Jakie Oświetlenie LED wybrać do salonu?

Dodano: piątek, 8.07.2022


Lampy LED, potocznie zwane żarówkami LED, choć nie ma w nich żarnika, jakim jest drut wolframowy w tradycyjnym oświetleniu, mają praktycznie same zalety. Są energooszczędne, pozwalają na dobór barwy światła, produkuje się je w różnych formach. Idealnie sprawdzą się jako oświetlenie w salonie.

oświetlenie LED w salonie

Jak działają lampy LED i dlaczego to świetne źródła światła

Żarówki LED, składają się z diod złożonych z dwuwarstwowych półprzewodników, bez żarnika, a świecą dzięki efektowi elektroluminescencji. Nie wytwarzają ciepła i zamieniają nadmiar energii na światło z niemal 100-procentową skutecznością. Stosuje się rozwiązania klasyczne, wyglądające, jak tradycyjne żarówki oraz diody LED montowane powierzchniowo  – są one trwalsze i dają szerszy kąt świecenia. Część zapewnia regulację natężenia światła – sam decydujesz, jak ma być jasno. Potrafią też zmieniać barwę. Są bardzo żywotnym źródłem światła, potrafią działać nawet 50 tys. godzin (tradycyjne żarówki tylko około 1 tys.).

To przyjazne dla wzroku źródło światła, ponieważ emituje światło o widmie ciągłym (mniej więcej tak, jak światło słoneczne). Dzięki różnym temperaturom barwowym, oświetlenie możesz dostosowywać do własnych potrzeb, w zależności od pory dnia czy nastroju. Najnowsze rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych i sterowanie oświetleniem zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji (nawet głosowo). Diody zużywają o 90% energii mniej od tradycyjnych żarówek. W przeciwieństwie do świetlówek nie zawierają rtęci. Dzięki trwałości generują mniej odpadów chroniąc środowisko naturalne. Natychmiast dają pełną jasność. Kolor światła w przypadku oświetlenia LED przypomina światło dzienne. Ciepłą barwę wybiera się do miejsc relaksu, chłodną dla pobudzenia i koncentracji.

Sprawdź oświetlenie LED w ofercie Onninen

Jak zaprojektować oświetlenie salonu?

By dobrać oświetlenie salonu, trzeba przemyśleć, jakie rodzaje źródeł światła wykorzystać i jakich rodzajów lamp użyć. Jest wiele możliwych aranżacji wnętrza, a np. połączenie światła pośredniego z ogólnym pozwoli prawidłowo oświetlić salon. Operując różnymi rodzajami oświetlenia można uzyskać przyjemny klimat wnętrza i komfort przebywania w nim. Pamiętaj, że przy odpowiedniej liczbie źródeł światła możesz tworzyć atrakcyjne efekty. Np. oświetlenie długich ścian poszerza go wizualnie, a przy wysokich sufitach efekt obniżenia daje lampa wisząca. Lampy wiszące podkreślą wybrany obszar, a lampy podłogowe sprawdzą się np. w części sypialnej.

Projektując oświetlenie salonu możemy wybrać liczne produkty. To np. żyrandole czy plafoniery równomiernie oświetlające całe wnętrze, a umieszczone w części centralnej sufitu. W sufitach z płyt gipsowo-kartonowych można też montować nieduże reflektory LED. Oświetlenie salonu powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie miejscowe, kierujące światło np. na stół czy fotel lub podświetlające wybrane elementy salonu. Oświetlenie w salonie urozmaicają punktowe źródła światła do podkreślenia detali. Lampy LED w zestawach, np., świetlnych kul, same w sobie są elementem dekoracyjnym. Projekt najlepiej wykonywać jeszcze w czasie prac budowlanych lub podczas remontu. Już wtedy warto wybrać miejsca na meble, stół, ławę, fotele czy sofę. Dzięki temu zaplanujesz, gdzie powinny znajdować się gniazdka elektryczne, włączniki oraz punkty oświetleniowe na suficie i ścianach. W zależności od typu oświetlenia, produkty mogą mieć różnej długości przewody. Pamiętaj, żeby podczas montażu zasilanie było wyłączone, a przewody odpowiednio złączone (by uniknąć zwarcia).

Rozmieszczenie oświetlenia w salonie – lampy sufitowe

By dokonać doboru oświetlenia, trzeba zastanowić się jakie lampy do salonu będą pasować do wielkości pomieszczenia i wystroju wnętrza. W poszczególnych strefach pomieszczenia, dla każdej trzeba wybrać odpowiednie oświetlenie salonu.

Oświetlenie sufitowe w przypadku dużych salonów będzie inne niż w mniejszych. Oświetlenie ogólne zapewnią np. lampy podtynkowe, zwykle kwadratowe lub prostokątne lub natynkowe plafony często w postaci okrągłych paneli montowane na suficie. Jako dodatkowe oświetlenie możesz zastosować oczka z żarówkami LED lub tuby z reflektorkami. Dzięki temu uzyskasz równomierne oświetlenie.

Jako lampę sufitową można zastosować żyrandol. przy czym wielkość lampy będzie zależała od oświetlanej powierzchni, czy oświetlenie szynowe z kilkoma punktami świetlnymi. Do podświetlenia sufitu można montować taśmy na jego kątach na gzymsach. Taśmy LED ukryte w krawędziach dają rozproszone światło ozdabiając salon. W podwieszanych, kartono-gipsowych sufitach można wykonać wnęki na taśmy dające ładne, rozmyte światło skierowane do góry. Oszczędnie zastosowane spodoba się miłośnikom wnętrz w stylu minimalistycznym czy w stylu skandynawskim.

oświetlnie LED

Lampy wiszące i stojące w pokoju dziennym

Lampy do salonu i wybór oświetlenia zależą od tego, czy jest to pokój dzienny, jak dużą ma otwartą przestrzeń, czy także pełni funkcję sypialni. W niej możesz postawić lampę podłogową. W dużych salonach najlepiej umieścić lampy stojące o długich kablach. Nad stołem doskonale sprawdzają się lampy wiszące, oświetlające jego powierzchnię. To doskonałe rozwiązanie, gdy masz okrągły stół. Kinkiety i stojące lampy uzupełnią oświetlenie sufitowe, ale oświetlą też stoliki czy fotele. Gry planszowe (jeśli je lubisz) lepiej wtedy wyglądają. Wygodniej się też czyta. Taśmy podświetlające półki w witrynach czy szafkach mogą dać przyjemne efekty wizualne. Pamiętaj, by lampy lub taśmy LED zamontować za telewizorem, oczy mniej się męczą podczas oglądania telewizji.

Lampa wisząca i taśmy LED w kuchni

W kuchni połączonej z salonem warto zainstalować oprawki z diodami reflektorki lub taśmy LED, równomiernie oświetlające blat i zlew. Powinny być osłonięte np. kloszami, by światło nie odbijało się od powierzchni. Jeśli w pomieszczeniu jest stół, warto sięgnąć po lampę wiszącą. Jeśli to potrzebne, możesz w suficie zamontować plafony lub punkty świetlne.

Dobór odpowiedniego oświetlenia w dużej mierze zależy od m.in. wysokości pomieszczenia i jego kształtu. Barwa światła ma wpływ na przytulny klimat. Lampy do salonu dają duże pole do popisu przy aranżacji wnętrz. Dobrze dobrane światło umila życie.

Sprawdź oświetlenie LED w ofercie Onninen

Szeroki wybór lamp

Na rynku istnieje cała gama rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w salonach i kuchniach. Wybór daje pole do popisu. To m.in.:

 • lampa sufitowa – np. oprawy podtynkowe czy okrągłe, zapewniają dobre ogólne światło górne w pokoju dziennym,
 • kinkiety, lampy ścienne – do montażu na ścianach, zwykle na wysokości oczu, uzupełniają lampy sufitowe,
 • reflektory – jednopunktowe podświetlają wybrane elementy, wielopunktowe świecą w kilku kierunkach,
 • lampa wisząca – doskonałe nad stołem, światłem pokrywają wybrany obszar,
 • lampa stojąca czy lampa podłogowa – to także oświetlanie obszarowe stosowane, np. przy sofach czy fotelach (mniej miejsca zajmują wersje łukowe),
 • stołowe oprawy – najlepsze zastosowanie znajdują na komodach, półkach i parapetach,
 • oświetlenie do mebli – oprawy podkreślają przeszklone szafki i witryny, kreują nastrój,
 • listwy LED – mają wiele zastosowań, nadają się do salonów np. na szafach i w górnej części ścian, a także kuchni – pod szafki nad blatami i zlewem.

Do wystroju wnętrza można wykorzystywać węże i łańcuchy LED, a także oświetlenie dekoracyjne, jak świeczki lub wieńce.

Ciekawe rozwiązania oświetlenia LED w salonie znajdziesz w hurtowni Onninen!

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem oświetlenia sufitu, zajrzyj do naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu takie propozycje jak:

 • Oprawa LED Kanlux typu ramka, podtynkowa, AVAR 591x591mmOprawa oświetleniowa podtynkowa AVAR Kanlux – chętnie stosowana w biurach, sprawdzi się jednak także jako dodatkowe oświetlenie do nowoczesnego lub minimalistycznego salonu. To dobry wybór do niskiego pomieszczenia. Posiada moc 40W oraz temperaturę barwową 4000.
 • Oprawa LED typu panel Modus, podtynkowa, ED2000 596x596mmOprawa podtynkowa LED ED2000 Modus – oprawa do wbudowania w sufit, idealna do wnętrz utrzymanych w jasnych barwach. Sprawdzi się dobrze w roli oświetlenia dodatkowego.
 • Oprawa LED Ledvance typu panel, podtynkowa, Eco Class Backlite 595x595mm 36W, 3000K, 3240lm, IP40Panel LED ECO CLASS BACKLITE 600 Ledvancedoskonale sprawdzi się nie tylko do montażu sufitowego, ale także ściennego. Maksymalna moc zestawu to 36 W.
 • Abia Plafon Paulmann Abia LED Panel 22W - wyróżnia się równomiernym rozsyłem silnego światła, uzyskanym dzięki zastosowaniu nowoczesnych diod LED. Jest funkcjonalna oraz estetyczna, i stosunkowo łatwa w montażu.

Plafon Paulmann Abia LED 22W 2700K 300mm czarny mat

Sprawdź oświetlenie LED w ofercie Onninen

Oświetlenie led
Oświetlenie salonu