Pewne uszczelnienie rury teleskopowej: manszeta do rur

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Konstrukcje nowoczesnych studni kanalizacyjnych z PVC obejmują kilka głównych elementów. Mogą się one różnić w zależności od producenta i systemu, jednak podstawowe części zwykle są podobne. Mamy więc kinetę – podstawę, która łączy się z rurociągiem, rurę trzonową (inaczej wznoszącą) oraz teleskop z rurą teleskopową, włazem i manszetą z uszczelką. Czym jest manszeta? Dlaczego warto jej używać? I jaka manszeta do rur będzie pasować w danym przypadku? Odpowiadamy!

Pomarańczowe tworzywowe karbowane rury kanalizacyjne ze złączkami i czarną zaślepką i manszetą

Sprawdź manszety w hurtowni Onninen

Czym jest manszeta i jakie ma zalety?

Manszeta do WC HL DN90 mimośrodowa dla rur PP / PVC z kielichem DN110 lub bosych żeliwnych DN110 HL200/90Manszeta to osłona uszczelniająca zawierająca uszczelki. Należy do grupy akcesoriów dedykowanych studniom tworzywowym. Znajduje zastosowanie w sieciach kanalizacyjnych i drenażowych. Służy do szczelnego połączenia rury trzonowej i rury teleskopowej. Jest montowana między nimi. Uzyskane połączenie charakteryzuje się nie tylko idealną szczelnością, ale również elastycznością. Manszety kompensują naprężenia powstające wskutek działania czynników atmosferycznych, naturalnych procesów zachodzących w gruncie oraz szczególnych warunków środowiskowych. Dzięki temu rurociągi mogą być skutecznie i długofalowo chronione przed rozszczelnieniem. Elementy te powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz proste w montażu.

Jednak kanalizacja to nie jedyny obszar stosowania manszet. Ze względu na zdolność kompensacji wydłużeń termicznych, manszeta jest powszechnie wykorzystywana także w sieciach wodnych, gazowych, ciepłowniczych i przemysłowych. W przypadku np. przepustów pod drogą, umożliwia uszczelnienie przestrzeni pomiędzy rurami: rurą przewodową i rurą osłonową lub przewiertową. Dzięki manszecie, woda, piasek ani różne zanieczyszczenia nie przedostają się między rury. Materiał wykonania rur przewodowych/osłonowych nie ma znaczenia.

Dobór odpowiedniej manszety uszczelniającej do rury karbowanej

Manszeta PP Kaczmarek dn 425x315mm z uszczelkami 425 i 315, kolor pomarańczowy (Diamir 425NW) 2569250090Wybierając manszetę przejść teleskopu, szczególnie ważne są średnice rury wznoszącej karbowanej oraz rury teleskopowej gładkiej. Ponadto należy zwrócić uwagę na materiał wykonania, który decyduje o właściwościach elementu. Do rury karbowanej pasować będzie m.in. manszeta gumowa. Oczywiście guma gumie nierówna. W budowie studzienek dobrze sprawdza się guma EPDM, bazująca na specjalnej odmianie kauczuku.

Manszeta z EPDM charakteryzuje się zwiększoną żywotnością oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych, skrajnych temperatur, promieniowania UV i agresywnych cieczy. Jest elastyczna i sprężysta, ale nie odkształca się. W instalacjach kanalizacyjnych, w celu uszczelnienia przestrzeni między rurą przewodową i osłonową, stosuje się również ekstremalnie trwałe i odporne manszety wykonane z PP (polipropylenu).

Manszety w hurtowni Onninen

Manszeta/Adapter przejściowy Kaczmarek PP 600, do włazu i adaptera teleskopowego 600, bez uszczelki do kinety, kolor pomarańczowy (Diamir 600) 2589281030W hurtowni hydraulicznej Onninen dostępne są manszety, uszczelki oraz wiele innych akcesoriów przeznaczonych do studni tworzywowych. Oferujemy wysokiej jakości manszety z PP i solidne uszczelki gumowe. W asortymencie posiadamy rozwiązania najbardziej cenionych na rynku producentów, jak Kaczmarek i Wavin.

Nadal nie wiesz, jaką manszetę do rur wybrać? Skontaktuj się z nami!

Sprawdź manszety w hurtowni Onninen