Optymalna pozycja ustawienia panelu słonecznego: Miernik promieniowania

Dodano: środa, 24.04.2024


Panele słoneczne stanowią kluczowy element systemów fotowoltaicznych, jednak ich wydajność zależy nie tylko od jakości, ale także od prawidłowego ustawienia względem promieni słonecznych. Jak dokonać optymalnego ustawienia paneli słonecznych, korzystając z miernika promieniowania słonecznego?

Instalator sprawdza działanie instalacji paneli fotowoltaicznych miernikiem promieniowania

Sprawdź mierniki promieniowania w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo ustawić panele słoneczne?

Nawet najwyższej jakości panele fotowoltaiczne wykonane z aluminium nie będą efektywne, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Istnieją dwie kluczowe zasady, które należy wziąć pod uwagę przygotowując przestrzeń pod instalację: kąt nachylenia paneli oraz ich kierunek ustawienia.

Optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych jest ważny dla uzyskania maksymalnej wydajności. W Polsce, gdzie znajdujemy się na szerokości geograficznej, zalecany kąt nachylenia to od 30° do 40°. Zbliżanie się do równika, oznacza wyższy kąt nachylenia.

Najlepszym kierunkiem ustawienia paneli słonecznych w Polsce jest południe. Alternatywą może być orientacja wschód-zachód, jednakże powoduje to niewielki wpływ na wydajność, zaledwie około 10-15%.

Montaż na dachu jest najczęstszym wyborem, jednakże należy odpowiednio dobrać kąt nachylenia dachu. Jeśli dach ma kąt około 30°, montaż jest prostszy. W odróżnieniu od montażu dachowego, alternatywą jest montaż na gruncie, co daje większą swobodę, ale może być utrudnione przez zacienienie i wymaga podziemnych instalacji.

Jak sprawdzić natężenie promieniowania słonecznego?

Miernik promieniowania słonecznego Fluke FLK-IRR1-SOL 5218288Mierniki promieniowania słonecznego wykorzystywane przez instalatorów fotowoltaiki, są niezastąpionym narzędziem. Pozwalają precyzyjnie mierzyć promieniowanie w określonym miejscu, co oznacza prawidłowe ustawienie paneli słonecznych. Dzięki temu narzędziu instalatorzy mogą dokładnie określić, jak wiele energii słonecznej dociera do konkretnego miejsca na dachu lub terenie, co jest niezbędne do optymalnego zaprojektowania i wydajnej pracy sieci energetycznej.

Podstawową zasadą jest umieszczenie miernika w miejscu, gdzie panel słoneczny ma zostać zamontowany. Następnie należy włączyć miernik i zarejestrować odczyty na wyświetlaczu. Wynik badania podany będzie w jednostkach W/m². Im wyższa wartość, tym intensywniejsze nasłonecznienie. Natężenie promieniowania słonecznego zmienia się w ciągu dnia i w zależności od warunków pogodowych, takich jak zachmurzenie czy pora roku. Dlatego ważne jest dokonywanie pomiarów w różnych godzinach i warunkach pogodowych, aby uzyskać kompleksowe dane w każdym stanie. Dodatkowo miernik promieniowania słonecznego pozwala również na analizę zacienienia w obszarze instalacji, co jest istotne dla zapewnienia optymalnej efektywności systemu fotowoltaicznego.

Czym się kierować przy wyborze miernika promieniowania słonecznego?

Podczas wyboru urządzeń należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak precyzja pomiaru, wygoda użytkowania oraz bezpieczeństwo. Mierniki stosowane w przemyśle, dostępne w ofercie Onninen spełniają te kryteria, zapewniając nie tylko wysoką jakość pomiarów, ale także łatwość obsługi.

Miernik promieniowania słonecznego Fluke FLK-IRR1-SOL 5218288 to rewelacyjny miernik promieniowania słonecznego, który zapewnia szybkie i precyzyjne pomiary natężenia promieniowania nawet do 1400 W/m². Wyposażone w monokrystaliczny czujnik nasłonecznienia urządzenie umożliwia ciągłe monitorowanie i rejestrowanie zmiany efektywności paneli fotowoltaicznych, co przekłada się na większą wydajność instalacji. Co wspanialsze, możesz również kontrolować temperaturę zarówno otoczenia, jak i paneli za pomocą wbudowanego czujnika lub zewnętrznej sondy temperaturowej. To wszystko pozwala Ci na pełną kontrolę nad środowiskiem pracy Twojego systemu fotowoltaicznego.

Co jeszcze? Miernik Fluke IRR1-SOL to nie tylko narzędzie pomiarowe - to Twoje wsparcie podczas projektowania, montażu, testowania i konserwacji systemów fotowoltaicznych. Dzięki zintegrowanemu kompasowi, masz możliwość dokładnego pomiaru orientacji dachu lub terenu, co ułatwia montaż i regulację instalacji. A solidna konstrukcja, pokrowiec ochronny oraz czytelny ekran LCD sprawiają, że użytkowanie miernika jest proste i wygodne nawet w trudnych warunkach.

Teraz możesz przeprowadzać kluczowe pomiary, które są niezbędne do utrzymania maksymalnej wydajności Twojego systemu fotowoltaicznego, korzystając z jednego, łatwego w obsłudze urządzenia. Miernik Fluke IRR1-SOL to niezastąpione narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się fotowoltaiką, którzy chcą osiągnąć najlepsze wyniki w swojej pracy.

Zainstaluj panel słoneczny w optymalny sposób i monitoruj natężenie promieniowania słonecznego regularnie - to kluczowe czynniki dla uzyskania maksymalnej wydajności Twojego systemu fotowoltaicznego. Dzięki miernikowi promieniowania słonecznego Fluke IRR1-SOL, nie tylko osiągniesz świetne rezultaty, ale również zapewnisz długotrwałą efektywność swojej instalacji.

Sprawdź mierniki promieniowania w hurtowni Onninen