Oświetlenie szynowe - nowoczesny design dla domu, biura i przestrzeni handlowej

Dodano: wtorek, 13.07.2021


Nie wszyscy słyszeli o oświetleniu montowanym w systemie szynowym. To moda, która zdobywa coraz większą popularność ze względu na prostotę, nowoczesny wygląd i funkcjonalność. Czym dokładnie są szynowe systemy oświetlenia, jakie mają zalety i co trzeba wiedzieć, przed zdecydowaniem się na ich kupno? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich ciekawskich.

Oświetlenie szynowe Kanlux

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym są systemy oświetlenia szynowego,
  • jakie zalety posiada oświetlenie szynowe,
  • na co zwrócić uwagę kupując oświetlenie szynowe,
  • w jakich pomieszczeniach oświetlenie szynowe sprawdzi się najbardziej,
  • przegląd oświetlenia szynowego marki Kanlux.

Czym są systemy oświetlenia szynowego i jakie są jego zalety?

System szynowy to zestaw lamp oraz akcesoriów, które mocowane są na specjalnych listwach (zwanych szynami). Właśnie to sprawia, że w prosty sposób oprawa ze źródłem światła może być przesuwane w dowolne miejsce. Możliwa jest też zmiana kierunku padania światła, a to wszystko bez konieczności czasochłonnego i drogiego przerabiania instalacji elektrycznej. 

Systemy szynowe są dostosowane do wielu rodzajów opraw do których montujemy źródła światła, wśród których znajdują się szynowe lampy wiszące, reflektory z możliwością zmiany kierunku padania światła. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł dopasować lampy do swoich potrzeb i przestrzeni, którą potrzebuje oświetlić.

Zalety oświetlenia szynowego

System szynowy pozwala na montaż wielu typów oświetlenia w jednym pomieszczeniu. Lampy można dowolnie podłączać do szyny, a także zmieniać ich ustawienie oraz kolejność. Sam wybór modeli jest bardzo szeroki, od klasycznych reflektorów po zachwycające designem oczka i nowoczesne lampy wiszące.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Na co zwrócić uwagę kupując oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe Kanlux

Szyny jednofazowe czy trójfazowe - które wybrać i dlaczego?

Rozróżniamy szyny jednofazowe i trójfazowe. Pierwszy rodzaj pozwala na włączanie i wyłączenie wszystkich zamontowanych reflektorów przy pomocy jednego przycisku. Jeśli jednak chcemy mieć większą kontrolę nad źródłem światła, to lepiej sprawdzą się szyny trójfazowe. Właśnie one rozdzielają reflektory na grupy, które możemy włączać i wyłączać niezależnie od siebie.

Długość szynoprzewodów

W zależności od wielkości pomieszczenia, a także od zapotrzebowania na światło, szynoprzewody w standardowych rozmiarach ( 0,5 metra, 1 metr, 1,5 metra, 2 metry) możemy ze sobą łączyć w zależności od potrzeb.

Istnieje możliwość tworzenia dłuższych lub krótszych prostych linii (np. wzdłuż okna), a także formułować je w litery ("C", "H", "L", "T", co znajduje często zastosowanie np. nad stołem w jadalni) lub w kształt kwadratu oraz prostokąta (w kuchni lub łazience). Szynoprzewody najczęściej występują w kolorach czarnym, białym, srebrnym oraz chromowanym w połysku.

Barwa światła

Inne światło zastosujemy w domu, a inne w biurze. W pierwszy przypadku, zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku, zastosujemy światło ciepłe (2 600-3 500 K). W miejscach do pracy, jak biura czy gabinety, lepiej zastosować światło neutralne ( 4000 K). Z kolei barwę światła ( 6000 K) - światło chłodne - najrozsądniej wykorzystać w  przestrzeniach zewnętrznych (np. przy oświetlaniu podjazdu lub balkonu).

Akcesoria

By samodzielnie łączyć szynoprzewody, będziesz potrzebował kilku przydatnych akcesoriów. Są to między innymi: przyłącz prądowy do którego podłączamy przewód wychodzący sufitu , łącznik prosty pozwalający połączyć kilka szyny ze sobą, zaślepki do szyn. Jeśli planujesz dłuższą i bardziej skomplikowaną konstrukcję, to upewnij się, że posiadasz również przyłącz środkowy oraz szyny odpowiedniej długości.

Sprawdź ofertę oświetlenia szynowego Kanlux


W jakich pomieszczeniach oświetlenie szynowe sprawdzi się najlepiej?

Wspomnieliśmy już, że oświetlenie pomieszczeń przy pomocy systemu szynowego to funkcjonalne, modne i stosunkowo proste rozwiązanie. Sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w przypadku miejsc, których przeznaczeniem jest relaks i odpoczynek. Nietypowa konstrukcja budzi ciekawość, kojarzy się z industrialnymi kompozycjami, więc może wpasować się do pomieszczeń o futurystycznym charakterze, jak i nowocześnie urządzonych biur czy hal sklepowych. Właśnie w tym ostatnim przypadku sprawdzi się jedna z zalet systemu szynowego - możliwość dowolnego ustawienia reflektorów. To pomoże właściwym doświetleniu ekspozycji. Jednocześnie szyna zamontowana pod sufitem może oświetlać galerie sztuki. Artyści doskonale zdają sobie sprawę, że odpowiedni dobór lamp to często podstawa właściwego odbioru ich dzieł. Wiele źródeł światła może wydobyć z prac artystów to, co najlepsze.

Przegląd oświetlenia szynowego marki Kanlux w Onninen

Białe oświetlenie szynowe KanluxKanlux to jeden z przodujących europejskich przedsiębiorstw w sektorze oświetleniowym. Działa na rynku polskim i zagranicznym już od ponad 30 lat. To polska firma o globalnym zasięgu, która dostarcza produkty do 40 krajów na całym świecie, mając spółki w Czechach, Niemczech, na Słowacji, w Rosji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie oraz we Francji. W ofercie hurtowni Onninen znajdziesz następujące produkty marki Kanlux:

Czarne oświetlenie szynowe KanluxKanlux ACORD ATL1 jest zintegrowaną oprawą oświetleniową, którą montuje się na szynoprzewodach trójobwodowych. Lampy te można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Do wyboru jest biały lub czarny kolor, a także moc (18W i 30W). Ponadto można dobrać barwę światła i wybrać kąt świecenia (standardowy to 60⁰, jednak istnieje możliwość wymiany reflektora i zmiany kąta na 15⁰ lub 36⁰). Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co właściwie chcemy oświetlić (całą powierzchnię czy może konkretny detal).

Kanlux ACORD ATL1 ma pięć lat gwarancji i według producenta może służyć 50 000 godzin. LED COB i zasilacz to kluczowe elementy najwyższej jakości, z kolei wśród zalet należy wymienić wysoki poziom oddawania realnych barw (CRI>90) oraz eliminację efektu olśnienia (UGR <19).

Kanlux ACORD ATL2 to oprawy oświetleniowe, które montuje się na szynoprzewody trójobwodowe. To, co charakteryzuje typ ATL2 jest wymienne źródło światła o trzonku GU10, które można dowolnie dopasować do indywidualnych potrzeb Klienta. Polecamy projektor do szynoprzewodów ATL2 GU10-W w kolorze białym lub projektor do szynoprzewodów ATL2 GU10-B w kolorze czarnym.

Podsumowanie

Rosnąca popularność systemów szynowych nie powinna nikogo dziwić. Oświetlenie tego typu jest stylowe, funkcjonalne, a szyny są stosunkowo proste w montażu. Mogą zostać zamontowane na suficie lub ścianie, wewnątrz i na zewnątrz. Systemy szynowe znajdują zastosowanie w różnego typu pomieszczeniach, ponieważ mogą wykorzystywać różnego rodzaju lampy (reflektory, modele wiszące, produkt LED lub wersja sufitowa lampy).

Wybór tego systemu oświetlenia wzbudzi ciekawość u Twoich gości ze względu na nietypowy wygląd, a także doświetli najciemniejszy kąt każdego pomieszczenia. Dobierz dostępne akcesoria oraz pamiętaj o szynach o odmiennej długości i poznaj dostępne możliwości. Modne systemy oświetleniowe są na wyciągnięcie ręki!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie szynowe