kanał okrągły wentylacyjny Awenta (fi 100) 1,0 mb KO100-10W budynkach mieszkalnych zalecana prędkość powietrza w kanałach wentylacyjnych jest niższa niż w obiektach komercyjnych. Dla akceptowalnego poziomu hałasu, szczególnie w nocy, w odgałęzieniach zasilających bezpośrednio nawiewniki i wywiewniki powietrza, prędkość przepływu nie powinna przekraczać 2,5 m/s. Przestrzegając zaleceń w tym zakresie zachowasz poziom hałasu w pomieszczeniu na poziomie max. 30-35 dB.

Należy pamiętać, że do prawidłowego działania systemu wentylacji niezbędna jest jego regularna konserwacja. Obowiązek ten spoczywa na zarządcy budynku i wynika z przepisów prawa. Cyklicznego czyszczenia wymagają zarówno kanały, jak i rury wentylacyjne. Czyszczenie odbywa się na sucho lub mokro. Specjalistów realizujących prace często wspierają specjalne urządzenia z mikrokamerami.  

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni Onninen, który tworzą m.in. kanały i kształtki wentylacyjne pochodzące od najbardziej uznanych producentów z branży HVAC. Oferujemy rury i kształtki wentylacyjne stalowe, rury i kształtki wentylacyjne tworzywowe, przewody elastyczne Spiro, anemostaty, nawiewniki i kratki, przepustnice wentylacyjne, czerpnie, wyrzutnie i nasady oraz akcesoria montażowe, jak pręty gwintowane, opaski zaciskowe, taśmy perforowane czy taśmy aluminiowe. Służymy pomocą w doborze elementów systemu wentylacyjnego z kanałów okrągłych.

Sprawdź kanały i kształtki wentylacyjne w hurtowni Onninen