Pirometr – o czym pamiętać przy zakupie?

Dodano: poniedziałek, 22.08.2022


Pirometry to urządzenia do pomiaru temperatur, które mają szerokie zastosowanie: od medycyny, przez branżę spożywczą, aż po przemysł ciężki. Ich najważniejszą zaletą jest to, że – w odróżnieniu od termometrów – do działania nie wymagają fizycznego kontaktu z badanym przedmiotem. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego miernika?

Pirometr

Pirometr – o czym pamiętać przy zakupie?

Pirometry to urządzenia do pomiaru temperatur, które mają szerokie zastosowanie: od medycyny, przez branżę spożywczą, aż po przemysł ciężki. Ich najważniejszą zaletą jest to, że – w odróżnieniu od termometrów – do działania nie wymagają kontaktu z badanym przedmiotem. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego miernika?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi o:

  • sposobie działania pirometrów,
  • rodzajach pirometrów,
  • ich możliwych zastosowaniach,
  • cechach, które warto uwzlędnić przy zakupie,
  • modelach godnych polecenia.

Jak działa pirometr?

Każdy przedmiot o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego, to jest -273,15°C, emituje promieniowanie podczerwone, czyli ciepło. To promieniowanie można przeliczyć na konkretną temperaturę, która zostanie pokazana na wyświetlaczu pirometru. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem do uzyskania dokładnego pomiaru temperatury powierzchni trzeba znać współczynnik emisyjności. Dla różnych materiałów jego wartość waha się od 0 do 1. Standardowy termometr na podczerwień ma ustawiony ten współczynnik na wartość 0,95. Pirometry przemysłowe zazwyczaj wyposaża się w regulację tego współczynnika, dzięki czemu można dostosować je do danego rodzaju materiału.

Jeżeli nie wiadomo, z jakiego materiału wykonano element, którego temperaturę trzeba zmierzyć, można zastosować pewien trik. Wystarczy na taki przedmiot nakleić pirometryczną taśmę izolacyjną, której emisyjność podaje jej producent. Pirometr należy wówczas skalibrować na podaną na taśmie wartość, po czym dokonać pomiaru. Jest to też sposób na zmierzenie temperatury materiałów półprzezroczystych i przezroczystych, takich jak na przykład szkło.

Przed pomiarem trzeba poczekać, aż przyrząd dostosuje się do temperatury otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy miernik był przechowywany w bardzo zimnym lub gorącym pomieszczeniu. W takiej sytuacji najlepiej będzie odczekać około 30 minut, żeby mieć gwarancję dokładności i wiarygodności uzyskanego wyniku.

Sprawdź pirometry i mierniki temperatury w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje pirometrów?

Jak działa pirometr?Mierniki temperatury można podzielić ze względu na rodzaj detektorów, które wykrywają promieniowanie cieplne. Urządzenia te mogą być wyposażone w detektory termiczne lub fotoelektryczne. Różnią się one sposobem działania, bo pierwszy z nich zamienia energię promieniowania na ciepło, a drugi na sygnał elektryczny.

Ze względu na zakres pomiarowy, można wydzielić 4 rodzaje pirometrów:

  • pirometry radiacyjne,
  • pirometry dwubarwowe,
  • pirometry fotoelektryczne-pasmowe,
  • pirometry monochromatyczne.

To, jaki rodzaj wybrać, zależy od pasma promieniowania, jakie ma zostać zmierzone. Za pomocą pirometru radiacyjnego można zmierzyć cały zakres widma: od podczerwieni aż do nadfioletu. Do zastosowań przemysłowych wykorzystywane są pirometry dwubarwowe, które pozwalają na porównanie wielkości promieniowania o dwóch długościach fali, stąd też ich nazwa. Jeżeli trzeba zmierzyć jedną długość fali, najlepiej użyć pirometru monochromatycznego. Z kolei pirometr pasmowy najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy trzeba zmierzyć określone pasmo.

Gdzie potrzebny jest dokładny pomiar temperatury?

Pirometry powszechnie stosowane są w przemyśle spożywczym. Za ich pomocą sprawdza się temperaturę żywności czy temperaturę w urządzeniach chłodniczych, takich jak mroźnie, chłodnie czy zamrażarki. W branży spożywczej duże znaczenie mają aseptyczna obudowa oraz certyfikat HACCP.

Innym obszarem przemysłowych zastosowań pirometrów są wszelkiego rodzaju miejsca o utrudnionym lub wręcz niebezpiecznym ze względu na panującą temperaturę dostępie. Nieoceniony okazuje się celownik laserowy, który ułatwia pomiar z większych odległości. Taki sprzęt może być wykorzystywany na przykład przez strażaków, do pomiaru temperatury powierzchni. Chociaż nie zastąpi on kamery termowizyjnej, pozwala na dokładny, punktowy pomiar.

Pirometry są też stosowane w motoryzacji, przy produkcji maszyn oraz do monitorowania temperatury różnych podzespołów maszyn przemysłowych, jak też do kontroli urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych. Przydają się również do monitorowania stanu systemów grzewczych i systemów klimatyzacyjnych. Wykorzystuje się je również w budownictwie, szczególnie do lokalizowania wilgotnych sufitów lub ścian oraz do wykrywania prądów cieplnych czy przeciągów.

Zakup pirometru – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to parametry urządzenia. Od nich będzie zależeć, czy zakupiony sprzęt spełni stawiane mu wymagania. Nie bez znaczenia jest też dołączone oprogramowanie, które umożliwia na przykład współpracę urządzenia z komputerem.

Ważną cechą jest również parametr optyczny, zwany też rozdzielczością optyczną, a wyrażany w postaci liczbowej. W praktyce występują wartości wynoszące od 3:1 do 100:1. Liczba ta określa stosunek odległości od miejsca, z którego dokonywany jest pomiar, do średnicy punktu pomiaru temperatury powierzchni. Rozdzielczość optyczna nazywana jest również ogniskową lub optyką pirometru. W praktyce punkt pomiaru nie jest idealnie kołowy ani nie ma ostrej granicy, co należy uwzględnić podczas pomiaru.

Pirometry optyczne pozwalają na dokładny i wiarygodny pomiar w różnych warunkach, ale przy wyborze konkretnego produktu szczególną uwagę warto zwrócić na jakość optyki. Przydatne będą także dodatkowe akcesoria, takie jak futerały czy soczewki. Przy zakupie liczy się również wsparcie techniczne oraz serwis. Ponadto, warto sprawdzić warunki i okres gwarancji.

Sprawdź pirometry i mierniki temperatury w ofercie Onninen

Jakie pirometry są szczególnie godne polecenia?

Jaki pirometr wybrać?Jak wybrać dobry pirometr? Na rynku jest duży wybór tanich urządzeń z Chin, których dokładność działania pozostawia jednak wiele do życzenia. Lepiej zatem postawić na jakość kupowanych produktów – sprzęt renomowanej marki będzie miał certyfikat wzorcowania, który potwierdza klasę urządzenia. W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz sprawdzone pirometry do różnych zastosowań.

Dokładny pomiar wysokiej temperatury

Jeśli zależy Ci na szerokim zakresie pomiaru, warto wybrać Pirometr Sonel DIT-500. Jest to urządzenie z podwójnym celownikiem laserowym, które potrafi zmierzyć temperaturę w zakresie od -50 aż do 1600°C. Cechuje się też regulowaną emisyjnością, co przekłada się na dokładne pomiary. Rozdzielczość optyczna wynosząca 50:1 ułatwia pomiar w miejscach trudno dostępnych.

Sprzęt dla profesjonalistów w przystępnej cenie

Model Pirometr Sonel DIT-120 ma węższy zakres pomiarowy niż jego starszy brat, ale to również urządzenie dla profesjonalistów. Może on mierzyć temperatury w zakresie od -50 do 650°C. W dokładnych pomiarach pomaga podwójny wskaźnik laserowy, dzięki któremu można w prosty sposób określić obszar pomiaru. Jak przystało na sprzęt dla fachowców, dysponuje on regulacją emisyjności. Wyposażono go we wzmocnioną obudowę, co przekłada się na stopień ochrony IP54.

Niewielki rozmiar połączony z dużą solidnością

Pirometr-termometr Fluke 62MAX+ jest precyzyjny, a zarazem wyjątkowo trwały, bo wytrzymuje upadek nawet z wysokości 3 metrów. Ma wielofunkcyjny cyfrowy wyświetlacz, a zakres mierzonych temperatur wynosi od -30 do 650°C. Przydatna funkcja dodatkowa tego modelu to pomiar różnicy temperatur. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi jest to sprzęt bardzo poręczny i prosty w użyciu.

Specjalista od prądu i niskich temperatur

Bezprzewodowy moduł temperaturowy typu K Fluke T3000 FC będzie przydatny do mierzenia szczególnie niskich temperatur, bowiem jego zakres pomiarowy obejmuje przedział od -200 do 1372°C. Ten model może być używany jako pojedynczy miernik lub jako część większego systemu. Wyposażony jest w termoparę typu K. Urządzenie jest szczególnie polecane do mierzenia różnic temperatur 3-fazowej sieci elektrycznej.

Miernik temperatury do opalarek

Możliwość precyzyjnego zmierzenia temperatury okazuje się bardzo przydatna przy obróbce materiałów wrażliwych na niedogrzanie lub przegrzanie. Miernik temperatury pracy Steinel HL SCAN może być zamontowany bezpośrednio na wybranych modelach opalarek, pozwalając na ustawienie maksymalnego dopuszczalnego odchylenia od zadanej wartości temperatury. W razie przekroczenia ustalonych granic zmienia się tło wyświetlacza, a urządzenie dodatkowo emituje sygnał dźwiękowy.

Pirometry to wszechstronne przyrządy, ułatwiające pracę specjalistów wielu dziedzin. Od ich precyzji zależy jednak także trwałość i jakość obrabianych materiałów i produktów. Wybierz model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i wymagań!

Sprawdź pirometry i mierniki temperatury w ofercie Onninen

Pirometr laserowy