Pierwsze uruchomienie kotła na pellet powinno zostać wykonane przez specjalistę. Proces, pomimo że wydaje się prosty, jest złożoną procedurą, w której pamiętać trzeba o wykonaniu kolejnych kroków. Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca oraz jak wygląda uruchomienie krok po kroku?
Sprawdź kotły na pellet w hurtowni Onninen
Czy warto samodzielnie uruchomić kocioł na pellet po raz pierwszy?
W teorii samodzielne uruchomienie kotła jest możliwe, jednak wiąże się z określonymi konsekwencjami. Producenci zastrzegają, że w czasie pierwszego uruchomienia kotła, kolejne kroki powinny zostać wykonane przez fachowca, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby prawidłowo przeprowadzić proces. W innym przypadku, jeśli popełnione zostaną błędy, można nawet stracić gwarancję na kocioł. Co więcej, producenci nakładają obowiązek instalacji i uruchomienia przez autoryzowanego instalatora lub serwisanta. Takie osoby posiadają bowiem odpowiednie przeszkolenie, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.
Kolejną kwestią przemawiającą za powierzeniem montażu i uruchomienia kotła specjalistom, jest bezpieczeństwo. To zaawansowane rozwiązania, szczególnie jeśli do urządzenia ma zostać podłączona instalacja elektryczna oraz gazowa. Jeśli kocioł na pellet podczas pierwszego uruchomienia zostanie niewłaściwie skonfigurowany, w czasie użytkowania dochodzić może do wielu problemów, w tym m.in. do przegrzania urządzenia i nieszczelności.
To z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pożaru. Specjaliści podczas pierwszego uruchomienia kotła na pellet zadbają o jego właściwą kalibrację oraz wyregulują wszystkie istotne parametry, aby całość działała sprawnie i wydajnie. Ustawienia wymagają m.in. parametry spalania, dawka paliwa oraz przepływ powietrza. Samodzielna regulacja byłaby trudna, szczególnie że do ustawienia właściwych parametrów niezbędne będą profesjonalne narzędzia.
Niewłaściwe ustawienie parametrów prowadzić może do licznych problemów podczas użytkowania. Przykładem może być nieefektywne spalanie pelletu, czy nieosiąganie maksymalnej wydajności energetycznej pieca.
Jak sprawdzić, czy kocioł na pellet jest odpowiednio podłączony przed uruchomieniem?
Żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, przed pierwszym uruchomieniem kotła na pellet należy sprawdzić, czy cała instalacja wykonana została w sposób bezpieczny. W pierwszej kolejności skontrolować należy szczelność układu hydraulicznego oraz podłączenie kotła na pellet do instalacji centralnego ogrzewania. Bardzo ważne jest, aby właściwie podłączyć przewody zasilania i powrotu. W układach, w których obowiązkowy jest montaż zbiornika wyrównawczego, trzeba sprawdzić, czy został on właściwie zamocowany. Jeśli jest to układ zamknięty, to niezbędne będzie naczynie przeponowe. Z kolei w systemach otwartych musi być zamontowany zbiornik otwarty.
Sprawdzając poprawność montażu kolejnych elementów, należy zwrócić uwagę na zawory odcinające. Są one niezbędne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa, ale też wykonywania niezbędnych prac serwisowych i konserwacyjnych w przyszłości. Podobną kontrolę należy przeprowadzić w kontekście zaworów bezpieczeństwa i filtrów. Jeśli w układzie znajdują się pompy cyrkulacyjne, konieczne będzie sprawdzenie ich działania, a także weryfikacja, czy zostały one zainstalowane w odpowiednich miejscach.
Kotły pelletowe przed uruchomieniem instalacji grzewczej wymaga odpowiedniego połączenia z kominem. Rura, która odpowiada za odprowadzanie spalin, musi być bardzo szczelnie połączona z przewodem kominowym. Sam komin musi być drożny. Zasady bezpieczeństwa określają wymagania, jakie stawiane są przed urządzeniami dedykowanymi do spalania pelletu. Aby proces spalania przebiegał efektywnie i bezpiecznie musi zostać zapewniony właściwy ciąg kominowy. Kontroli poddać należy również system odprowadzania spalin.
Pierwsze uruchomienie wymaga także sprawdzenia instalacji elektrycznej — prawidłowego podłączenia zasilania oraz zabezpieczeń. Następnie należy sprawdzić również układ sterowania. Jeśli termostaty i czujniki, a także samo sterowanie kotłem nie zostanie odpowiednio ustawione, w procesie spalania pelletu obserwować będzie można nieefektywne spalanie. Równie ważne jest podłączenie podajnika, a przed uruchomieniem zmierzenie wydajności podajnika, co pomaga zoptymalizować działanie kotła. Specjalista przed uruchomieniem kotła ocenie podda także wentylację w kotłowni oraz wykona próbę ciśnieniową.
Proces uruchomienia kotła na pellet: Krok po kroku
Uruchomienie kotłów na pellet wymaga odpowiedniego postępowania. Piec na pellet uruchomić należy po wcześniejszym sprawdzeniu wszystkich elementów, wpływających na prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkownika. Instalacja hydrauliczna i elektryczna, podłączenie do komina, właściwa wentylacja oraz podłączenie zbiornika, który nie tylko zimą, ale i w okresie letnim zapewnia dostęp do ciepłej wody użytkowej.
Kolejnym etapem jest napełnienie układu wodą i jego odpowietrzenie. Usunięcie powietrza z instalacji jest niezbędne do prawidłowego i optymalnego działania grzejników i zapewnienia użytkownikom komfortu cieplnego. Następnie można rozpocząć uruchomienie pieca i konfigurację sterownika.
W ostatnim etapie należy załadować podajnik oraz rozpalić w kotle. Bardzo ważne jest, aby obserwować proces spalania, ponieważ pellet powinien spalać się czysto i równomiernie. Gdy temperatura pracy ustabilizuje się, trzeba jeszcze dostosować moc urządzenia oraz wykonać regulację spalania.