Piękny i zielony ogród ze zraszaczami do trawy

Dodano: poniedziałek, 29.01.2024


Chyba każdy, kto posiada własny ogród, marzy o zadbanym trawniku i pięknych, zdrowych roślinach. Jednak stworzenie i utrzymanie ogrodu w idealnej kondycji wymaga od gospodarczy sporo pracy. Kwestią kluczową jest nawadnianie. Regularne podlewanie trawników i roślin ręcznie bywa mocno uciążliwe – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Co więcej, podczas ręcznego podlewania roślin często dochodzi do marnowania wody. Efektywność nawadniania zieleni zapewniają nowoczesne zraszacze ogrodowe.

Oscylacyjne zraszacze wynurzalne nawadniają ogród przed domem

Sprawdź zraszacze ogrodowe w hurtowni Onninen

Czym kierować się przy wyborze zraszacza ogrodowego?

Jeżeli opady deszczu nie pozwalają na optymalne nawodnienie podłoża lub okresowo występują susze i upały, konieczne staje się zraszanie trawnika i pozostałej roślinności. Gdy powierzchnia jest stosunkowo duża lub teren posiada nietypowe kształty, trudno wyobrazić sobie podlanie każdej rośliny konewką. Na szczęście w efektywnej pielęgnacji ogrodu wspierać może zraszacz do trawy. Łączysz go z wężem ogrodowym podłączonym do źródła wody, odkręcasz kran i przechodzisz do działania. Podlewasz trawnik i rośliny, kontrolując strumień wody.

W procesie zakupu zraszacza warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • powierzchnię i układ ogrodu,
  • ilość i rozmieszczenie roślin,
  • zapotrzebowanie poszczególnych gatunków na wodę,
  • zakładany budżet,
  • indywidualne preferencje.

Pochylenie się nad tymi kwestiami pozwoli Ci dokonać wyboru odpowiedniego typu zraszaczy ogrodowych. Poszczególne modele różnią się maksymalnym zasięgiem, natężeniem przepływu wody, kątem zraszania czy przeznaczeniem do powierzchni o konkretnym kształcie.

Zraszacz statyczny Cellfast MULTICLIK tt

Rozwiązaniem bazowym są zraszacze ręczne. Dzielą się one na zraszacze proste oraz typu sitko. Posiadają charakterystyczną formę pistoletu, który zapewnia wygodne i precyzyjne podlewanie roślinności porastającej niewielkie powierzchnie. Modele ręczne dobrze sprawdzają się podczas dosiewania trawy. Pozwalają skutecznie wpłukać nasiona w szczeliny. Woda jest zużywana adekwatnie do rzeczywistych potrzeb. Masz możliwość dokładnego wyregulowania siły i rozproszenia strumienia. Do korzystania z wariantu ręcznego niezbędny jest wąż ogrodowy.

W przypadku dużych i skomplikowanych powierzchni, regularne używanie węża ogrodowego ze zraszaczem ręcznym byłoby mocno niepraktyczne. Wówczas warto rozważyć automatyzację systemu nawadniania. Mniej lub bardziej zautomatyzowane zraszanie terenów zielonych oferują zraszacze powierzchniowe. Kategoria ta obejmuje zraszacze pulsacyjne, statyczne, obrotowe (o ich działaniu przeczytasz w dalszej części artykułu), sektorowe i oscylacyjne (wahadłowe).

Zraszacz pulsacyjny zbudowany jest z obrotowej głowicy, do której przymocowano dyszę oraz z ramienia ze sprężyną. Zraszacze pulsacyjne świetnie radzą sobie z nawadnianiem dużych i średnich ogrodów. Umożliwiają stopniową regulację sektora zraszania. Montowane są w trawnikach za pomocą wbijanej szpilki.

Zraszacz statyczny jest często wybierany przez posiadaczy mniejszych ogrodów. Proste konstrukcyjnie zraszacze statyczne wyróżniają się wysoką żywotnością i zapewniają równomierne nawadnianie terenu. Niektóre modele oferują funkcję regulacji strumienia.

Zraszacz sektorowy z ruchomą główką gwarantuje precyzyjne i równomierne nawadnianie określonych stref w ogrodzie. Jest łatwy w montażu, dzięki wbijanemu systemowi mocowania. Niektóre modele pozwalają na stopniową regulację strumienia.

Zraszacz oscylacyjny Cellfast ECONOMICZraszacz oscylacyjny (na ogół pod pojęciem tym kryje się zraszacz wahadłowy) dedykowany jest posiadaczom dużych ogrodów. Posiada prostokątny kształt z ruchomą listwą. Dysze wodne zamocowane są w niej w jednej linii. Wskutek działania ciśnienia, dysze obracają się. Modele wahadłowe dystrybuują wodę w ogrodzie w postaci delikatnej mgiełki. Specjalny mechanizm umożliwia wyregulowanie parametrów nawadniania.

Efektywne nawodnienie prostokątnych powierzchni - zraszacz wynurzalny

Zraszacz rotacyjny Rain Bird średniego zasięgu, wynurzalny, 3504-PC, sektorowy 40-360°, wysokość wynurzenia 10cm(4"), z zainstalowaną dyszą 2.0Zraszacz wynurzalny stanowi element automatycznego wynurzalnego systemu nawadniania. Zraszacze wynurzalne, w połączeniu ze sterownikiem i pozostałymi częściami instalacji, zapewniają maksymalną wygodę podlewania roślin. Pozwalają zaprogramować pory pracy i dostosować ilość zużywanej wody do rzeczywistych potrzeb. Do efektywnego nawadniania prostokątnych powierzchni rewelacyjnie sprawdza się zraszacz wynurzalny wahadłowy. Użytkownik może wyregulować szerokość i zasięg zraszania oraz intensywność strumienia. Po zakończeniu pracy, zraszacze tego typu chowają się w gruncie, co ułatwia koszenie trawy i zapewnia swobodne korzystanie z trawnika.

Kiedy warto zdecydować się na zraszacz wynurzalny?

Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy podlewaniem roślin, w szczególności dużego, wypielęgnowanego do granic trawnika, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie automatyczny wynurzalny system nawadniania, w którego skład wchodzą m.in. zraszacze wynurzalne. Stworzenie zautomatyzowanej instalacji nawadniającej bywa jednak sporą inwestycją oraz wiąże się z ingerencją w teren. Zraszacze wynurzalne montowane są na stałe w gruncie. Pod powierzchnią ziemi biegną rury doprowadzające wodę. Z tego względu wdrożenie wynurzalnego systemu nawadniania najlepiej zaplanować na etapie projektowania ogrodu.

Na jakiej zasadzie działa zraszacz obrotowy?

Zraszacz obrotowy Cellfast TWISTER tt BASICZraszacz obrotowy to popularny wariant wśród posiadaczy mniejszych ogrodów. Do działania wykorzystuje siłę odśrodkową, wytwarzaną przez przepływającą pod ciśnieniem wodę. Jego konstrukcja bazuje na trójkątnej podstawie i trzech ruchomych ramionach, w których znajdują się dysze. Użytkownik ma możliwość wyregulowania szybkości obrotów oraz wyboru obszaru zraszania.

Zraszacze ogrodowe w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz nowoczesne zraszacze ogrodowe w około 50 różnych wariantach. Większość modeli wykonana jest z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. Oferujemy systemy wiodących na rynku marek. Zamówisz u nas m.in. zraszacz Rain Bird oraz zraszacz Cellfast.

Nadal nie wiesz, jaki zraszacz ogrodowy sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb.

Sprawdź zraszacze ogrodowe w hurtowni Onninen