Panele na ogrzewanie podłogowe – jakie parametry są najważniejsze?

Dodano: piątek, 21.02.2025


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodne, a także praktyczne. Dzięki niemu można cieszyć się komfortem termicznym, a jednocześnie nie dochodzi do namnażania się roztoczy, które są szkodliwe dla zdrowia. Warto zauważyć, że minimalizuje się cyrkulacja powietrza, co oczywiście zapobiega osadzaniu się kurzu. Warto wybrać odpowiednie panele na ogrzewanie podłogowe.

Panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe

Sprawdź ofertę dot. ogrzewania podłogowego

Jaką grubość powinny mieć panele pod ogrzewanie podłogowe? 

Każde ogrzewanie podłogowe jest funkcjonalne. Możecie np. zdecydować się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, które umożliwia utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Działa ono na zasadzie promieniowania cieplnego, a więc promieniowanie rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Alternatywą jest ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to system grzewczy, w którym pod posadzką znajdują się specjalne rurki, które ogrzewa woda. Jest to ogrzewanie wydajne. Działa poprzez cyrkulację ciepłej wody. Oczywiście aby cieszyć się z właściwości jakie daje takie ogrzewanie, należy dobrać odpowiednią grubość paneli. Wbrew pozorom ten parametr ma kluczowe znaczenie dla wydajności. Standardowo panele mają grubość od 6 do 12 mm. Zdarzają się też panele bardzo grube, czyli 20 mm. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego, najlepiej wybrać takie, których grubość wynosi od 8 do 9 mm. Mogą to być choćby panele laminowane czy też winylowe. Ponadto zwróćcie uwagę na podkład, który powinien zapewniać odpowiednie właściwości akustyczne, ale też izolować termicznie. Najlepiej wybrać ten z polistyrenu o grubości do 3 mm. Ma on właściwości wodoodporne, a przy tym zapewnia bezstratny przepływ ciepła.            

Dobór odpowiedniej klasy ścieralności paneli pod ogrzewanie podłogowe 

Znalezienie odpowiedniego ogrzewania nie musi być trudne. Przy wyborze na pewno należy zwrócić uwagę na aspekt efektywności energetycznej, ale też wygody. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie płaszczyznowe, czyli rodzaj instalacji grzewczej, w której nie ma grzejników. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie naprawdę funkcjonalne. Zapewnia równomierny rozkład temperatury i niższe zużycie energii, a przy tym użytkownicy zyskują naturalną wilgotność powietrza oraz niskie koszty eksploatacyjne. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania, trzeba dobrać właściwą klasę ścieralność paneli, która będzie pasować pod ogrzewanie. Klasa ścieralności paneli powinna wynosić AC3 i AC4. Natomiast ścieralność AC6 sprawdza się przy dużym natężeniu ruchu, jednak niekoniecznie można wybrać takie panele, decydując się na ogrzewanie podłogowe. Aby panele zapewniały optymalny transport ciepła, np. przy ogrzewaniu podłogowym wodnym, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na współczynnik oporu ciepła i w tym przypadku dobrym rozwiązaniem są panele laminowane, których współczynnik oporu ciepła wynosi 0,07 m2K/W. Dzięki temu nie musicie obawiać się, że pod wpływem wysokiej temperatury materiał straci swoje właściwości, a więc zacznie się kurczyć bądź wysychać. W przypadku wyboru paneli do ogrzewania podłogowego elektrycznego niski opór cieplny, czyli taki na poziomie 0,02 m2K/W wpływa na efektywność ogrzewania i zapewnia prawidłowe rozprowadzanie energii cieplnej.     

Najlepsza klasa użyteczności paneli pod ogrzewanie podłogowe

Klasa użyteczności paneli to parametr, który świadczy o tym, w jakich warunkach panele najlepiej się sprawdzą, a także o natężeniu ruchu, jaki wytrzymają. Ten parametr bierze się też pod uwagę przy doborze materiałów do ogrzewania podłogowego. Klasa użyteczności paneli powinna mieć wartość na poziomie 31 bądź 32. Wynika to z faktu, że właśnie takie panele są odporne na wysoką temperaturę. Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach.

Trzeba pamiętać także o tym, by dobrać odpowiednią metodę montażu. Ale nim do tego przejdziemy musicie jeszcze wiedzieć, że temperatura warstwy wierzchniej posadzki nie może przekraczać 27 stopni Celsjusza, co dotyczy okresu grzewczego. Jeżeli zaś chodzi o sam rodzaj montażu, to oczywiście najlepiej zdecydować się na panele montowane systemem klik-klak, który jest bardzo praktyczny, wygodny w użytkowaniu, a ponadto łatwy w montażu. To naprawdę dobra alternatywa dla klejenia, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. W przypadku klejenia paneli, należy wybrać odpowiedni klej, który nadaje się przy systemie ogrzewania podłogowego, a więc taki, który posiada podwyższoną przyczepność normową klasy C2.                   

Sprawdź ofertę dot. ogrzewania podłogowego