Planowanie instalacji elektrycznej: Kluczowe aspekty montażowe

Dodano: czwartek, 22.08.2024


Planując instalację elektryczną, musimy uwzględnić szereg kluczowych czynników związanych z funkcjonalnością, bezpieczeństwem i zgodnością z obowiązującymi normami. I to właśnie omówimy w poniższym artykule, przekazując wiedzę na temat tego, jak właściwie rozplanować instalację elektryczną, jakie przepisy należy wziąć pod uwagę oraz jak prawidłowo opracować dokumentację techniczną projektu. To wszystko bardzo ważne kwestie. Zaczynamy!

Kierownik budowy i pracownik fizyczny sprawdzają postępy prac instalacji elektrycznej w budynku

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen

Normy i przepisy regulujące planowanie instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna domu, składająca się z szeregu elementów, jak oświetlenie, puszki instalacyjne czy kable i przewody, musi być odpowiednio rozplanowana, niezależnie, czy znajduje się w kuchni, garażu czy sypialni. W pierwszej kolejności konieczne jest wzięcie pod uwagę norm i przepisów regulujących planowanie instalacji elektrycznych. Zapewniają one bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi standardami. 

W Polsce projektowanie i tworzenie instalacji elektrycznej musi być zgodne z normą PN-HD 60364, odpowiednikiem europejskiej normy HD 60364. Norma ta określa to, co najważniejsze - wymagania dotyczące projektowania, budowy, eksploatacji i konserwacji instalacji elektrycznych w budynku. Zawiera kluczowe wytyczne odnoszące się do ochrony przed porażeniem prądem, przepięciami oraz przeciążeniami. Minimalizuje to ryzyko związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych.

Lampka kontrolna zasilania F&F LK-713 G, 3xLED zielona, 3x230V+N, 1 moduł LK-713GPodczas planowania instalacji elektrycznej więc musimy uwzględnić przepisy wynikające z Prawa Budowlanego, jak również rozporządzeń dotyczących warunków technicznych budynków. Żeby zaplanować instalację elektryczną, powinniśmy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które precyzuje wymagania dotyczące między innymi gniazdek, rozdzielnic czy oświetlenia w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Równie ważne są zagadnienia związanie z takimi pojęciami, jak trasy kablowe, przewody instalacyjne oraz źródła światła. Pamiętajmy, że przepisy te nakładają obowiązek doboru odpowiednich materiałów, takich jak kable czy gniazdka elektryczne. Odnoszą się one też do przewodów i elementów zabezpieczających, na przykład wyłączników różnicowoprądowych. 

Projektując instalację elektryczną, nie można też zapomnieć o wymogach dotyczących dokumentacji technicznej, w której jednym z głównych elementów jest schemat instalacji elektrycznej. Muszą się tu też znaleźć opisy zastosowanych materiałów oraz obliczenia związane z doborem przekrojów przewodów i zabezpieczeń.

O czym pamiętać przy projektowaniu instalacji elektrycznych?

Projektowanie instalacji elektrycznej to bardzo zaawansowany proces, dlatego też wymaga precyzji, gdzie liczy się zastosowanie wielu elementów (kabli, zasilania, gniazd itd.) i uwzględnienie wielu najważniejszych aspektów. A wszystko po to, by zapewnić funkcjonalność, bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi normami. 

Ogranicznik przepięć ETI T1, T2 (B, C) do systemów PV ETITECNa początek musimy dokładnie przeanalizować potrzeby użytkowników, jak również specyfikę budynku, w którym planowana jest instalacja. Trzeba tu uwzględnić najważniejsze parametry - rozmieszczenie gniazdek, punktów oświetleniowych, włączników w pomieszczeniach, tras kablowych itd. Wszystko powinno być dostosowane do układu pomieszczeń, planowanego rozmieszczenia mebli, uwzględniając osprzęt mieszkaniowy. Pozwoli to uniknąć problemów z dostępem do prądu. Najlepiej rozplanować każdy aspekt, nawet jeśli sam proces będzie żmudny. Uchroni nas to później przed niespodziewanymi problemami, np. brak gniazda do piekarnika. 

Następnym równie istotnym etapem jest dobór odpowiednich przewodów, takich, które będą dostosowane do planowanego obciążenia elektrycznego. Te instalacje muszą mieć odpowiednią grubość, żeby praca obwodów była bezpieczna, bez ryzyka przegrzewania się systemu. Wykonując instalację elektryczną w domu, musimy też zastosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak włączniki i wyłączniki różnicowoprądowe i nadprądowe, chroniące przed porażeniem prądem i skutkami przeciążeń. Biorąc to pod uwagę, nie ma przypadku w tym, że to zadanie dla elektryka, dla którego elektrotechnika nie stanowi tajemnic.

Należy też uwzględnić specyficzne wymagania dla poszczególnych pomieszczeń, szczególnie w łazience czy kuchni, czyli tam, gdzie występuje duża wilgoć. To właśnie w takim pomieszczeniu obowiązują szczególne przepisy dotyczące montażu takich elementów, jak gniazdko, wyłączniki, które muszą być odpowiednio chronione przed wodą. 

Jak opracować dokumentację techniczną projektu instalacji elektrycznej?

Planując instalację elektryczną, musimy również pamiętać o opracowaniu dokumentacji technicznej. Biorąc to pod uwagę, jednym z ważniejszych kroków jest stworzenie szczegółowych schematów instalacji. W tym celu musimy uwzględnić rozmieszczenie gniazdek, punktów oświetleniowych, rozdzielnic i tras kablowych. Najważniejsze, aby schematy był czytelne i dokładne. 

Rozdzielnica natynkowa Onnline RH-1x6 modułów IP65 1000V DC PV 36.6Tak samo ważny jest opis techniczny projektu. Powinny w nim znajdować się informacje o zastosowanych materiałach, takich jak przewody, osprzęt elektryczny i zabezpieczenia. Koniecznie trzeba też przeprowadzić obliczenia, aby odpowiednio dobrać przekroje przewodów do podłączenia. Muszą być one dostosowane do planowanego obciążenia elektrycznego. W dokumentacji technicznej nie może też zabraknąć instrukcji montażowych oraz eksploatacyjnych, co pomaga w prawidłowym wykonaniu instalacji oraz jej późniejszym użytkowaniu i konserwacji. 

Widzimy więc, że planowanie instalacji elektrycznej to wiele zadań, o których nie można zapomnieć. Poszukując sprzętu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni Onninen. Poza wymienionymi w artykule produktami znajdziemy też inne ciekawe opcje, jak aparatura elektryczna, aparatura modułowa oraz rozdzielnice i obudowy. Na uwagę zasługują zwłaszcza lampka kontrolna zasilania F&F LK-713 G, 3xLED zielona, 3x230V+N - sygnalizacyjna LK-713 służąca do optycznej sygnalizacji obecności napięcia w poszczególnych fazach sieci trójfazowej. To samo powiemy o ograniczniku przepięć ETI T1, T2 (B, C) do systemów PV ETITEC  i rozdzielnicy natynkowej Onnline RH-1x6 .

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen