Pakuły czy taśma teflonowa: Co lepiej sprawdzi się w instalacjach wodnych?

Dodano: czwartek, 22.08.2024


Połączenia rurowe wymagają odpowiednich materiałów uszczelniających, aby były maksymalnie trwałe i niezawodne w działaniu. Instalatorzy mają do wyboru tradycyjne pakuły lniane i taśmę teflonową. Co lepiej sprawdza się w instalacjach wodnych? Zdania są podzielone, dlatego też, aby uporządkować wiedzę a ten temat, przygotowaliśmy poniższy artykuł!

Instalator uszczelnia zawór hydrauliczny taśmą teflonową

Sprawdź taśmy teflonowe w hurtowni Onninen

Skuteczne uszczelnienia połączeń rurowych - pakuły i taśma teflonowa

Skuteczne uszczelnienie rur jest niezbędne do tego, aby instalacje hydrauliczne działały bez zarzutu. Hydraulicy mogą wybrać między pakułami, które są bardziej tradycyjnym sposobem i taśmą teflonową, zaliczaną do nowocześniejszych metod uszczelniania gwintów oraz rur. Czy to oznacza, że warto postawić na współczesność, rezygnując z dawnych sposobów, czy jednak tradycja zwycięża?

Taśma teflonowa Onnline PROFESSIONAL 10m x 19mm x 0,2mm GAZ, WODA Onnline 1020004Tak postawione pytanie nijak ma się do rzeczywistości, ponieważ jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje walory, które cenią sobie fachowcy. Pakuły, przeważnie pakuły lniane, są szczególnie cenione w instalacjach z elementami metalowymi. Stosuje się je w połączeniach z pastą uszczelniającą, co pozwala na stworzenie trwałego oraz elastycznego połączenia. Pakuły dobrze przylegają do gwintów, wypełniając przestrzenie. Zapobiega to wyciekom. Wadą jest na pewno dłuższy czas montażu i konieczność starannego, żmudnego nawijania. Mimo tego ich zastosowanie jest ciągle duże.

Taśma teflonowa to zaś nowoczesna alternatywa, zdecydowanie łatwiejsza w użyciu i szybsza w aplikacji, dlatego też z łatwością poradzą sobie w montażu nie tylko hydraulicy, ale i amatorzy. Teflon wystarczy nawinąć bezpośrednio na gwint, tworząc gładkie i szczelne połączenie. Taśmy teflonowe są odporne na wysokie temperatury, jak i substancje chemiczne. Idealnie więc sprawdzają się do różnych instalacji - z tworzyw sztucznych, metalowych, do uszczelnienia gwintów w hydraulice i w połączeniach gazowych. 

Jak więc widzimy, nie da się wyrokować, co lepsze, ponieważ wybór między pakułami a taśmą teflonową zależy od kilku różnych czynników, jak rodzaj instalacji, preferencje montażysty, ale i wymagań dotyczących szczelności i trwałości połączenia. 

Jak odpowiednio nawijać pakuły?

Jak wspomnieliśmy, pakuły i konopie mają dużo zalet, lecz ich obsługa wymaga umiejętności i wprawy. To ważne, bo od tego, jak umieścimy te włókna na gwincie, zależy szczelność rur. Proces ten musi być przeprowadzony precyzyjnie, z zachowaniem należytej uwagi.

Pakuły lniane w motku Onnline 100g 1009106

Nim rozpoczniemy zadanie uszczelniania, musimy na początek dokładnie oczyścić gwint z brudu, rdzy i resztek starego uszczelnienia. W dalszej kolejności niedużą ilość pasty uszczelniającej nanosimy na początek gwintu, dzięki czemu pakuły będą lepiej przylegać. Warto pamiętać, by pakuły rozdzielić na cienkie pasma, a następnie rozpocząć nawijanie od drugiego zwoju gwintu, zawsze w kierunku zgodnym z kierunkiem wkręcania rury. 

Bardzo ważne jest też, aby nawijanie było równomiernie, pakuły zaś muszą dobrze przylegać do powierzchni. To niezbędne, ponieważ jeśli nawinięcie będzie zbyt luźne może to prowadzić do nieszczelności. Za ciasne natomiast może utrudnić skręcanie elementów. 

Kiedy już uda nam się ją nawinąć, końcówkę pakuł można lekko docisnąć pastą uszczelniającą, co dodatkowo zwiększy szczelność połączeń gwintowych. Już na sam koniec przystępujemy to skręcania połączenia, dokręcając je z odpowiednią siły, ale tak, by uniknąć uszkodzenia gwintu.

Lniane pakuły do uszczelnień hydraulicznych na drewnianym stole

Teflon do uszczelniania połączeń

Nie ma wątpliwości, że nawijanie pakuł może sprawiać trudności, dlatego też często, gdy czeka nas uszczelnianie gwintów, wybór pada na taśmę teflonową. Zastosowanie taśmy teflonowej jest powszechne, bo korzystają z niej zarówno profesjonaliści, jak i osoby chcące wykonać drobne naprawy w zaciszu domowym. Bez taśmy teflonowej ani rusz w przypadku uszczelniania rur i połączeń gwintowych, niezależnie czy mowa o instalacjach hydraulicznych, czy gazowych.

Taśma teflonowa tworzy cienką, lecz niezwykle skuteczną barierę zapobiegającą wyciekom. Jest bardzo elastyczna, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do gwintu, wypełniając wszelkie mikroszczeliny. Nadaje się do każdego rodzaju połączeń - metalowych i plastikowych, zapewniając trwałe oraz szczelne połączenie bez konieczności użycia dodatkowych past czy klejów. 

Jak prawidłowo uszczelniać rury taśmą teflonową?

Źle uszczelnione gwinty to proszenie się o kłopoty, to niby drobnostka, która może przerodzić się w ogromny problem z przeciekami i zalewaniem pomieszczeń. Nie można więc tego bagatelizować, nawet gdy do uszczelnienia używamy łatwiejszych w montażu taśm teflonowych. I tutaj też trzeba wiedzieć, jak zrobić to dobrze, aby uszczelnianie było wykonane precyzyjnie.

Nić do uszczelniania gwintów Onnline Locker 150m B870606Tak samo jak w przypadku pakuł, należy na początek upewnić się, czy gwint jest czysty i suchy, bez śladów rdzy, oleju czy resztek starego uszczelnienia. Jeśli wszystko jest dobrze, możemy użyć taśmy, nawijając ją od początku gwintu, w kierunku zgodnym z ruchem wkręcania rury. Powinna być ona nawijana ciasno i równomiernie, bez żadnych fałd zagnieceń. 

Zaleca się nałożenie 3-5 zwojów teflonu, lecz dla większych gwintów, przy poważniejszym uszczelnianiu można zastosować więcej warstw. Pamiętajmy, aby każdy zwój nachodził lekko na poprzedni, dzięki czemu uzyskamy pełne pokrycie i maksimum szczelności. Już po nawinięciu taśmy, połączenie można skręcić. Nie róbmy tego za mocno, aby nie uszkodzić gwintu lub zerwać taśmę.

Wszystkie te opisywane w powyższym artykule elementy uszczelniające i nici uszczelniające znajdą Państwo w hurtowni instalacyjnej Onninen. Bogactwo wyboru sprawia, że łatwo dopasować coś dla własnych potrzeb i planowanych prac. Polecamy zwłaszcza taśmę teflonową Onnline PROFESSIONAL 10m x 19mm x 0,2mm do połączeń wodnych i gazowych, pakuły lniane Onnline w motku 100g oraz Nić do uszczelniania gwintów Onnline Locker 150m.

Sprawdź pakuły w hurtowni Onninen