Klasyczne instalacje grzewcze w domach i mieszkaniach często są wyposażone w bojler, czyli proste urządzenie elektryczne przeznaczone do podgrzewania i przechowywania wody użytkowej. Taki sprzęt zastępuje np. zbiornik CWU w pompie ciepła. Eksploatacja bojlera elektrycznego wymaga przede wszystkim przeprowadzania regularnych akcji serwisowych. W takich sytuacjach konieczne jest spuszczanie wody z zasobnika. Czy wiesz, kiedy dokładnie trzeba opróżnić bojler elektryczny i jak zrobić to bez ryzyka uszkodzenia grzałki? Przejrzyj ten poradnik instalatorski i dowiedz się więcej!
Sprawdź ogrzewacze wody w hurtowni Onninen
Jak przygotować przestrzeń do opróżniania wody z bojlera?
Zanim zaczniesz proces opróżniania wody z bojlera elektrycznego w domu lub w mieszkaniu, musisz przygotować ku temu bezpieczną przestrzeń. Kluczowa jest też znajomość podstawowej budowy tego typu urządzeń.
Ogrzewacze wody są zbudowane z kilku istotnych elementów: zbiornik CWU, grzałka, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny oraz zawór spustowy. Ten ostatni jest kluczowy, jeśli chcesz przeprowadzić bezpieczne spuszczanie wody ze zbiornika w bojlerze.
Kiedy zaczynasz procedurę opróżniania wody w bojlerze, przeprowadź ją w kilku krokach:
- Wyłącz źródło zasilania. To ważne, aby przed opróżnieniem zbiornika wyłączyć ogrzewacz. To podstawa do bezpiecznego opóźniania pojemnika na wodę, bez ryzyka porażenia instalatora prądem lub uszkodzenia urządzenia np. grzałki elektrycznej.
- Zamknij zawór wody dopływającej do bojlera. Zapobiegniesz w ten sposób automatycznemu napełnieniu się zbiornika po odkręceniu zaworu spustowego.
- Zmniejsz ciśnienie w zbiorniku. Wystarczy, że odkręcisz jeden z kranów na ciepłą wodę i poczekasz, aż woda całkowicie spłynie z instalacji.
- Przygotuj większy pojemnik na wodę i gumowy wąż o odpowiedniej średnicy do zaworu spustowego.
- Następnie odkręć zawór spustowy. Wtedy bojler opróżni się, a zimna woda zacznie spływać do pojemnika przez przygotowany wąż.
- Gdy spuścisz wodę z bojlera, usuń z niego wszelkie osady kamienia i zanieczyszczenia. Możesz to zrobić przez otwór doprowadzający zimną wodę do bojlera. Odkręć w tym celu wodę dopływową i poczekaj kilka minut, aż bojler napełni się i opróżni kilkakrotnie.
- Na koniec zakręć zawór spustowy i to wszystko.
Upewnij się, też, że bojler nie przecieka. W przeciwnym razie mogłoby dojść do poważnej usterki podczas eksploatacji urządzenia. Teraz już wiesz, jak efektywnie opróżniać ogrzewacze wody elektryczne.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy opróżnianiu bojlera?
Jeśli serwisujesz pojemnościowe ogrzewacze wody w domu lub w mieszkaniu, upewnij się, że izolacja zaworów została prawidłowo wykonana, aby woda uzupełniania w zbiorniku nie przedostawała się na zewnątrz.
Zwróć też uwagę na to, czy grzałka wewnątrz obudowy działa poprawnie. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto przeprowadzić dalszy serwis ze spuszczoną wodą, aby nie wykonywać ponownie tej samej procedury opróżniania.
Przy spuszczeniu wody warto dokładnie oczyścić wnętrze zasobnika. Dzięki temu podgrzewacz nie będzie narażony na oddziaływanie zabrudzeń, a to poprawi efektywność grzewczą urządzenia. Takie prace serwisowe pomogą też uniknąć wymiany bojlera na nowy ze względu na poważne uszkodzenia wynikające zalegającego kamienia.
Ponowne napełnianie bojlera, jak to zrobić poprawnie?
Po zakończeniu oczyszczania wnętrza bojlera możesz przystąpić do uzupełniania zimnej wody w zasobniku. Jak zrobić to bezpiecznie bez ryzyka zapowietrzenia układu? To proste.
- Zakręć zawór spustowy i upewnij się, że woda nie przecieka.
- Otwórz dopływ wody poprzez odkręcenie odpowiedniej rurki na instalacji wodnej.
- Poczekaj, aż woda automatycznie wypełni zbiornik.
- Na koniec podłącz podgrzewacz do prądu, ustal optymalną temperaturę CWU i poczekaj, aby sprawdzić, czy grzałka działa poprawnie.
Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie uruchamiać grzałki bez upewnienia się, że woda jest w zasobniku. W przeciwnym razie doprowadzisz do uszkodzenia ogrzewacza lub spowodujesz pożar. Na koniec sprawdź, jaką temperaturę wody osiągnął podgrzewacz i czy jest to wartość ustalona na panelu sterowania.