Orynnowanie dachu - TOP 10 polecanych rynien

Dodano: czwartek, 23.03.2023


Rynny to jeden z elementów, pozwalających na prawidłowe odprowadzanie wody z dachu. Bardzo ważne, aby system był wykonany prawidłowo, aby zapobiegać poważnym konsekwencjom, jak np. zalanie elewacji budynku. Jak poprawnie dobrać orynnowanie? Jakie produkty sprawdzą się najlepiej?

orynnowanie dachu

Sprawdź rynny w hurtowni Onninen

Rodzaje rynien

Rynny pełnią bardzo ważną rolę, zapobiegając zalaniu elewacji i budynku, eliminują ryzyko rozwoju korozji biologicznej. Jednak aby skutecznie pełniły swoją rolę muszą być właściwie dobrane i prawidłowo zamontowane.

Obecnie wykorzystywane są różne warianty orynnowania. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane wyróżnić można:

  • rynny z blachy powlekanej, metalowe, pokryte specjalną powłoką, zabezpieczająca przed korozją, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, są wytrzymałe i odporne na obciążenia , a także działanie różnorodnych czynników atmosferycznych,
  • rynny PVC, czyli z tworzywa sztucznego, głównie polichlorku winylu, dzięki barwieniu w masie są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, materiał PVC nie ulega korozji i jest bardzo trwały,
  • rynny aluminiowe, wytwarzane z blachy aluminiowej, również odpornej na korozję mogą być lakierowane, malowane lub nakładaną jest na nie specjalna powłoka ochronna, zabezpieczająca komponenty systemu przed działaniem czynników atmosferycznych, cechuje się też wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są to rynnę lekkie, nieobciążające nadmiernie dachu,
  • rynny ocynkowane, dla których wykonane zostało specjalne zabezpieczenie chroniące przed czynnikami atmosferycznymi oraz korozją,
  • rynny tytanowo-cynkowe, to propozycje wysokiej jakości, o chropowatej powierzchni,
  • rynny miedziane, to wysoka jakość i efektowny wygląd, wykorzystywane głównie w wysokobudżetowych projektach, gdzie całość ma wyglądać naprawdę doskonale, a także w obiektach zabytkowych, odporne na korozję.

Poza materiałem rynny dzielą się ze względu na kształt przekroju. Od tego parametru zależy m.in. wytrzymałość oraz przepustowość systemu. Najczęściej spotykane są rynny półokrągłe. Ich największą zaletą jest wytrzymałość oraz duża przepustowość. Doskonale sprawdzą się jako system orynnowania dla dachów o dużej powierzchni. Poza rynnami eliptycznymi stosowane są również rynny trapezowe, prostokątne i w kształcie gzymsu, lecz ze względu na ich ograniczenia sprawdzają się raczej na mniejszych powierzchniach.

Jak wybrać rodzaj rynny i co polecamy?

Rodzaj rynien musi być zawsze dopasowany indywidualnie do potrzeb danego budynku. Najważniejszy jest rodzaj rynien, w tym ich przekrój oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Tylko wtedy cały system będzie wydajny i pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jakość produktów, co polecamy? Co jest potrzebne do wykonania pełnego systemu orynnowania?

Rynna 130 130x4000, Kanion PVC

Rynna PVC kanionTo propozycja doskonała dla wymagających, trwała i solidna. To inwestycja na lata, ponieważ rynna nie odkształca się, jest też odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą jest fakt, że nie wymaga żadnych działań konserwujących. Rynna 130 130x4000, Kanion PVC to jeden z najgłębszych modeli, jakie dostępne są obecnie na rynku. Produkt posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające jakość.

Rura 90x2000 spustowa, bezkielichowa, Kanion PVC

Poza rynnami w systemie są ważne również inne elementy, jak np. rura spustowa. Na uwagę zasługuje rura Kanion PVC, która jest rurą bezkielichową. To propozycja wyjątkowo wytrzymała i odporna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Odporne na korozję mechaniczna i chemiczną, dlatego nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych. Dużą zaletą jest wieloletnią gwarancją oraz szybki i sprawny montaż.

Lej spustowy 130x90, Kanion PVC

lej spustowyRynna i rura to elementy podstawowe, ale równie ważne jest ich właściwe połączenie, dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie elementów łączących. Jednym z newralgicznych punktów jest lej spustowy dwustronny, wykonany z polichlorku winylu PVC. Należy zwrócić uwagę, że są to części dostępne w różnych wariantach, dlatego trzeba zwrócić szczególna uwagę, aby właściwie dopasować elementy.

Narożnik 130x130/90 zewnętrzny, Kanion PVC

Kompletny system orynnowania to także wysokiej jakości narożniki, mocowane tam, gdzie konieczne jest zmienienie kierunku systemu odprowadzania wody. Wykonane z tworzywa sztucznego produkty marki Kanion to świetne, solidne i trwałe rozwiązanie, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z dobrej jakości materiałów, zgodnie z obowiązującymi normami, to inwestycja na lata.

Kolano jednokielichowe i dwukielichowe Kanion PVC

kolano jednokielichowe do rynny Kolanka to kolejne elementy łączące wykorzystywane w systemie orynnowania. Mogą one łączyć ze sobą kolejne rury spustowe lub są wykorzystywane jako wylewka mocowana do rury spustowej. Szukając odpowiedniego rozwiązania należy wziąć pod uwagę dwa warianty - kolana jednokielichowe oraz kolana dwukielichowe. Są one dostępne z dwoma wariantami kątów - 45 lub 90 stopni, w zależności od konstrukcji systemu.

Sprawdź rynny w hurtowni Onninen

Wpust rynnowy
Rynna plastikowa
Rynna metalowa
Rynna plastikowa 125
Rynna Galeco
Rynna spustowa
Rynna Bryza
Rynna plastikowa 100
Rynna dachowa
Rynna plastikowa 75
Rynna miedziana
Rynna antracyt
Rynna grafitowa
Rynna Niagara
Rynna Budmat
Rynna Flamingo
Rynna Kanion
Rynna Wavin
Rynna biała