Optymalne ciśnienie w układzie: Zawór regulacji ciśnienia

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Ciśnienie medium odgrywa kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa. Wpływa na pracę całego układu. Nie można zapominać jak ważny jest zawór regulacji ciśnienia powietrza. Zapewnia on bezpieczeństwo i właściwy przepływ medium. Warto poznać modele, które można zakupić w hurtowni Onninen, by dobrać odpowiedni.

Mosiężny wielodrożny zawór regulacji ciśnienia w instalacji hydraulicznej z manometrami

Sprawdź zawory regulacji ciśnienia w hurtowni Onninen

Zastosowanie zaworu regulacji ciśnienia powietrza 

zawór regulacji ciśnienia różnicowego Resideo Braukmann, DN20, 50...350 mBarZawór regulacyjny wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu np. do zasilenia odbiorników sprężonego powietrza. Trzeba wiedzieć, że jest to urządzenie, które zwiększa zasysane powietrze z zewnątrz i wymusza przepływ w danym kierunku. Zawory regulacji ciśnienia mają charakterystyczną konstrukcję, dzięki której obniżają ciśnienie medium do określonej wielkości. Pozwalają na utrzymanie stałego ciśnienia i jego stabilizację.

Można wykorzystać je zarówno w instalacjach hydraulicznych, jak i pneumatycznych. Wiele z nich posiada manometry, które zapewniają jeszcze bardziej efektywną pracę, gdyż dokładnie mierzą ciśnienie względem ciśnienia roboczego. Wykorzystanie manometru jest więc konieczne do prawidłowej pracy zaworu. Zwróćcie uwagę na to, ile wynosi ciśnienie wyjściowe, a ile ciśnienie wejściowe.

Polecamy Wam modele, które są bardzo trwałe, odporne na korozję, a także nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem zmiany ciśnienia. Można zdecydować się na reduktory standard, gdzie przepływ jest na stałym poziomie i wynosi 600 nl/m. Można także wybrać reduktory, gdzie ciśnienie wejściowe wynosi 16 bar. Ważna jest tutaj membrana oraz uszczelnienie NBR, które zapobiegają rozszczelnieniu zbiornika w całym układzie.    

Właściwe ustawienie zaworu regulacji ciśnienia 

Właściwe ustawienie zaworu regulacji ciśnień wpływa na prawidłowy pomiar, a także pracę. Reduktor ciśnienia powietrza reguluje się za pomocą śruby nastawnej. Śrubą można kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wtedy też wartość ciśnienia roboczego zwiększy się bądź zmniejszy w stosunku do ruchu wskazówek zegara. Odpowiednio duży spadek ciśnienia powoduje opadnięcie sprężyny. Dzięki temu zawór otwiera się i możliwy jest przepływ medium. Zwróćcie jeszcze uwagę, ile wynosi maksymalne ciśnienie. Dobre zawory regulacyjne to urządzenia, których ciśnienie maksymalne jest na poziomie 250 bar i takie reduktory ciśnienia sprawdzają się w układach pneumatycznych.   

W jakich instalacjach zastosować zawór regulacji ciśnienia? 

zawór regulacyjny Danfoss AB-QM, DN15Reduktory ciśnienia można stosować w wielu instalacjach, np. pneumatycznych. Stosuje się je również w układach automatyki oraz zdalnego sterowania. Używane są w ciepłownictwie, a także można zastosować je w klimatyzacji czy wentylacji. Dzięki nim możliwe jest nawet zdalne sterowanie czy też regulacja przepływu cieczy bądź gazów.

Na szeroką skalę wykorzystuje się je w instalacjach czy systemach przemysłowych, gdyż kontrolują przepływ ciśnienia, a także temperaturę, zatem ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Ich celem jest także zapewnienie bezpieczeństwa pracy danych podzespołów. Wykorzystywane są także, by zabezpieczyć urządzenia gdy dojdzie do zgromadzenia nadmiaru ciśnienia. Utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia jest więc niezbędne.     

Jak dobrać odpowiedni zawór regulacji ciśnienia? 

Przy wyborze zaworów ważną rolę odgrywa współczynnik przepływu, który trzeba obliczyć poprzez  porównanie natężenia przepływu w litrach na minutę. Sprawdza się także gęstość medium w zaworze, a także różnicę jaka jest pomiędzy ciśnieniem wlotowym i przeciwciśnieniem. Zawór regulacji ciśnienia należy dobrać sprawdzając zakres wartości zadanych. Dobiera się więc zakres nastaw różnicy ciśnień, które z kolei zawierają wartość regulowanego ciśnienia. Zawór regulacji ciśnienia można zamontować w pompie wysokiego ciśnienia. Sterowanie nim jest proste. Zawór regulacji ciśnienia pozwala na szybkie zredukowanie ciśnienia przepływu. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia, np. rurociągu. To urządzenie pozwala na przepływ czynnika roboczego w instalacji. 

Zawory regulacji ciśnienia w hurtowni Onninen 

Trudno wyobrazić sobie działanie instalacji bez zaworu regulacji ciśnienia. Warto zdecydować się na funkcjonalne, wysokiej jakości modele z oferty hurtowni instalacyjnej Onninen.

zawór regulacją ciśnienia Resideo Braukmann mBar DN50, 300...600Na uwagę zasługuje zawór regulacji ciśnienia różnicowego Resideo Braukmann mBar DN20, 50...350. Ma on za zadanie zrównoważenie ciśnienia hydraulicznego zarówno w instalacjach grzewczych, jak i hydraulicznych. Można zamontować go na wlocie, ale też na przewodach powrotnych. Najlepiej sprawdzi się w systemach ze zmiennymi przepływami. Chroni instalację przed obciążeniem. Nie wymaga dodatkowego źródła zasilania.

Interesującą pozycją jest również zawór regulacyjny Danfoss AB-QM, DN15. To niezależny od ciśnienia zawór regulacyjny (PICV) dla urządzeń końcowych, takich jak klimakonwektory czy belki chłodzące. Posiada unikalny dla AB-QM autorytet 100% umożliwiający uzyskanie najlepszej w swojej klasie wydajności regulacji.

Warto również zwrócić uwagę na zawór regulacją ciśnienia Resideo Braukmann mBar DN50, 300...600. Wykorzystuje się go w celu równoważenia ciśnienia zarówno w instalacjach grzewczych, jak i chłodniczych. Ma zastosowanie w budynkach mieszkalnych, jak i biurowcach. Ten zawór z reduktorem utrzymuje stałe ciśnienie i to niezależnie od zmieniającego się przepływu medium.

Sprawdź zawory regulacji ciśnienia w hurtowni Onninen

Zawór regulacyjny
Klucz do zaworów