Pewna ochrona metali przed korozją: wazelina techniczna

Dodano: wtorek, 14.11.2023


Wazelina pozyskiwana jest z ropy naftowej. To bezwonna substancja o charakterystycznej, mazistej, lepkiej konsystencji i żółtawej barwie. W jej składzie dominują oleje mineralne i woski. Wyjątkowe właściwości wazeliny odkryli pracownicy platform wiertniczych, którzy za pomocą odpadowego produktu ropy naftowej zabezpieczali niewielkie skaleczenia. Wazelina wykorzystywana jest w przemyśle od lat - nie tylko kosmetycznym i farmaceutycznym, ale również w branżach technicznych. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje wazelin, przeznaczone do różnych zastosowań. Najpopularniejsze to wazelina kosmetyczna i wazelina techniczna. Tej drugiej przyjrzeli się eksperci Onninen i stworzyli praktyczny poradnik. Zapraszamy do lektury!

Otwarta mała puszka z wazeliną techniczną

Sprawdź wazelinę techniczną w hurtowni Onninen

Czym jest wazelina techniczna?

Oprócz doskonale znanej wazeliny kosmetycznej, będącej popularnym składnikiem kosmetyków i preparatów farmaceutycznych, istnieje także znacząco różniąca się od niej wazelina techniczna. Czym charakteryzuje się wazelina techniczna? To najbardziej surowa (nieoczyszczona) odmiana wazeliny o specyficznym, brązowym zabarwieniu i galaretowatej konsystencji. Nie przewodzi prądu. Wazelinę techniczną wytwarza się na bazie węglowodorów parafinowych w procesie rafinacji ropy naftowej. 

W jakich pracach przyda się wazelina techniczna?

Z wazeliny technicznej korzystają głównie profesjonaliści, jak warsztaty i zakłady produkcyjne. Jest ona powszechnie stosowana także w warunkach domowych. To wszechstronne wsparcie wielu prac. Niewielkiego opakowania wazeliny technicznej po prostu nie może zabraknąć w garażu majsterkowicza-amatora czy w schowku samochodowym miłośnika motoryzacji. Wazelina posiada świetne właściwości smarne, więc odgrywa rolę smaru technicznego. Pełni też funkcję ochronną. Warstwa wazeliny skutecznie zabezpiecza metalowe elementy maszyn, narzędzi czy urządzeń przed korozją i wysychaniem. Może być używana także do zabezpieczania powierzchni z tworzyw sztucznych przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wazeliny technicznej. Poszczególne typy charakteryzują się odmienną kwasowością i stopniem topliwości, a parametry te wpływają na przeznaczenie produktu. Jeśli chodzi o kwasowość, to wazelina z wysoką zawartością kwasów często jest produktem niskiej jakości, za to tanim. Do zabezpieczenia styków elektrycznych najlepiej stosować wazelinę techniczną bezkwasową od sprawdzonego producenta. 

Wazelina techniczna - zastosowanie

Do czego służy wazelina techniczna, wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie. Poniżej wskazujemy większość zastosowań.

 • Wazelina techniczna przede wszystkim pełni funkcję zabezpieczającą, chroniąc przed korozją metalowe elementy urządzeń, narzędzi, maszyn budowlanych itp.
 • Wazelina techniczna sprawdzi się także do ochrony styków w układach elektronicznych, elektrycznych i technicznych, wydłużając żywotność urządzeń i maszyn. Substancję tą stosują m.in. producenci i serwisanci samochodów elektrycznych.
 • Wazelina techniczna pełni funkcję smaru, zapobiegając ścieraniu części ruchomych maszyn i urządzeń oraz niwelując skrzypienie. Wykazuje skuteczność przy niskich obciążeniach.
 • Zapewnia podstawową ochronę – w wielu przypadkach nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego smaru. 
 • Wazelina techniczna Elko-Bis - 0,5 kgZa pomocą wazeliny technicznej można utrwalić elastyczność wyrobów skórzanych, co pozwala na ich używanie przez bardzo długi czas. Stąd powszechne zastosowanie substancji w zakładach kaletniczych i szewskich. 
 • Wazelina techniczna dostępna w sklepach jest często kupowana przez klientów indywidualnych do użytku domowego. Aplikacji wazeliny technicznej można dokonać na zawiasy, kłódki, sprzęt sportowy, maszyny ogrodnicze czy grilla w celu zabezpieczenia przed rdzą, a także na wyroby ze skór naturalnych. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji i impregnacji np. skórzanych butów i torebek. 
 • Wazelina techniczna zwiększa efektywność działania ostrzy, np. w siekierach czy kosach. 
  Dość nietypowym zastosowaniem wazeliny technicznej jest jej wykorzystanie w roli odplamiacza. Substancja ta często pozwala najszybciej usunąć uporczywe plamy z długopisu oraz wiele innych zabrudzeń.
 • Dzięki właściwościom natłuszczającym, wazelinę techniczną stosuje się do ochrony różnych elementów ze sztucznej gumy. Nałożenie substancji na gumowe uszczelki w drzwiach samochodów zapewnia ochronę przed zamarzaniem w sezonie zimowym oraz przed pękaniem i kruszeniem w upalne, suche dni. Wadą takiego zabezpieczenia jest spore ryzyko pobrudzenia ubrań i tapicerki w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdu.
 • Wazelina techniczna odgrywa istotną rolę w zabezpieczaniu instalacji odgromowych. Więcej o tym zastosowaniu przeczytasz w dalszej części artykułu.

Sprawdź wazelinę techniczną w hurtowni Onninen

Rodzaje wazeliny technicznej

Wyróżnić można 4 główne rodzaje wazeliny technicznej:

 • wazelina wysokotopliwa – stosowana do zabezpieczania elementów metalowych (np. narzędzi i połączeń śrubowych) w trudnych środowiskach pracy o temperaturze nieprzekraczającej 55°C;
 • wazelina niskotopliwa – o bardzo dobrych właściwościach smarnych, stosowana do smarowania elementów nisko obciążonych (np. łożysk), ale tylko pod warunkiem, że temperatura nie przekracza 30°C;
 • wazelina kwasowa – tania, ale zwykle niskiej jakości, o wysokiej zawartości kwasów, wykazuje niszczące działanie w przypadku zastosowania na elementach kauczukowych i metalowych, nie nadaje się do zabezpieczenia połączeń elektronicznych;
 • wazelina bezkwasowa – produkt o wszechstronnym zastosowaniu, nadaje się do smarowania elementów gumowych, skórzanych i wykonanych z tworzyw sztucznych oraz do zabezpieczania styków w systemach elektronicznych.

Jak odpowiednio używać wazeliny technicznej?

Dostępne na rynku wazeliny techniczne różnią się rodzajem opakowania, a co za tym idzie - sposobem aplikacji. Ta sama wazelina techniczna może być więc aplikowana na rozmaite sposoby. Najczęściej wazelina techniczna sprzedawana jest w zakręcanym słoiku lub w plastikowym pojemniku z pokrywką. Produkt taki nakładasz manualnie za pomocą szpatułki lub swoich dłoni, oczywiście zabezpieczonych rękawicami ochronnymi. Z kolei kupując wazelinę techniczną w tubce, aplikujesz ją wygodnie i higienicznie poprzez wyciskanie substancji na powierzchnię lub narzędzie, podobnie jak wyciskasz pastę do zębów na szczoteczkę. Jeśli chcesz zapewnić sobie lub swoim pracownikom minimalne ryzyko kontaktu substancji ze skórą, wybierz wazelinę techniczną w sprayu. Potrzebujesz zabezpieczyć bardzo małe elementy? Rozejrzyj się za produktem z precyzyjnym dozownikiem (strzykawką) w zestawie.

Wazelina techniczna KM Grom 0,5 kgPamiętaj, że wazelina techniczna wykazuje działanie drażniące na drogi oddechowe i skórę. Zachowaj szczególną ostrożność podczas użytkowania produktu, stosuj środki ochrony indywidualnej, żeby nie doszło do uszkodzenia skóry oraz bezwzględnie przestrzegaj instrukcji producenta zakupionego produktu. Wazelina techniczna to substancja łatwopalna! Nie wolno używać jej w pobliżu ognia. W procesie spalania wazeliny technicznej powstaje trujący tlenek węgla. Niekontrolowany wyciek substancji ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, więc gdy dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest zgłoszenie tego faktu odpowiednim służbom. 
Jeśli będziesz używać wazeliny technicznej wysokiej jakości i w bezpieczny sposób, zgodny z obowiązującymi normami oraz wytycznymi i rekomendacjami producenta, nie masz się o co martwić.

Znaczenie wazeliny technicznej w instalacjach odgromowych

W instalacjach odgromowych wazelina techniczna pomaga zabezpieczyć połączenia śrubowe złącz przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych: wilgocią, wodą czy mrozem. Maszty odgromowe zlokalizowane są przecież na dachach budynków, więc nieustannie pada na nie deszcz czy śnieg. Wazelinę techniczną standardowo stosuje się do ochrony antykorozyjnej połączeń na uziomach pionowych. Nałożona na metalowe elementy, pozytywnie wpływa nie tylko na żywotność, ale również na skuteczność działania instalacji odgromowej. Warto mieć na uwadze fakt, że wazelina techniczna to jedna z najtańszych, dostępnych na rynku metod zabezpieczenia antykorozyjnego. Za półkilogramowe opakowanie zapłacisz ok. 40-50 zł. 

Czego nie można smarować wazeliną techniczną?

Oczywistym jest, że wazeliny technicznej nie wolno stosować na ludzkiej skórze. W celach pielęgnacyjno-leczniczych stosowane są różne rodzaje wazeliny kosmetycznej, czyli białej, odpowiednio oczyszczonej oraz wzbogaconej o niezbędne barwniki i substancje zapachowe. 

Zakazane jest także smarowanie wazeliną techniczną psich łap! Do zabezpieczenia poduszek u psa w sezonie zimowym stosuje się podwójnie oczyszczoną wazelinę białą, ewentualnie żółtą, bez substancji zapachowych i barwników, które mogłyby uczulić pupila. Wazelina techniczna działa niszcząco na naturalną gumę. Podobnie, jak inne substancje ropopochodne i oleje mineralne, prowadzi do rozkładu gumy. Wiemy, co myślisz – wcześniej pisaliśmy, że za pomocą wazeliny technicznej można zabezpieczać gumowe uszczelki w samochodzie. Jak najbardziej jest to dozwolone, a nawet rekomendowane przez specjalistów, ponieważ uszczelki we współczesnych pojazdach produkowane są z gumy syntetycznej, a nie naturalnej. Znalezienie zamiennika dla wazeliny technicznej jest konieczne w przypadku elementów i mechanizmów, które są:

 • wrażliwe na działanie olejów i produktów ropopochodnych,
 • narażone na ścieranie ze względu na pracę pod znacznym obciążeniem.

Na szczęście rynek oferuje całkiem sporo alternatyw dla wazeliny technicznej - wykazujących właściwości ochronne i zmniejszające siłę tarcia. Należą do nich m.in.: smar silikonowy, smar suchy w aerozolu, smar dielektryczny (izolator o wysokiej temperaturze topnienia) oraz dedykowane preparaty do konserwacji uszczelek i styków elektrycznych.

Wazelina techniczna w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz wazelinę techniczną w różnych opakowaniach, pochodzącą wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych dostawców. W naszym magazynie posiadamy produkty dedykowane instalacjom odgromowym, dostępne od ręki.

Nie wiesz, jaką wazelinę techniczną wybrać lub w jaki sposób użyć jej na danej powierzchni? Skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy.

Sprawdź wazelinę techniczną w hurtowni Onninen