Podłączenie przewodu wodociągowego z urządzeniem sanitarnym: Zawór kątowy

Dodano: piątek, 5.01.2024


Zawór kątowy pełni niezwykle ważną funkcję w instalacji. Należy wiedzieć, że pozwala na przepływ zarówno w położeniach pośrednich, jak i bardzo dobrze odcina dopływ wody w momencie położenia zamkniętego. Warto dowiedzieć się więcej, czym są zawory kątowe i poznać ich rodzaje.

Hydraulik przykręca kolanko pod zlewem z zaworami kątowymi

Sprawdź zawory kątowe w hurtowni Onninen

Rodzaje i zastosowanie zaworów kątowych 

Zawór kątowy wykorzystuje się do baterii, a więc odpowiada on za prawidłową pracę instalacji. Trzeba wybierać modele wykonane z mocnych i trwałych materiałów, np. mosiądzu czy aluminium, które są odporne na korozję, a także zmiany ciśnień czy uszkodzenia mechaniczne. Zawór wykorzystuje się w systemach wodociągowych. Przede wszystkim służy do odcinania przepływu wody.

zawór kątowy Onnline 1/2x1/2", rozetaWykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie trzeba zyskać pełną kontrolę, a więc zarówno do baterii, jak i pralki. W ten sposób można zachować prawidłowy przepływ wody. Występuje wiele rodzajów zaworów kątowych. Poza standardowym zaworem kątowym dostępne są też zawory kulowe. Zawór kątowy kulkowy posiada charakterystyczną kulę z otworem przechodzącym przez środek, co umożliwia otwieranie i zamykanie przepływu wody. Ma on charakterystyczną formę, która przypomina literę L bądź T. Zawór kulowy można wykorzystać w łazience nawet gdy jest jedno gniazdo, które zostało podłączone do przewodu wodociągowego. Dostępny jest też zawór kątowy grzybkowy, który posiada uszczelnienie w kształcie grzybka.

Minimalizuje on straty wody. Możemy wyróżnić także standardowe zawory grzybkowe, które również zapewniają pełną precyzję kontroli przepływu przy minimalnych stratach energetycznych. Wyróżniamy jeszcze zawór termostatyczny kątowy, który posiada głowicę i to właśnie dzięki głowicy reguluje przepływ czynnika grzewczego, który wpływa do grzejnika. Wszystkie zawory kątowe odlewane posłużą przez wiele lat i są odporne na zużycie. Wyróżniamy też zawór kątowy wyposażony w filtr. Model z filtrem nie jest bardzo drogi.        

Montaż zaworu kątowego w baterii kuchennej 

zawór kątowy Alcadrain Z Filtrem 1/2"×3/8", czarny matWykonanie montażu zaworu kulowego w baterii kuchennej jest bardzo proste. Na początek należy zakręcić wodę i spuścić wodę z rury zaworowej. Następnie nakładamy na gwint zaworu rozetę i uszczelniamy np. nicią hydrauliczną. Teraz należy nałożyć pastę hydrauliczną i wkręcić zawór w rurę zaworową. Pozostaje już tylko dokręcenie kluczem i cała praca jest wykonana precyzyjnie i szybko. Zyskujecie pełną kontrolę przepływu wody, ale też dopływ wody do baterii.  

Zawory kątowe w hurtowni Onninen

Warto zdecydować się na zawory kątowe z oferty hurtowni Onninen. Można wybrać zawór kątowy Onnline 1/2x1/2", rozeta. Cechuje go niezwykła trwałość i odporność mechaniczna. Wyposażony jest w metalowe pokrętło. W tym przypadku rodzaj przyłączenia to wkręty. Zwróćcie jeszcze uwagę, że ciśnienie nominalne nie może przekraczać 10 bar.

Termostatyczny zawór kątowy Danfoss RA-NCX, Rp 1/2Dobrym rozwiązaniem będzie też zawór kątowy Alcadrain Z Filtrem 1/2"×3/8", czarny mat . Usuwa wszystkie zanieczyszczenia, ktore znajdują się w sieciach wodociągowych. Możecie go zamontować bez obaw w pomieszczeniu takim jak łazienka, toaleta czy kuchnia. Zapewnia pełną kontrolę przepływu. Wyposażony jest także w efektywne zamknięcie.

Termostatyczny zawór kątowy Danfoss RA-NCX, Rp 1/2 będzie także odpowiednim wyborem. Pozwala on na w pełni precyzyjną regulację temperatury grzejnika. Do tego celu można wykorzystywać pokrętła. Ten rodzaj zaworu jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia także oszczędność energii i to nawet do 20% kosztów ogrzewania pomieszczeń. 

Sprawdź zawory kątowe w hurtowni Onninen

Zawór krzyżówka
Klucz do zaworów